Sonradan Araplaşan topluluklar nelerdir?

M4VER1CK

Hectopat
Makaleler
1
İslam ve Arap milliyetçiliği yüzünden sonradan araplaşan, aslen Arap olmayan halklar nelerdir? Örneğin Suriye'liler araplaşan Levantler'den gelir, peki ya Irak, Fas, Tunus Cezayir vs gibi Arap dediğimiz milletler köken olarak nedir? Ne zaman araplaştılar? Aynı zamanda arapların kökeni hakkında bilgilendirici bir makale varsa lütfen paylaşın.

Arkadaşlar bilginiz olsun, ben köken olarak bilgi vermenizi istiyorum, araplaşan ülkelerden haberdarım ancak araplaşmadan önce kim olduklarını merak ediyorum.

Son düzenleme:
Persler Arap değildir, Hint-Avrupa dil ailesini konuşan, İrani bir halktır. Dil ekleri ve fiiller İndo halklarla, ve Avrupa halklarıyla aynıdır. Hintlilerle kuzendirler, Kürtler, Afganlar, Tacikler İranidir.
Ben de onu söyledim. Çoğu kişi İranlıları Arap zanneder ama Perslerden gelir.

Ben de onu söyledim. Çoğu kişi İranlıları Arap zanneder ama Perslerden gelir.
Teorik olarak bizde de Farsi etkiler var deniliyor ancak herhangi bir kesinliği yok. Kesinliği olan tek konu Türkiye'deki insanların aslen müslümanlaşan Rum, Ermeni, Çerkes vs olması
dsfdssdfds.jpg

Yazıp yazıp sildim...
Berberiler Araplaştı diye biliyorum ki Araplarla uzaktan akrabadırlar.
Türkleşme mevzusu da doğru, Türkiye'de yaşayan insanların büyük çoğunluğu asimile olmuştur ve etnik kökenleri başka kavimlere (çoğunlukla Ari kavimlere) dayanır.

Yazıp yazıp sildim...
Berberiler Araplaştı diye biliyorum ki Araplarla uzaktan akrabadırlar.
Türkleşme mevzusu da doğru, Türkiye'de yaşayan insanların büyük çoğunluğu asimile olmuştur ve etnik kökenleri başka kavimlere (çoğunlukla Ari kavimlere) dayanır.
Bu arada üstüne basarak söyleyeyim, ari ırkın Avrupalılarla ilgisi yoktur, ikisi ayrı halklardır. Hint-Avrupa ırk olarak değil dil olarak değerlendirilmelidir.

43:43
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada üstüne basarak söyleyeyim, Ari ırkın Avrupalılarla ilgisi yoktur, ikisi ayrı halklardır. Hint-Avrupa ırk olarak değil dil olarak değerlendirilmelidir.
İkisi ayrı değil ancak evet, Ari dil ailesinden diller kullanan topluluklar ve etnik olarak da Ari olan topluluklar vardır. Aryanlar zaten Avrupalıların atalarıdır.
Mesela Kürtler üstünden örnek vereyim, Kürtçe Ari dil ailesindendir ancak her Kürt Aryan değildir. Çünkü heterojen bir yapı var.
Not: Pek iyi anlatamamışım, bazı kavimler Hint-Avrupa dil ailesinden bir dili kullansalar da aslında bu kültürel bir olaydır, yani Hint-Avrupalı değillerdir. Bazıları da Hint-Avrupalıdır.
Bu arada, anlamayanlar için; Ari, Aryan ve Hint-Avrupalı aynı şeyi ifade eder. Ancak bu terim iki farklı manada kullanılır, biri kültürel anlamda iken öbürü etnik anlamdadır kısaca.

Yeni konular

Geri
Yukarı