Sonradan Araplaşan topluluklar nelerdir?

Kaynağı belirsiz, Türkçesi bozuk ve taraflı yazılar yerine bilimsel verilere bakılabilir:

Gönderdiğim bağlantıyı iyice inceler ve okursanız.
Türkiye Türkleri'nin, müslümanlaşmış Ermeniler veya müslümanlaşmış Rumlar olması yalandır.
Türkiye Türkleri'nin, Oğuz mirası taşıdıkları ise yukarıdaki verilere göre kesindir.
Özünde Türkiye Türkleri, Türkistan'dan göçen Oğuzlar'ın ve Anadolu halklarının karışımıdır.
J2 ve R1b en baskın haplogrup, east asia dna'sı yaygın değil, veya az.
nmönmönmöm.png

İkisi ayrı değil ancak evet, Ari dil ailesinden diller kullanan topluluklar ve etnik olarak da Ari olan topluluklar vardır. Aryanlar zaten Avrupalıların atalarıdır.
Mesela Kürtler üstünden örnek vereyim, Kürtçe Ari dil ailesindendir ancak her Kürt Aryan değildir. Çünkü heterojen bir yapı var.
Not: Pek iyi anlatamamışım, bazı kavimler Hint-Avrupa dil ailesinden bir dili kullansalar da aslında bu kültürel bir olaydır, yani Hint-Avrupalı değillerdir. Bazıları da Hint-Avrupalıdır.
Bu arada, anlamayanlar için; Ari, Aryan ve Hint-Avrupalı aynı şeyi ifade eder. Ancak bu terim iki farklı manada kullanılır, biri kültürel anlamda iken öbürü etnik anlamdadır kısaca.
Yani doğru olabilir, bazı bilgilere göre avrupalılar, göreceli homojenliklerine rağmen, çoğunlukla Orta Doğulu Neolitik çiftçilerin, eski Avrupa avcı toplayıcılarının ve Avrasya Bozkır (çoğunlukla Hint-Avrupa) halklarının eski bir “ırksal” karışımıdır.
Türkler(kısmen)
Cezayir=
Irak= Kürtler, Süryaniler, Yezidiler, Şabaklar, Ermeniler, Türkmenler, Kawliyalar, Çerkesler ve Mandeanlar
Fas=Berberiler
Tunus=Berberiler
Sudan= Eskiden Hristiyanlardı sonradan Müslüman oldular.
Suriye= Asuriler, Ermeniler, Türkler
Filistin= Deniz Göçebe topluluk
İberya tarafların da olmuştu zamanında.
Eksik bilgiler içeriyor sanki, emin değilim, yine de teşekkür ederim.
İkisi ayrı değil ancak evet, Ari dil ailesinden diller kullanan topluluklar ve etnik olarak da Ari olan topluluklar vardır. Aryanlar zaten Avrupalıların atalarıdır.
Mesela Kürtler üstünden örnek vereyim, Kürtçe Ari dil ailesindendir ancak her Kürt Aryan değildir. Çünkü heterojen bir yapı var.
Not: Pek iyi anlatamamışım, bazı kavimler Hint-Avrupa dil ailesinden bir dili kullansalar da aslında bu kültürel bir olaydır, yani Hint-Avrupalı değillerdir. Bazıları da Hint-Avrupalıdır.
Bu arada, anlamayanlar için; Ari, Aryan ve Hint-Avrupalı aynı şeyi ifade eder. Ancak bu terim iki farklı manada kullanılır, biri kültürel anlamda iken öbürü etnik anlamdadır kısaca.
İrani halklar ve Avrupa halkları aynı kökten geliyor diyorlar, bu ne derece doğru ? İskitler döneminden sonra Avrupaya ve İran platosuna yayılan ''Aryanlar'' gerçek mi ?
@Orantı

Son düzenleme:
İrani halklar ve Avrupa halkları aynı kökten geliyor diyorlar, bu ne derece doğru ? İskitler döneminden sonra Avrupaya ve İran platosuna yayılan ''Aryanlar'' gerçek mi?
Yahu ben bunu cevapladığımı sanıyordum :D
Doğru, ancak Avrupalıların başka ön ataları da var Batı Avrupa'daki nesilleri tükenmiş avcı-toplayıcı topluluklar gibi.
Zaten İngilizler de vaktinde Hindistan'ı biz sizinle aynı kökten geliyoruz diyerek işgal etmişler, ancak orada bir yerli halk bir de üst sınıftaki Aryanlar vardı. Yerli halk Aryan olmasa da dilleri Hint-Avrupa dili örneğin. Vaktinde Anadolu ve Mezopotamya'dan göç eden Aryanlar bu toplulukların üstüne çöküp dillerini dayatmışlar diye biliyorum.
Bu arada Kürtlerin hepsi Aryanmış, tüm ön ataları birbirleriyle akraba Aryan kavimler çünkü.

Yahu ben bunu cevapladığımı sanıyordum :D
Doğru, ancak Avrupalıların başka ön ataları da var Batı Avrupa'daki nesilleri tükenmiş avcı-toplayıcı topluluklar gibi.
Zaten İngilizler de vaktinde Hindistan'ı biz sizinle aynı kökten geliyoruz diyerek işgal etmişler, ancak orada bir yerli halk bir de üst sınıftaki Aryanlar vardı. Yerli halk Aryan olmasa da dilleri Hint-Avrupa dili örneğin. Vaktinde Anadolu ve Mezopotamya'dan göç eden Aryanlar bu toplulukların üstüne çöküp dillerini dayatmışlar diye biliyorum.
Bu arada Kürtlerin hepsi Aryanmış, tüm ön ataları birbirleriyle akraba Aryan kavimler çünkü.
Proto Hint-Avrupa soyundan gelen elitler İran ve Hindistan coğrafyası belirli ölçüde Aryan soyunun erkek soyunu taşımaktadır fakat azınlıklar. Modern İranlı ve Hintlilerin çoğunluğu Aryanların hegomonyasın da onların dillerine maruz kalmış yabancı topluluk tan başka bir şey değillerdir. Kürtler bu maruz kalmışlığın en somut örneği. Bu arada Kırgızlar ve bazı orta asya Türkleri de İskitlerin soyundan geliyor, dna'larında %60-%65 arası R1a mevcut.

İskitler göçebe olduklarından Türklerle karışmış olmaları muhtemel.
Hindistan'a katılıyorum ama İran coğrafyasına katılamayacağım.

İskitler göçebe olduklarından türklerle karışmış olmaları muhtemel.
Hindistan'a katılıyorum ama İran coğrafyasına katılamayacağım.

Küçük bir azınlık, bir topluma sosyal ve kültürel olarak Egemen olur, insanlar yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru asimile olduğundan, aşiret ve bölgesel diller yerine üst kültür, yazıya geçmiş dili olmuş olan Egemen bir dilin hakimiyetinde ilk başta elitler onu öğrenir ve baz alır daha sonra halk o dili öğrenir. Ayrıca İran'da J2 haplogrubu yaygındır, sözde ari olan İran'ın DNA'sında neden aryan özellikler yok? Çünkü proto hint Avrupa kökenliler günümüzde azınlık durumundadır.

İran coğrafyasına katılamayacağım.

Bilimsel veri yok, ancak dil ailesi olmayabilir. 2. seçenek olarak anlatayım, Mö 1900'lerde İranlı/orta doğulu neolitik çiftçiler Avrupa'lı avcı toplayıcı gruplarla çiftleştiler ve günümüzün savaşçı ırkını oluşturdular İran aryan kültürüdür, hatta türkler mongoloid ve arayanların bir karışımıdır, ancak neo naziler gibi iranlılar avrupalılarla aynı kökten gelmiyor ancak ortak kesişim noktaları var, has caucasoid diye bir şey yok. Aynı zamanda anatolian neolitik çiftçiler meselesi de var, sözde aryan dediğimiz olgunun Anadolu'lar için de geçerli olması gerekmez mi ? İrani çiftçilerin ve Anadolulu çiftçilerin göç haritası hakkında ne biliyorsunuz ?

Son düzenleme:
Küçük bir azınlık, bir topluma sosyal ve kültürel olarak egemen olur, insanlar yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru asimile olduğundan, aşiret ve bölgesel diller yerine üst kültür, yazıya geçmiş dili olmuş olan egemen bir dilin hakimiyetinde ilk başta elitler onu öğrenir ve baz alır daha sonra halk o dili öğrenir. Ayrıca İran'da J2 haplogrubu yaygındır, sözde Ari olan İran'ın DNA'sında neden Aryan özellikler yok? Çünkü proto Hint-Avrupa kökenliler günümüzde azınlık durumundadır.
Memlekette olduğum için Sosyal'e bayağıdır giremiyordum, anca bakabildim.
Biraz aşağıda bunun açıklamasını yaptım sanıyorum, ama Hindistan'daki haplogroupları incelediğimde araştırmalar yüzde 30 ile 50 arasında R1a haplogroupu buluyor. O zaman Hindistan'daki durum bildiğimizden farklı olmasın?
Bilimsel veri yok, ancak dil ailesi olmayabilir. 2. seçenek olarak anlatayım, M.Ö. 1900'lerde İranlı/Orta doğulu neolitik çiftçiler Avrupalı avcı toplayıcı gruplarla çiftleştiler ve günümüzün savaşçı ırkını oluşturdular İran Aryan kültürüdür, hatta Türkler Mongoloid ve Aryanların bir karışımıdır, ancak Neo Naziler gibi iranlılar avrupalılarla aynı kökten gelmiyor ancak ortak kesişim noktaları var, has Caucasoid diye bir şey yok. Aynı zamanda Anatolian Neolitik çiftçiler meselesi de var, sözde Aryan dediğimiz olgunun Anadolulular için de geçerli olması gerekmez mi ? İrani çiftçilerin ve Anadolulu çiftçilerin göç haritası hakkında ne biliyorsunuz ?
Göç haritaları hakkında en ufak fikrim yok maalesef, ancak 2. olasılık bana daha muhtemel görünüyor. Evet
İrani halklar açısından da Kürtler üzerinden İngilizce anlatmış bir arkadaş var Quora'da (Link), eleman Orta Doğu'ya yerleşen Aryanların zamanla bölge halklarıyla kaynaştığını belirtiyor, ancak burada yine de Aryanların azınlık olduğunu belirtirsek yanılmış oluruz. İlgili testlerde J ve R haplogroupunun yüzde 30 seviyesinde birbirine denk olduğu ortaya çıkmış, ben de buradan yerleşik halkların melez olduklarını ve Batıya göç edenlerin özlerine daha yakın oldukları tahminini yapıyorum.

Memlekette olduğum için Sosyal'e bayağıdır giremiyordum, anca bakabildim.
Biraz aşağıda bunun açıklamasını yaptım sanıyorum, ama Hindistan'daki haplogroupları incelediğimde araştırmalar yüzde 30 ile 50 arasında R1a haplogroupu buluyor. O zaman Hindistan'daki durum bildiğimizden farklı olmasın?

Göç haritaları hakkında en ufak fikrim yok maalesef, ancak 2. olasılık bana daha muhtemel görünüyor. Evet
İran'i halklar açısından da Kürtler üzerinden İngilizce anlatmış bir arkadaş var Quora'da (Link), eleman Orta Doğu'ya yerleşen Aryanların zamanla bölge halklarıyla kaynaştığını belirtiyor, ancak burada yine de Aryanların azınlık olduğunu belirtirsek yanılmış oluruz. İlgili testlerde J ve R haplogroupunun yüzde 30 seviyesinde birbirine denk olduğu ortaya çıkmış, ben de buradan yerleşik halkların melez olduklarını ve Batıya göç edenlerin özlerine daha yakın oldukları tahminini yapıyorum.

Haplogruplar aslında o kadar önemli değil, önemli olan otomozal DNA'dır, Anthrogenica sitesinde bölgelerin benzerlik indexleri mevcut ancak renklerle belirtilmiş bir şekilde. Bu arada İrani göçlerin etkisi bu haritada şu şekilde gösteriliyor.
hjhgjghj.jpg

Haplogruplar son 5000 yılın etnik yapsını açıklamak için kullanılamaz. çad'da da R çoğunlukta. bu adamlar "aryan" mı yani?
Pehlevilerin avrupa hayranlığı yüzünden iran'ın adı iran, Aryan konusu her yöne kayıyor ancak var olmadığını saymak daha mantıklı.
Yamnaya Kültürü'de Aryan kültürü değildir. Geç Proto-Hint-Avrupa kültürü olduğu düşünülür. "Aryan" Hint-İranilere karşılık gelir, yani spesifik bir altdal.

Son düzenleme:
Haplogruplar son 5000 yılın etnik yapsını açıklamak için kullanılamaz. ad'da da R çoğunlukta. bu adamlar "Aryan" mı yani?
Pehlevilerin Avrupa hayranlığı yüzünden İran'ın adı İran, Aryan konusu her yöne kayıyor ancak var olmadığını saymak daha mantıklı.
Yamnaya Kültürü'de Aryan kültürü değildir. Geç Proto-Hint-Avrupa kültürü olduğu düşünülür. "Aryan" Hint-İranilere karşılık gelir, yani spesifik bir altdal.
Mantıklı, o zaman bir yerde kesiştiklerini ancak aynı olmadıklarını söyleyebiliriz. Kültürel bir akrabalık sadece.
Acemistan'ın bulunduğu coğrafya ve çevresinin bir kısmı İran, ancak Acemistan İran'ın bir parçası, kendisi değil. Pehleviler burada İran tanımını Farslara daraltmaktan başka bir şey yapmamış, hatalı bir tanım dediğin gibi.

Mantıklı, o zaman bir yerde kesiştiklerini ancak aynı olmadıklarını söyleyebiliriz. Kültürel bir akrabalık sadece.
Acemistan'ın bulunduğu coğrafya ve çevresinin bir kısmı İran, ancak Acemistan İran'ın bir parçası, kendisi değil. Pehleviler burada İran tanımını Farslara daraltmaktan başka bir şey yapmamış, hatalı bir tanım dediğin gibi.
Neo Nazi zamanında ortaya çıkmış akıl hastası Hitler saçmalıklarından biri, bilimsel olarak da kültür ve dil bağı olduğu zaten bilinmekte, tamamen zırva ancak karışık olduğu için üstüne düşünülen bir kavram. Ayrıca Dna olarak, köken olarak çok az yakınlık var, benzerlik durumu da zaten (R1a soyu) gibi ancak bu da zaten hazar denizi pontik steplerinde ve orta asyada var olan yaygın bir haplogrup ve haplogruplar ciddiye alınmaz, Türkmenlerdeki R1b haplogrubu da batı Avrupa halklarının haplogrubu kadar yakın mesela. Bunları baz aldığım için hep ikileme düştüm, Dna işleriyle haşır neşir olmak zor, bu arada Aryan teorisi Türkleri de yüksek miktarda Aryan-Moğol(az miktar) karışımı bir ırk yapmaktaydı. Eziklik psikolojisi mi(tarihleri iyi gerçi) başka bir şey mi bilmiyorum ama herifler suyunu çıkartmış kafatasçılık yapıyorlar bizde cahil olduğumuz için boyuna araştırıyor, uğraşıyoruz.
dfbdfbf.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı