SONY MDR-1ABT Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Technopat Sosyal'den herkese merhaba :) Meşhur intromuz ile girişimizi yaptık.
Konu başlığında da görüldüğü üzere Sony MDR ailesinden 1ABT model yüksek çözünürlük iddialı kablosuz kulaklığımızı inceliyoruz.

Bilindiği üzere artık müziği hayatımızın her anında yanımızda taşıma ihtiyacı duyar olduk. Özellikle ve özellikle toplu taşıma araçlarını kullanırken bu aletlerle vakit geçirmesi inanılmaz keyifli oluyor.
İnsanlar yaşadıkları bu kalabalık kentte, zamansızlıktan yakındıkları bu devirde acınası hayatlarına ( Galiba biraz ağır eleştirmiş olmalıyım ) biraz olsun renk katmak istiyorlar. Sabah işe giderken vapurda veya dönerken otobüste, bisiklet sürerken veyahutta alışveriş için gittikleri AVM'lerde ceplerindeki son kuruşa kadar harcarken kulaklarında hoş bir tıngırtı olsun istiyorlar :)

SONY gibi büyük amcalarımız da bu ihtiyacı karşılamak adına MDR 1ABT gibi modelleri piyasaya sürüyor, bizler de satın alıp deneyimlerimizi paylaşıyoruz ki başkaları da fikir sahibi olabilsin.
Maddeler halinde detaylıca inceleyebiliriz, fiyat ve fiyatını hak edip etmeme kararını en son vereceğiz :) (800TL'cik 2016 Ekim )

• Kutu içeriği :
Ürünün kutu içeriğinde :
  1. Kullanma klavuzu ( Çöpe atmayın, lazım olabilir )
  2. Jack to jack kablo ( Altın uçlu )
  3. USB to micro USB şarj kablosu ( Adaptörsüz )
  4. Taşıma çantası ( Sevdim... )
  5. Ve elbette kulaklığın kendisi yer alıyor
Kulaklık incelemesinde Rıza Baba'nın ne işi var diye sorabilirsiniz, inanın bu sorunun cevabını ben de bilmiyorum. Dış kutusu pek alakalar etmiyor bizi, üzerinde yazanlar da pek umrumuzda olmamalı. Bizler haticeye değil, neticeye bakarız.

1.jpg

2.jpg

Kutusu kalın mukavva tarzı bir malzemeden imal edilmiş, hoş bir kutu, yalnızca SONY yazıyor.

3.jpg

İçerisini açtığımızda ise 800TL verdiğimiz canavar ile karşılaşıyoruz :

4.jpg

Kaliteli de birer kablosu var : Düz olan kısım kulaklığa, çengelli tarafı ise cihaza takılıyor.

5.jpg

Ürünün taşıma çantası tek kelime ile müthiş : Kesinlikle ama kesinlikle çok hoş bir çanta, sadece çantaya 40-50TL ödenir açıkçası.

6.jpg

• Tasarım detayları :
Arkadaşlar ürünün 2 farklı renk seçeneği mevcut, bendekinin haricinde mat gri bir model daha var.
Bu resimde hoş durduğunu bakmayın, gerçekte o kadar da hoş değil. Plastik veya kalitesiz malzeme hissiyatını çok net veriyor. Siyah - kırmızı nispeten daha tercih edilebilir, hırslı bir model.

Sony-MDR-1ABT-silver-אוזניות-סוני-בלוטוס-4.jpg

Bu arada kulaklığı dik tutmanın ne kadar zor bir görev olduğunun farkına yeni varabildim :)

7.jpg

Ürün gerçekten çok ama çok şık, karizmatik veya yakışıklı. Artık hangi kelimeyi uygun bulursanız.

4.jpg

aa.jpg

8.jpg

Kulakçıklarına iyice yaklaşalım :

9.jpg

• Ergonomi :
Ürünü taktığınız ilk anda rahatlığını zaten fark ediyorsunuz. Ama öyle aşırı da bir rahatlıktan bahsetmiyorum. Kulaklığın kafamda olduğunu hissetmiyorum diyenler var, hayır arkadaşım gayet de güzel hissediyorum kulaklığın kafamda olduğunu. Kafa bandındaki baskıyı dahi gayet güzel hissediyorum yani kimse kusura bakmasın :) Yinede denediğim en rahat kulaklıklardan birisi.

Kafayı fazla sıkmayan bir tasarıma sahip, kulaklığı sonuna kadar açsanız da kapasanız da sıkmıyor kulağı.

10.jpg

Yatayda ve dikeyde, kendi ekseni etrafında dönebilen kulakçık yapısı mevcut :

11.jpg

12.jpg

• Kontroller - giriş çıkış - özellikler :
Kulaklığın MIC yazan kısmında mikrofon deliği bulunmakta. Telefon konuşmalarında ortam gürültüsünü, yapısı gereği içine alıyor ve sesinizin biraz boğuk gitmesine neden oluyor. Yinede karşı taraf gayet net bir şekilde anlayabiliyor. Savaş pilotu gibi sol elinizi önünüze koyarsanız ses elinize çarpıp MIC deliğine raha net ulaşabiliyor.

INPUT yazan kısım zaten kablolu bağlantı kısmı.

Power tuşuna uzun basılı tuttuğumuzda kablosuz bağlantı özelliği devreye giriyor ve Bluetooth cihazları tarafından görülür konuma geliyoruz. Bu esnada telefondan aratma yapıp MDR1 cihazını seçmemiz gerekiyor.

NFC teknolojisi açıkken sol kulaklığa telefonumuzun arkasını yasladığımızda 2 saniye içerisinde otomatik bağlantı kuruyor Bluetooth devreye girip bağlantı kurulmuş olunuyor. Gerçekten çok hoş, hiç uğraştırmıyor bağlantı kurarken.

aa (2).jpg

• Dokunmatik Kontroller :
Sağ kulaklığın dış yüzeyinde dokunmatik bir yüzey var. Sağa doğru sürükleyince şarkıyı geçiyor, sola sürüklediğimizde aynı mantıkla geri geliyor. Yukarı ve aşağı sürüklediğimizde ses açılıp kısılıyor, bunlar şahane özellikler. Ayrıca kontrollü olarak azalıp çoğalıyor, birden 3 volume birden düşmüyor, tatlı tatlı, ufak ufak düşüyor :)

Kulaklığın vurucu yeri de bu zaten. Şık - zarif bir tasarım, çevre tarafından dikkat çeken asi genç havaları yaratıyor. Pahalı ve modern bir kulaklık olduğunu Beats gibi bağırmadan belli eden bir kulaklık.
Elle kontroller çevreden çok güzel tepkiler alınmasını da sağlıyor, herkesin gözü üzerinizde.
Çünkü insanlar merak ediyor bu herif ne diye kulaklığa elleyip duruyor diye :)

x158MDR1ABT-o_lifestyle13.jpg

• Şarj süresi ve bağlantısı :
Arkadaşlar kablosuz kullandığımız aletlerin başında gelen akıllı telefonlardaki batarya probleminden sonra ben artık illallah etmiştim. Gün bitmeden şarj bitiyordu.
Gerçekten sabah akşam müzik dinlediğim halde kaç gündür şarjı bitmedi hayretler içerisindeyim. 3 gün olacak neredeyse, arada ufaktan bir 15'er dakika powerbank ile şarja koyuyorum o da içgüdü oluştuğu için :)
Şarj süresi konusunda müthiş bir performans sunuyor, bu konuda gerçekten tebrik ettim.

Beraberinde gelen kablo ile basitçe şarj edebiliyoruz. Telefon adaptörleri ile daha hızlı şarj etmeyi denedim, bir sıkıntı yaratmadı.
Şarj miktarını görebileceğimiz bir uyarı levhasına rastlayamadım. Şarj bitmediği için gerekli bir özellik olarak da görmüyorum :) Bu arada iyi gizlemişler kapağı, dışarıdan hiç anlaşılmıyor kapanınca.

dawdwa.jpg

• Çevreden aldığı tepki ( Önemli bir detay )
Kendimize bir şey alırken mutlaka düşünürüz : El ne der?
İşte bu kulaklığın güzel yanı da bu : Sony'nin net 2 adet logosu mevcut, gayet kendinden emin.
Ben pahalıyım diye bağırmayan ancak pahalı olduğunu, kulaklıktan hiç anlamayan birinin bile anlayabileceği bir tasarım.
Toplu taşıma araçlarında direkt olarak göze batıyosunuz, kablosuz olması ve dokunmatik olması cidden ilgi çekiyor. Caddede yürürken insanlar bir saniyeliğine de olsa size bakıyorlar, çünkü dikkat çekiyor kulaklık.
Çaldırmamaya dikkat edin derim, eş dost zaten mutlaka isteyecektir bu canavarı.

• Ses izolasyonu :
Ürün motor seslerini kesmiyor, öyle bir iddiası da zaten yok. Vapurda veya otobüste biraz sorun teşkil ediyor bu. Neticede gır gır gır gır vapur sesini duymak müzikten aldığınız zevki yok ediyor, otobüste nispeten kabul edilebilir seviyelerde kalıyor rahatsızlık hissi.

Dışarıya ise kesinlikle çok az ses veriyor. Kimseyi hiçbir şekilde rahatsız etmez son seste dahi.
Zaten çok yüksek de bir sesi yok, insanları rahatsız etmeme sebebinin başında da bu geliyor :)

• Ses - gerçek hayat deneyimleri ( kelimenin özü )
Arkadaşlar öncelikle ürünü kulağınıza ilk taktığınız ve ilk kaliteli kaydınızı yürütmeye başladığınızda : "Ulan ben buna 800TL verdim ancak bana verdiği ses gerçekten 800TL eder mi?" sorusunu kendinize soruyorsunuz. Şahsen 800TL'lik bir sesi falan yok.

Hi-Res sesten, 100.000HZ frekans değerlerinden bahsediliyor ancak öyle ahım şahım bir ses göremedim açıkçası :) İnsanların beklentilerini bu kadar yükseltmenin anlamı yok bana kalırsa.
Piyasadaki
  1. LG G2 - G3 - G4
  2. SAMSUNG Galaxy S4 - S5 - S7 Edge - J5
  3. Iphone 5 - 5S - 6 - 6Plus
  4. HTC ONE M8
Telefonlarda kablolu ve kablosuz olarak test ettim. Ürünün büyük bir sorunu var : Ses seviyesindeki yetersizlik.

Kablosuz bağlantıda HTC ONE M8 ve Samsung S7 Edge gibi telefonlarda nispeten daha yüksek ses verdiğini fark ettim. O zaman yeterli düzeye çıkıyor ses. Kablolu bağlantıda da bu gibi telefonlarda pek sorun yok.
Günümüz Trep tarzı müziklerde zaten son ses seviyesine kadar yükseltmeyeceğinizden eminim.
Peki ya POP şarkılar? Türküler ? "Türkü dinleyeceksen ne diye 800TL verip bunu aldın dana" diyenleri duyuyorum. Ancak sorun müzik türünde değil, sorun gerçekten ses seviyesinde. dB anlamında gerçekten yetersiz kalıyor.
G2 gibi telefonlarda kablolu kullanıldığında daha da düşük ses veriyor.
40mm sürücüleri olan kulaklıktan zevk alabilmeniz için zaten +105dB civarı sesi çok rahat alabilmeniz gerekiyor bana göre. Büyük sürücüler ufak seste hiçbir şekilde tatmin etmiyor.

Orta yaş, olgun kişilikleri elbette fazlasıyla memnun eder. Zaten bende de ufaktan duyma kaybı oluşmaya başladı, insanları net duyamıyorum bazen :) Ama emin olun sorun benden kaynaklı değil, kulaklığın çıkış gücü cidden yetersiz. Spotify listemdeki sevdiğim 10 müzikten ancak 3 tanesini tatmin eden ses yüksekliğinde dinleyebiliyorum.

MİD - TİZ - BASS frekanslar hakkında konuşmak gerekirse :

180TL verip aldığım Sennheiser CX300'den, üst seviye bir yürütme cihazı kullanmadığım taktirde inanın mid - tiz frekans anlamında ek olarak hiçbir renk tattırmadı bana :) Bunu kimseyi kandırmak veya SONY'yi batırmak için falan da söylemiyorum. 180TL'lik kulak içi kulaklığım ile arasında mid - tiz frekans bakımından fiyatına kıyasla hiçbir fark yok. Aksine CX300 ile daha iyi tizler alıyorum. En azından duyabiliyorum tizleri :)

Alt frekanslar anlamında elbette sürücüler ve Over-Ear tasarımın verdiği olanak ile dolgun bass'lar alınabiliyor. Cihazın temelini sağlam olduğunu verdiği bass'lardan zaten anlıyorsunuz, o frekans aralığını cidden yaşatıyor. Yalnızca XB serisi bir kulaklık ile karşılaştırmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.
Her kulaklığın hitap ettiği bir kesim ve üretiliş amacı var.
Tek kızdığım nokta bu kulaklığı alacak kişinin LG G2 veya Iphone 5S kullanıcısı olacağını önceden kestirememiş olmaları. Beats bunu önceden kestirip düzgün bir ses almamızı sağlıyor, yüksek ses alabilmemizi sağlıyor kablolu bağlantıda bile. Sağır edecek seviyede ses yüksekliği sunuyor.

Sony benim sağlığımı lütfen düşünmesin :) 800TL para veren adamın akli dengesi zaten yerinde değildir ki :)

• Kablosuz bağlantı mesafesi :
Arkadaşlar açık alanda resmen 30 metre çekim alanı sunuyor. Araya en ufak engel girdiğinde 30 metre oluyor sana 10 metre :) Evin içerisindeyseniz ve arada kalın duvarlar varsa bu 5 metreye kadar bile düşüyor. Ancak çekim kalitesinden kesinlikle çok memnun kaldım.

• Dahili Amfisi :
S-Master HX dijital amplifikatör kullanılmış ve iddia edildiği saf sesi veriyor. Ama keşke kuvvetli de bir çıkış gücü sağlasaymış.

• DSEE ( Dijital ses geliştirme motoru )
Sıkıştırılmış kaynaklarda kaybedilen zenginliği tekrar kazandırma gibi iddiaları var ancak pazarlama tekniğinden başka bir şey olduğuna inanmıyorum. Bal gibi de giden detaylar geri gelmiyor :) Veya o kadar da başarılı, işe yarar bir özellik değil.

• HI-RES yüksek çözünürlük ses
Frekans aralığının geniş olması ile de alakalı olan bu özellik öyle övüldüğü kadar da başarılı değil bana kalırsa. Alt frekanslardeki tınıltıları çok kuvvetli alamadığım çok oldu. Bilmeyen, anlamayan adam için şahane bir kulaklık ancak iddia edilen şeyler gerçek hayat testlerinde hiç de fark edilebilir niteliğe sahip şeyler değil bunu anlatmaya çalışıyorum.
Sesini artıramadığım bir kulaklıkta HI-RES yüksek çözünürlüklü frekanslar olsa ne yazar, duyamıyorum ki :)

Kısaca toparlamak gerekirse artıları :
  1. Konforlu, hafif ve rahat olması
  2. Çevreden olumlu tepki alması
  3. Sesi dışarıya çok büyük oranda vermemesi
  4. Kablosuzluk - Yüksek çekim mesafesi - Kopmayan bağlantı
  5. Dahili mikrofon bulundurması
  6. Şarj süresinin müthiş olması
  7. Dokunmatik kontrollerin hayatı kolaylaştırması
  8. Dengeli olarak tiz - mid - bass frekansları aynı anda verebilmesi
  9. Tarz bir kulaklık olması - Olgun bir kişilik yansıtması
  • Eksileri - olumsuz bulduğum yönleri :
  1. Bu fiyatı hak ettiğini düşünmüyorum :( 800TL
  2. Ses seviyesinin yetersiz kalması çok büyük bir problem, çevremdeki çoğu kişi "Sesi yükseltsene işareti yapıyor benim kulaklıkla müzik dinlerken" Net bir ses yetersizliği söz konusu.
  3. Yüksek kalite bir yürütme cihazınız yoksa kulaklıktan performans alamazsınız, Samsung Glaxy S4 ile MP3 dinleyecekseniz unutun o işleri. 500-600TL kadar Walkman'e para harcamanız gerek bana kalırsa :)
  4. Uzun süreler fiziki dayanıklık sağlayabileceğini sanmıyorum, derileri ve taç yapısı senelerce ayakta duramaz gibi geliyor, pek uzun ömürlü olmayabilir mi acaba?
Son derece realist bir biçimde inceledik kulaklığı, kime gider sorusunun cevabı ise : Yüksek ses beklentisi olmayan, kulak titreten bass beklentisi olmayan, şirkette çalışıp takım elbisenin üzerine kulak üstü kulaklık giyilir mi hiç diye soranlara ( Gayet güzel gidiyor ).

Ürünün fonksiyonel kısmını görmezden gelirseniz çok yanlış yaparsınız, sadece sese odaklanmayın bu yüzden. Ses kalitesini cidden hissediyorsunuz ancak anlatmak istediğim abartılmaması gerektiği, kulaklığı takınca uzaya füze ile fırlatılmıyorsunuz, sadece hoş frekanslar duyuyorsunuz. Bazı müziklerde sesin de yüksek gelmesiyle kendinizden bile geçtiğiniz oluyor :) Saydığım fonksiyonlar cidden hayat kurtarıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan Sennheiser CX300 var kulağımda, beğenmediğim, hor gördüğüm kulaklığımın fiyatına oranla ne kadar iyi ses verdiğini şuan anlıyorum :) Mid - tiz frekans anlamında çok daha hoş sesler alıyorum hele ki iyi bir eko ayarı ile.

İncelemesini yapıp da önermediğim sayılı ürün vardır. Ah birde insanlar inceleme yaparken, sırf satın aldıkları için o ürünü gereksiz yere övmese :)

Bisiklete alınacak daha üst donanım kalmadı diye teknolojik ekipmanlara yatırım başladı herhalde :). Güzel inceleme hayırlı olsun. Kulaklık benim sistemden pahalı :).
Teşekkür ederim kardeşim :) Bisiklete gelirsek aletin ayaklığı yok :) Ayakta duramıyor, sağ taraf belden aşağısı felç şuan.
Kulaklığın fiyatına gelirsek zaten iade ettim geçen gün, fiyatını hak ettiğini düşünmediğim bir cihaza bu kadar para bayılamam. Ses kalitesinden memnun kalsam neyse, ondan da fiyatına oranla pek memnun kalmadım.

20160926_112234.jpg

Kulaklık da bisiklet için bir yatırım bu arada, her ne kadar yanlış olsa da müzikle bisiklet sürmek ayrı bir haz veriyor.

Bu inceleme videosunu da paylaşalım. Bu tip bir kulaklığı akıllı telefonlar ile kullanıyorsanız bazı durumlarda bu tip amfilere ihtiyacınız olabilir ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar 25.02.2018 tarihi itibariyle 2200TL fiyatlara rastlamaktayım bu kulaklık için :) Tamamen israftan ibaret, asla 2200TL edecek bir kulaklık değil. Emeğinizi çöpe atmayın derim. Bu kulaklığın fiyatı 2200TL olamaz.

TV'de Bluetooth aygıtı varsa eşleştirip kullanabilirsin (Leptobu HDMI ile bağlayıp varsayılan yaparsan) ancak pek film izlemek amaçlı tasarlanmış bir kulaklık değil. 2 saat boyunca kafada tutmak insanı yorar, rahatsız eder.

Solo2 kulaklıklar bile ikinci el alındığında fiyatına göre çok iyi ses deneyimi yaşatıyor.
Sony'nin bu modeli tamamen israf şuan, gündelik kullanıcıya - gündelik telefon kullananlara asla gitmiyor.
370TL fiyata XB950 kablolu modeli satin alabilirsiniz arkadaslar. Bu fiyati sonuna kadar hak eden bir kulaklik.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı