Sony MDR-EX450AP Kulakiçi Kulaklık incelemesi

Öncelikle inceleminin bir kulaklık profesyoneli tarafından yapılmadığını belirtmek istiyorum bu sebeple sadece deneyimlerim üzerine bir inceleme olacak. Kısaca aklıma gelen bütün konulara değineceğim.

İncelemede kulaklığı 450 olarak adlandırdım, uzun uzun adını yazmak hem sizi hem beni yorar.

Özellikleri:
Tip: Kapalı, dinamik
Sürücü: 12mm, kubbe tipi
Enerji işleme kapasitesi: 100 mW
Empedans: 1kHz değerinde 40 Ohm (işareti klavyede bulamadım :) )
Duyarlılık: 103dB
Frekans tepkisi: 5Hz-25000Hz
Kablo: Yaklaşık 1.2m, OFC Litz Kablo Y Tipi
Fiş: L tip altın kaplama
Ağırlık: Kablo hariç 6g
Üretim: Tayland

Kutu İçeriği:

Kutu içeriği fiyatına göre yeterli ve bana çok yeterli geldi 450.
İçinden 4 çift farklı boyutlarda ( SS, S, M, L ) hibrit silikon kauçuk kulaklık ucu çıkıyor herbirinin farklı renkleri var bu hoşuma gitti açıkçası. Ben M tipi kullanıyorum yeşil renk olanı ve kulağıma tam oturduğunu söyleyebilirim. Kulaklığın kulağa oturması konusunda rahat olabilirsiniz.

Benim için en önemli içerik kablo uzunluğu mekanizması. Gerçekten hayat kurtarıcı benim için çünkü spor yaparken veya normal müzik dinlerken kablonun sarkması, düşmesi veya karışması hoş değil. Bunu bir miktar önlüyor bu mekanizma ayrıca boyunuza göre ayarlayabilmektesiniz. Basit ama güzel bir aparat. Kabloyu 50cm kadar sarabilirsiniz.

Bir tane de taşıma kılıfı geliyor açıkçası ben buna gerek duymuyorum. Malzemesi ve görüntüsü hoş fakat kılıfın üzerinde Sony yazabilirdi. Hiç bir şey yazmıyor. Dışarıda birinin elinde görsem herhalde altın, para felan vardır diye düşünürüm :) Önemsiz bir detay ancak şahsi görüşüm bu şekilde.

Kablo:

450'nin kablosu açıkçası beni şaşırttı kaliteli gözüküyor biraz ipimsi bir yapısı var üzerindeki malzemenin. Genelde bu şekil kulaklıklarda kablo plastik olur ve bozulunca zevkle kabloyu koparırım fakat bu kablo ile bira zor :) Yani kablo konusunda sıkıntı çekeceğinizi zannetmiyorum her şey düşünülmüş. Esnek değil ancak kablonun sürücü ile bağlandığı yer pek de dayanıklı durmuyor. Kabloyu iki ucundan esnetmeye kalkışısırsaniz zannedersem ilk ora kopar ancak korkmayın kablonun sürücülere bağlandığı yer biraz içte. Kablo sürücüye sağlam sabitlenmiş.

Kontrol tuşu:

Çağrı sırasında kullanmadım fakat kullanım klavuzunda nasıl kullanacağınız hakkında bilgi verilmiş. Spotify da bir kere tıklayınca şarkı duruyor iki kere tıklayınca şarkı değişiyor. Tuş plastikten ve pek kaliteli değil. Ses açma kapama tuşları yok. Bu fiyatta pek de kabul edilebilir değil aslında ( sık kullandığım için ) ancak idare eder diyeyim. Uyumadan önce müzik dinleyen biriyseniz ses açma kapama tuşları önemli :)

İzolasyon:

Geldik benim 450'de en memnun olduğum konuya; izolasyon. Size garantini rahatça verebilirim ki dışardan ses almıyorsunuz ve dışarıya resmen ses vermiyorsunuz. Bu benim için çok önemli bir şey. Eğer kütüphanede çalışıyorum müziği yüksek sesli dinlemeyi severim ancak kulaklık dışa ses vermesin, aradığınızı buldunuz veya kardeş iş yerinin yakınında inşaat var bıktım müzik bile dinletmiyor adamlar rahat ve sesi iyi izole eden bir kulaklık arıyorum diyorsanız çok düsünmeyin bence. Aradığınız bu :) Bir kamu spotu; trafikte veya bisiklette kullanmayın :)

SES:

Amatör olduğum konu bu evet, maalesef ancak bazı konularda en azından bir kaç fikir verebilirsem ne mutlu bana.
1- Ses seviyesi, kendimi müziği sesli dinler sanırdım da 103db ne? Sesi sonlamayın sağlık önemli. 103db izole edilmesi zor bir rakam.

2-Cızırtı, hiç yok. Son seste bile yok. Kaliteli sürücüler var herhalde. İki tane alimünyum sürücü vardı içinde, cidden güçlüler.

3-Ses özelliği:

Ağır tarafı derin bass sesler diyebilirim. Bass seviyorsanız bence sizin için güzel bir kulaklık. Bir çok kulaklıkla karşılaştırdım kulak üstü de dahil cidden bassı duyulur bir şekilde iyi verdi. Asus Zenfone 3'ün orijinal kulaklığı, Philips kulak üstü, Huawei P9 Lite orjinal kulaklık ve 20tl'lik markası aklımda olmayan bir kulak içi ile karşılaştırıldığımda daha iyi basslar verdiğini (tiz de dahil ancak ağır olan bass) söyleyebilirim. Tizlerde basslarda boğulmuyor bence her sesi ayrı ayrı duydum. Söylemek gerekirse basslarda fiyatının üstünü vermekte ancak tizlerde de fiyatının sunduğunu veriyor. Daha çok (tür seçmem yeri gelir Zeki Müren yeri gelir XXXTentacion, EDEN yeri gelir Duman, Three Days Grace ) rock-metal ve alternatif dinliyorum memnun olduğum doğru ancak elektronik müziklerde daha başarılı. Zaten bekledigim de bu idi.

Tasarım:

Ben beğendim açıkçası kulakta çok hoş duruyor ve kaliteli bir görüntüsü var. Zannedersem kasasından kaynaklı. Beyaz rengi tercihim açıkçası fakat tasarımı beğenip beğenmemek size kalmış.

Fiyat:

Uzun bir fiyat araştırmasından sonra 119TL'ye satın aldım.

SONUÇ:

10 üzerinden bir puan vermek gerekirse 8.0/10 verebilirim. Almadan önce çok araştırmıştim ve beklediğimi verdi. İstediğimi de verdi. İncelemeyi buraya kadar okuyan herkese teşekkürler. İnceleme amatörce ve kişisel görüşlere göre yazıldı. Bir kaç kişi de yardımcı oldu incelemede onların da görüşlerini aldım onlar da benimle genelde aynı görüştüler. Yorumu size bırakıyorum.

1531424756139.jpeg
1531426707435.jpeg
1531426775267.jpeg

Hangi telefon veya cihazda kullandınız? Ben de kablolu kulaklık almayı düşünüyorum fakat çoğu kulaklığım güzel kullanmama rağmen durup dururken bozuldu. Tedirgin oluyorum şahsen. Ben pek anlamam fakat RAP müzik için uygun mudur?

Hangi telefon veya cihazda kullandınız? Ben de kablolu kulaklık almayı düşünüyorum fakat çoğu kulaklığım güzel kullanmama rağmen durup dururken bozuldu. Tedirgin oluyorum şahsen. Ben pek anlamam fakat RAP müzik için uygun mudur?

Eğer aradığınız bass ise JBL C100SI sizi tatmin edecektir.

@Ege_s35 evet ePttAvm'den 119TL'ye aldım.
@Silinen üye P9 Lite ve Zenfone 3'de kullandım. Ayrıca PC ile de kullandım.

Açıkçası RAP müzik için uygun olduğunu düşünüyorum. Dinlediğim kadarıyla gayet tatmin ediciydi.

Dayanıklılığı beklediğimden iyi çıktı açıkçası kablosu esnemeye dayanıklı. Durup dururken bozulma benim başıma pek çok kez geldi (spor yaparken korkulu rüyam) ve çoğu ezilme veya esnemeden kaynakliydi.
Boyunuza göre ayarladıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum.

JBL almadan önce tercihlerim arasında vardı fakat pek dayanıklı değiller ve sürücüler bazen farkli seslerde çalışıyormuş. Yani sol sürücü az verirken sağ sürücü yüksek ses verebiliyormuş. Çoğu JBL incelemelerinde gördüm ve çekindim açıkçası.
60-70TL'ye arıyorsaniz bazi şaşırtıcı modeller var eğer marka takintiniz yoksa o modellere bakabilirsiniz.

@Ege_s35 evet ePttAvm'den 119TL'ye aldım.
@Silinen üye P9 Lite ve Zenfone 3'de kullandım. Ayrıca PC ile de kullandım.

Açıkçası RAP müzik için uygun olduğunu düşünüyorum. Dinlediğim kadarıyla gayet tatmin ediciydi.

Dayanıklılığı beklediğimden iyi çıktı açıkçası kablosu esnemeye dayanıklı. Durup dururken bozulma benim başıma pek çok kez geldi (spor yaparken korkulu rüyam) ve çoğu ezilme veya esnemeden kaynakliydi.
Boyunuza göre ayarladıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum.

JBL almadan önce tercihlerim arasında vardı fakat pek dayanıklı değiller ve sürücüler bazen farkli seslerde çalışıyormuş. Yani sol sürücü az verirken sağ sürücü yüksek ses verebiliyormuş. Çoğu JBL incelemelerinde gördüm ve çekindim açıkçası.
60-70TL'ye arıyorsaniz bazi şaşırtıcı modeller var eğer marka takintiniz yoksa o modellere bakabilirsiniz.

KZ ZST modelini düşünüyorum. Sanırım ondan bahsediyorsunuz.

İnternette araştırdığınızda KZ, Creative, Rock Zircon gibi markalar fiyatının üstünde performans verdiğini yazıyorlar. Bu kulaklıkların karakterlerini inceleyin size uygun geliyorsa alabilirsiniz.

GÜNCELLEME:
Uzun kullanım değerlendirmemden önce dün bozulduğunu söylemem gerek. Konser sırasında yere düşmüş tabi ezen ezene. Bulduğumda fiziksel ve görsel olarak hiç bir sıkıntısı yoktu ve önceden de çok ezildiği için yine bir şey olmadığını umdum. Kulaklığı denediğimde sağ tarafın daha az ses verdigini fark ettim. Baya üzüldüm ancak hala dinlenilebilir halde olması şaşırttı. Sol cayır cayır çalışıyor ancak sağ sesde bozulma olmamasına rağmen daha az ses veriyor.
Aslında şaşırtıcı derecede iyi bir kulaklık. Bass ve tizleri yerinde ve dengeli. İzolasyonu gerçekten çok iyi. Almayı düşünüyorsaniz aşırı durumlar dışında bozulmaya gayet dayanıklı olduğunu söyleyebilirim. Eğer iyi bir fiyattan bulursam yeniden alacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı