Sony Vaio 1532QSTB incelemesi

Merhabalar. Bilgisayarı alalı 2 ay oldu. İki ay içinde her gün açık olmasına rağmen hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Bilgisayarım Windows 8.1 işletim sistemi ve İntel İ5 4200U işlemci kullanıyor. İşlemci hızı 1.6 GHz ancak turbo ile 2.6 GHz oluyor bu durum da oyunlarda sıkıntı yaşatmasına engel oluyor. 4 gb Ram bana göre günümüz şartlarında yeterli.
Adsız.jpg

ISINMA

Isınma durumu normal derecede. Çok aşırı bir ısınma yok ama ısınmıyor desem de yalan atmış olurum. Fanı çok sessiz de değil çok gürültülü de.

EKRAN

Erkan gerçekten net. NVIDIA Geforce GT740M ekran kartı ve ayrıca gömülü Intel HD 4000 ekran kartı var. Youtube'dan açtığım 4k UHD videoları takılmadan izleyebiliyorum ki ilk aldığım günlerde bunu gerçekten test ettim.

DIŞ HATLARI ve GİRİŞLERİ

Bilgisayarın üzeri mat siyah renk ile boyalı. Kenarları sivri değil tam aksine oval biçimde.Ön yüzünde kırmızı, yeşil ve turuncu olmak üzere 3 adet ışık ve bir adet hafıza kartı girişi bulunuyor. Sol yan tarafında güç girişi, ethernet girişi, 2 adet USB girişi, HDMI girişi, mikrofon girişi ve hoparlör girişi buluyor. Sağ yan tarafında ise 2 adet USB girişi ve CD/DVD Rom buluyor.

KLAVYE ve TOUCHPAD

Klavye ışıklandırmalı olduğu için gayet kullanışlı. Tuşları çok yumuşak. Numerik tuş takımı da bulunuyor. Touchpad bana pek kullanışlı gelmedi. Gerçi hassasiyeti ayarlanabilir durumda ama ben mouse kullanmayı tercih ediyorum.

HOPARLÖRLER

Bu konuda diyecek söz bulamıyorum. Çünkü Sony gerçekten mükemmel ses veren bir hoparlör takmış bu bilgisayara. Toshiba ve Casper ile karşılaştırma fırsatım oldu. Casper'in sesi çok boğuk ve kısık çıkıyor. Toshiba'da ise ses net ancak yeteri kadar yüksek değil. Yani Sony bir laptopa takılabilecek en mükemmel hoparlörü bu bilgisayara yerleştirmiş.

KAMERA ve MİKROFON

720P kalitesinde olduğu söyleniyor ama bana pek yeterli gelmedi. İnternet üzeri görüşmelerde gerçekten iyi sonuçlar alırsınız ancak bilgisayarın 'kamera' uygulamasından aynı sonucu alamayabilirsiniz.Mikrofon çok aşırı mükemmel değil çok çok kötü değil orta derece sesi iyi iletiyor. Konuşmalarda anlaşmazlık çıkmıyor.

Bilgisayarımın genel anlatımı bu şekilde. Orta seviye bir bilgisayar. Günlük kullanım, Photoshop ve Auto CAD gibi programları kullanan arkadaşlar için bence gayet uygun ki bende bu programları kullanıyorum .Ben iki ay önce ₺1800'na aldım. Şu anda da aynı fiyattadır sanırım. Ayrıca bilgisayarda NFC özelliği ve Bluetooth'da bulunuyor. Sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Hayırlı geceler. :)

Youtube'dan izlediğiniz 4K videolardan bahsediyorsanız evet, internet kaynaklı donmalar yaşayabilirsiniz.
Videoyu ya tam olarak indirin ve izleyin veya sonuna kadar dolmasını bekleyin, kesintisiz izleyin.

O işlemci 4K için gayet yeterli demişsiniz ancak gerçek bir 4K videodan bahsedersek İ7 serisi işlemciler bile yetersiz kalıyor desem yeridir.
HDD'nin veri aktarım hızı bile yetişemiyor gerçek 4K'nın veri aktarım hızına :)

Şuan sadece yalandan 4K izliyorsunuz.
Gerçek bir 4K izlemek istiyorsanız dev sinema ekranlarına gitmelisiniz. İşte o zaman 4K'nın faydasını görürsünüz.

aynı bilgisayar bende de var. bana ulaşabilir misiniz alalı 4 sene kadar oldu. driverlarını bir türlü bulamıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı