Çözüldü Sony Vaio Svf152a29w Mac Kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Lyna Fox

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Sony laptopuma mac öğrenmek ve denemek amaçlı kurulum yapmaya karar verdim. Günlük olarakta bu bilgisayarı kullandığım için Recep beyin dual boot videosundan yola çıkarak bir kurulum gerçekleştireceğim. Öncelikle merak ettiğim sorularım aşağıdaki gibidir.
1- Bilgisayarımın mac e ne kadar uyumlu olduğunu nereden test edebilir nereden görebilirim ?
2-Wifi yongası değişiminden söz ediyor Broadcom wifi yongası mevcut uyumlu mudur ?
3-Bilgisayarımda İntel hd4000 ve Geforce 740m ekran kartı var bazı videolarda 2 ci ekran kartının etkinleştirildiğini gördüm bu mümkün mü veya sadece 740m le çalıştırabilir miyim?
4-Diskim mbr mi gpt mi nereden bakabilirim ?
5-Yaşayacağım sorunların çözümleriyle ilgili yamalar ile ilgili bir arşive nereden ulaşabilirim ?
6-Videoda Maverick kurulumu gösteriyor yosemite için önereceğiniz bir video rehber mevcut mu ? Kolay bir kurulum nasıl sağlayabilirim ?

Forumda çok fazla konu var araştırdıkça kafam daha çok karışmakta daha içinden çıkılmaz bir hal almakta benim için.

Rehber bölümünde Sony vaio s serisi için bir rehber mevcut fakat benim biosum uefi destekli ve konu son derece karmaşık şimdiden teşekürler.

Laptop Özellikleri
Nvidia Gt 740m ekran kartı
Intel hd4000 dahili
Intel i5-3337u 1.8ghz 4 çekirdek işlemci
8 gb ram

Edit: Wifi yongam Broadcom BCM943142HM tabloda 2.4 ghz desteklediği yazıyor fakat tabloyu çok anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Donanım bileşenlerini Google'da yada forumumuz aratarak öğrenebilirsin. Ayrıca şu uygulamayı kullanarakta kontrol edebilirsin. Windows
  2. BCM943142HM uyumlu değil. USB Wi-fi adaptör yada Wi-Fi kartı değiştirmelisin.
    Hackintosh İçin En İyi USB Wi-Fi Adaptörleri - Technopat
    https://www.technopat.net/sosyal/konu/hackintosh-wi-fi-donanımları.92255/
  3. Laptop' lardaki Optimus özellikten dolayı ikinci ekran kartını kullanamazsın. Eğer BIOS'unda switch=Disable varsa bir ihtimal mimkün olabilir.
  4. OSForensics - FAQs - How to determine if my disk is MBR or GPT?
  5. Google'dan yada forumumuzdan.
  6. Videodaki anlatım Yosemite içinde aynıdır.
Ayrıca bu reheberi inceleyebilirsin.
Sony Vaio S Serisi Laptoplar için Clover & Yosemite Kurulumu

Çok teşekkürler yanıtınız için videodaki adımları takip ederek yosemite kurulumuna akşam başlıyacağım. Wifi kartını değiştirme kararı aldım bios ile uyumsuzluk çıkartma ihtimali mevcut mu acaba ? O rehberi inceledim fakat benim bilgisayarımda bios uefi desteği var ve rehberdekinden daha farklı.

UEFI olması daha iyi zaten.

Yanıtlarınız için çok teşekkürler umarım başarılı bir kurulum gerçekleştirip burada paylaşacağım.

Wireless kartımı değiştirdim verdiğiniz uygulama ile uyumluluk kontrolü yaptım sadece Nvidia ekran kartını gösterdi başında yeşil tikli olarak diğer donanımlarım uyumlu olduğu anlamına mı geliyor acaba bu ?

Muhtemelen öyledir. Genel olarak S serisi referans alırsak çalışanlar ve çalışmayanlar şu şekilde:
  • Dahili Intel HD3000 ve Ekran ( QI / CE )
  • Dahili ALC275 Ses ( harici hoporlörler, mikrofon ve ses çıkış noktaları
  • Ses ve Parlaklık kontrolleri
  • Gigabit Ethernet
  • HDMI Video ve Ses
  • VGA çıkış
  • Uyku & Uyanma. (Kapak kapatıldığında ve Güç Butonu ile)
  • Touchpad ( Synaptics)
  • Intel Speedstep
  • 2Ghz ve 5Ghz A/BG/N/AC Wi-Fi ( AW-CE123H mPCIe Kart kullanarak)
  • Bluetooth 4 LT ( AW-CE123H mPCIe kullanarak )
  • Yosemite Handoff ve Continuity desteği
  • USB 2 ve USB 3 portları
Kurulum Sonrası Çalışmayanlar:
  • Dahili Web Kamerası ( Düzeltilebilir )
  • İkili Pil göstergesi ( Düzeltilme ihtimali var )
  • Dahili SD Kart Okuyucusu ( Düzeltilemez )
  • AMD Grafik Kartı ( Düzeltilemez )
Sende de muhtemelen bu şekilde olabilir. Yukarıdaki listede çalışmayanlarda görüldüğü üzere, harici ekran kartı çalışmıyor. Bu sende de bu şekilde olacak. Konuları takip ettiysen sende farketmişsindir. Laptop'larda optimus özelliği yüzünden OS X' de harici ekran kartını kullanamıyorsun. Onun haricinde uyumlu wi-fi kartı taktıysan başarılı bir kurulum yapabilirsin.

Şu an işlemlere başladım, hard diski biçimlendiriyorum. Wi-fi kart konusunda kafam karıştı. Taktığım Wi-fi kart bcm94313 hmg2l. Arkadaşımın Laptop' unu şans eseri evdeki diğer Laptop' da denk geldim. Bazı sitelerde kextler ile 43 serisi kartların çalıştığı yazıyor. Deneyerek göreceğim. Sony S serileriyle ilgili cok fazla kaynak yok maalesef. 1 2 yazı var kurulum esnasında ve sonrasında yaşadığım problemleri ve çözümlerle birlikte forumumuzda (umarım) 'başarılı kurulum' konusu açıp paylaşacağım. Wi-fi kartı çözebilirsem onuda paylaşacağım.

Taktığın Wi-fi kartın çalışmama ihtimali var. O yüzden 2. mesajdaki uyumlu wi-fi kartlara bakıp bunlarsan biri ile değiştirmen gerekebilir.

Merhabalar,
Yosemite kurulumunu gerçekleştirdim. Windows 'Legacy' olarak çalışıyor. BIOS ayarlarımda UEFI var fakat UEFI kurulum yapamadım. Yanlışlıkla Mac' de bootloader ayarlarını UEFI' ye göre yaptım, "boot0af error" benzeri hatalar aldım. Nasıl çözdüğümü bilmiyorum ama Enoch falan kurdum, birşeyler yaptım emin değilim nasıl çözdüğümden. Şu an hala USB ile boot ediyorum. Maalesef HDD' deki EFI konumuna erişim sağlayamıyorum, Birçok farklı Clover kurulumu yaptım fakat çözemedim. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Windows' u açarken "boot0: test", "boot0:done "dedikten sonra açılıyor. Bu aşamada farklı birşey mi yapmalıyım HDD' den boot için, çözemedim.

Not: Dün yükleme yaparken yardım amaçlı telefondan yazmıştım Türkçe karakter olmadığı için imladan uzaklaştırılmışım forumdan kusura bakmayın lütfen.

Mac OS X'i Windows yanına kurduysan, EFI bölümü HDD içinde oluşmuştur. HDD içinde bir kontrol et.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı