Custom ROM Recovery Sony Xperia Z1 TWRP ve ROM kurulumu nasıl yapılır?

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM:4,00 GB
HDD:TOSHIBA MQ01ABF050
EKRAN KARTI:İntel HD Graphics 620 & Nvidia Geforce 920M Laptop
ANAKART:AsusTek COMPUTER INC. X541UJ
İŞLEMCİ:Intel(R) Core(TM) i5-7200U CPU
Sony Xperia Z1 telefona ROM yükleyeceğim ama telefonda TWRP bile yok. Nasıl yapılacağını tam olarak bilmiyorum, daha önce başka bir cihazıma SP Flash Tool üzerinden TWRP yüklemiştim ama bunda nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Ayrıca ROM kurulumunu anlatmanıza bence gerek yok. Zaten TWRP kurduktan sonra ROM'u TWRP'den yükleme bölümünden kurabilirim. ROM hakkında bir notunu veya uyarınız varsa yazmayı unutmayın. Kurulum eğer farklıysa onu da anlatın.

Bu arada ROM'u kurduktan sonra Magisk kurup root atacağım, oradan da kernel aduitor, androoster gibi performans Tweak uygulamaları indirip telefonu normal şekilde kullanacağım, haberiniz olsun.

Bu arada atabileceğiniz en yüksek sürümlü ROM'u atabilirseniz sevinirim.

Bu arada ROM'u atarken aldığınız sitenin linkini atın kendiniz indirip dosya yükleme sitelerine koyup buraya da o linki atmazsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bootloader kırıldığı zaman Xperia Z serisinde kamera performansı azalıyor bilginiz olsun.

Sıkıntı değil de neden olduğunu açıklayabilir misiniz bu arada.

Bootloader kırıldığı zaman Xperia Z serisinde kamera performansı azalıyor bilginiz olsun.

Babamdan kalma bir telefon yanımda falan taşımam zaten öğrenciyim tuşlu telefon kullanıyorum öyle ders için PUBG gibi oyunlar için evde kullanacağım kamera pek sıkıntı değil.

Sıkıntı değil de neden olduğunu açıklayabilir misiniz bu arada.

Babamdan kalma bir telefon yanımda falan taşımam zaten öğrenciyim tuşlu telefon kullanıyorum öyle ders için PUBG gibi oyunlar için evde kullanacağım kamera pek sıkıntı değil.

Bazı yeni modellerde bu sorun kalkmış ama eski modellerde bu sorun devam ediyor, soruna neden olan şeyi hatırlamıyorum ama ufak bir araştırma ile sanırım bulabilirsiniz.

Tek hatırladığım şey Bootloader kilidini kaldırmak için Sony'nin web sitesinden IMEI ile kilidi kaldırmak ve garantinin bozulmasıydı.
1699207854756.png

Bazı yeni modellerde bu sorun kalkmış ama eski modellerde bu sorun devam ediyor, soruna neden olan şeyi hatırlamıyorum ama ufak bir araştırma ile sanırım bulabilirsiniz.

Tek hatırladığım şey Bootloader kilidini kaldırmak için Sony'nin web sitesinden IMEI ile kilidi kaldırmak ve garantinin bozulmasıydı.
Eki Görüntüle 2004363

Garanti falan sıkıntı değil telefon zaten 7-8 yaşında sanırım hala da çalışıyor bende bir üst düzeye taşımaya çalışıyorum üste ROM atarak kaybedecek bir şeyim yok o IMEI olayı falan yasa dışı değilse ya da yasadışıysa bile bizi aramalarını gerektirecek kadar kötü bir şey değilse sıkıntı yok.

Bu arada siz bana yardım edebilir misiniz?

Eki Görüntüle 2004363

Bootloader kırdım fakat birisinin laptopu acilen alması gerektiği için vermek zorunda kaldım ve cihaz şu an çökmüş durumda Sony yazısından öylece kaldı TWRP yüklemeye çalışıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
PC olmadan TWRP nasıl yüklemeyi düşünüyorsun? Peki telefon Fastboot moduna giriyor mu? PC lazım, ADB'yi yüklemen lazım PC'ye. ADB ile TWRP yüklemen lazım.

PC olmadığını kim söyledi zaten Bootloader'ı kırdım yazmışım PC olmadan nasıl yapacağım bana yardım edebilirsen TWRP yükleyebiliriz.

ADB'yi indir kur, Z1'in TWRP'sini indir ABD klasörüne at bu arada Z1'in PC'ye kurulumunu yani sürücülerini kur ki Fastboot moduna girebilsin. İnşaallah PC telefonu görüyordur. CMD'yi ADB klasörünün içinden sağ tık aç. ADB devices yaz cep bağlanıyorsa olacak demektir. Olmuyorsa Fastboot moduna Power ve ses kısma tuşlarına basarak al veya ses artırma. Daha olmadı kapat telefonu ses kısma veya ses artırma deneyerek bul basılı tutarak PC'deki kabloya bağla tabii bu flashtool ile çalışıyordu ama belki işe yarar.
Kod:
Fastboot devices
yaz ADB'nin komut satırına bak bakalım cihazı görüyor mu? Görüyorsa iş komutlara kaldı sadece. Olduysa
Kod:
Fastboot flash recovery TWRP.img
yaz. Tabii TWRP'yi hangi ad ile yüklediysen o adı yaz. Yüklenmesini bekle ve yüklendiyse
Kod:
Fastboot reboot
yaz.

Şu yazıyı Türkçeye çevir Edge'den oku yardımcı olur.

Bunlara rağmen olmuyorsa flashtool u indir, stock rom bul, onu yükle. Tekrar sonra yazdıklarımı yap.

ADB'yi indir kur, Z1'in TWRP'sini indir ABD klasörüne at bu arada Z1'in PC'ye kurulumunu yani sürücülerini kur ki Fastboot moduna girebilsin. İnşaallah PC telefonu görüyordur. CMD'yi ADB klasörünün içinden sağ tık aç. ADB devices yaz cep bağlanıyorsa olacak demektir. Olmuyorsa Fastboot moduna Power ve ses kısma tuşlarına basarak al veya ses artırma. Daha olmadı kapat telefonu ses kısma veya ses artırma deneyerek bul basılı tutarak PC'deki kabloya bağla tabii bu flashtool ile çalışıyordu ama belki işe yarar.
Kod:
Fastboot devices
yaz ADB'nin komut satırına bak bakalım cihazı görüyor mu? Görüyorsa iş komutlara kaldı sadece. Olduysa
Kod:
yaz. Tabii TWRP'yi hangi ad ile yüklediysen o adı yaz. Yüklenmesini bekle ve yüklendiyse
Kod:
Fastboot reboot
yaz.

Bunlara rağmen olmuyorsa flashtool u indir, stock ROM bul, onu yükle. Tekrar sonra yazdıklarımı yap.

Çok sağ ol da keşke link bıraksaydın ADB'yi indirdim bir sürü kez denedim fakat waiting for devices yazıyor yani görmüyor ama flashtool görüyor.

Kod:
Fastboot devices
Kod:
Kod:
Fastboot reboot
yaz.

Bunlara rağmen olmuyorsa flashtool u indir, stock ROM bul, onu yükle. Tekrar sonra yazdıklarımı yap.

Hocam TWRP yüklemeden ROM yükleniyor mu flashtooldan anlatır mısınız?

Kod:
Fastboot devices
Kod:
Kod:
Fastboot reboot
yaz.

Yarın memlekete gideceğim bugün yapmam lazım.

Kod:
Fastboot devices
Kod:
Kod:
Fastboot reboot
yaz.

Xperia'nın kendi flash toolunu indirdim the device is no longer supported yazdı cihazı gördü ama destek yok sanırım.

Son düzenleme:
Bu flashtool u kullan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı