Sony Xperia Z2 vs. LG G3

Oğuz26

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhaba uzun bir aranın ardından foruma geri döndüm ve artık yeni bir amiral gemisi telefon almanın vakti geldiğini düşünüyorum. Xperia Z2 ve G3 arasında sürekli gidip geliyorum. Xperia Z2'nin kasası ve verdiği sağlamlık hissiyatı beni etkiledi. LG G3'ün ise kasası pek sağlam gelmedi. Öte yandan Z2'nin bataryası çıkmıyor, G3'ün ise çıkıyor. Şuan kullandığım Xperia sola'da bataryanın çıkmaması büyük sıkıntı çıkartıyor, yedek batarya takma şansım olmuyor. İki telefonu'da yan yana inceledim, ekran panel kalitesi olarak Z2'nin yanında G3 beni pek etkilemedi. 2k ekranın pek farkı olmadığını gördüm benim için sarj daha önemli. Sabahtan akşama kadar ara ara telefondan internete giriyorum ekran sürekli açık kalmıyor. Tek sarjla beni akşam eve gelene kadar idare etmesi lazım. Teknoseyir'in inceleme videosunda Z2'nin video çekimi sırasında sürekli odaklama yapmasından şikayet ediyorlardı, Technopat'ın incelemesinde video çekimi sırasında sürekli odak yapıp yapmadığına bakılırsa sevinirim. Arayüz olarak Z2 biraz daha akıcı gibi geldi. Note 4 ve Z3 tanıtıldıktan sonra fiyatlar biraz aşağı iner diye düşünüyorum. Ereyon.com'da 2 telefon arasında 50 TL gibi bir fark var. @Egemen @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konu yine bir dünya savașı başlatabilir. :) Şarj konusu önemli ise Z2 tercih etmelisin. G2'deki gibi iyi batarya süresine sahip değil ne yazık ki G3. Ekran da seni etkilemediyse G3 alman için bir sebep yok. Ya da acelen yoksa yeni çıkacak modelleri bekle.

İkilemde kalıp karar verememek çok kötü :) En geç eylül'ün ilk veya ikinci haftası satın alacağım. 2000 TL üstüne pek çıkmayı düşünmediğim için yeni modelleri de beklemeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Z2 alabilirsin gönül rahatlığı ile. Aklında kalan bir soru varsa sor. Daha önce birçok soruyu cevapladığım bir konu da var onu atayım istersen.

O değil de çalıştığım yerde bir eleman var. Babası'nın arkadaşı Turcell'de genel müdürmüş. Bu arkadaşın ablası G3 32 GB modelini Türkcell'den 1800 TL'ye aldı. Ordaki Müdür kendi üstüne almış cihazı onlara geliş fiyatından veriyorlarmış. Bana koydu biraz.

Ben de hep G3 derdim. Ta ki Teknoseyir incelemesine kadar. İncelemeyi izledikten sonra telefon biraz gözümden düştü. 2K ekranın getirdiği dezavantajlar avantajlarından çok fazla.
Öncelikle incelemede şarj durumunu kontrol ettim hep. Harbiden de dedikleri gibi şarj akıyor gidiyor ve bunu durduramıyorsun. Diğer yandan da ısınma olayı kafamı çok kurcalıyor. Bütün telefonlar ısınıyor ama G3 daha çok ısınıyor deniyor hep.
Biraz da olumlu taraflarını söyleyelim:
Bataryanın çıkarılabilir olması ve bellek kartı takılabiliyor olması benim için artı bir özellik. Ama Z2' nin bataryası çıkartılamıyor. Z2 seçmeye kalkarsam gene kara kara düşünmeye başlıyorum :)

Lazerli otofokus özelliği gerçekten işe yarıyor. Video çekimlerinde etkisini açıkça gösteriyor. Fotoğraflar biraz daha net geldi bana. Özellikle makro çekimlerinde çok başarılı. G2 ile aynı altyapıda kamera kullanmalarına rağmen daha başarılı hale getirmelerini gerçekten takdir ediyorum.

Teknosa' da Z2 ve G3' ü incelediğimde istem dışı olarak hep elim G3 e gitti. Çerçevenin inceliği çok iyi. Telefonu çok şık gösteriyor. Ama Z2'ye baktığımda G3 ile kıyasladığımda çerçeveler biraz kalın. Alışınca o farkı görmezden gelebilir miyim bilmiyorum açıkçası.
Ama Z2'nin malzeme kalitesi G3'e göre daha iyiydi diyebilirim. G3'ün arkasındaki tuşları pek dert etmiyorum. Alışmam çok sürmez.

Diğer bir aradığım özellik ise 60 FPS 1080P video kaydıydı. Bu özellik Z2'de var. Lg G2'de 720P 60FPS olmasına rağmen G3'te 1080p de 30 FPS ile çekiliyor. Keşke 4K olmasaydı da bu özellik konulsaydı diyorum.

"Akıllı Sadelik" için kamerada çoğu ayarın olmaması da biraz düşündürücü. Her şey otomatik çekiliyor. Telefon iyi ki değerleri iyi ayarlıyor da fotoğraflar iyi çıkıyor. 2200 TL verdikten sonra kamerada hiçbir ayara dokunamamak biraz can sıkıyor.

G2'yi bataryası çıkarılabilen ve bellek kartı takılabilen bir telefon yapsalardı alırdım heralde. Ama satış stratejisi bunu gerektiriyor olmalı ki önce aşık edip sonra süründürüyorlar :) Önce yekpare tasarım yapıp piyasaya sürülüyor. Sonra olması gerekeni.
Kısacası ben de Xperia Z2 ve LG G3 arasında kaldım. 2200 TL verip memnun olamamak da var. Şuan tam anlamıyla istediğim türde bir telefon yok piyasada.
Keşke bu olmasaydı da şu olsaydı diyorum hep.

Ohh be rahatladım yahu :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Odak belki biraz daha yavaş olabilir. Tam değerleri bilmiyorum. Ancak kamera konusunda sıkıntı yok. DSLR makinenin otomatik modundan daha iyi çekiyor gündüz. :) Yeterli olur herhalde senin için. Daha iyisi için Lumia 1020. :)

Hocam Z2 kullanıyorum ve inan bataryanın çıkıp çıkmaması hiç sorun değil ben şahsen akşam 10 dan sonra bataryayı bitirmek için uğraşıyorum. İnan dün akşam 7-8 gibi %35 di evden çıktım normalde eski telefonumda %70 den aşağıysa evden çıkmadım çıkarsamda telefonla uğraşmadım şimdi kafama göre uğraştım telefonla eve 1 gibi geldim şarjım %15 di. Z2 ile ilgili kafana takılan bişe varsa çekinmeden sorabilirsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı