Custom ROM Sony Xperia Z2'ye Android 10-11 kurulur mu?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Güncel bir Android sürüm yüklemek istiyorum, mevcut sürümüm 6.0. Bunu gösteren bir iki yabancı kanal buldum ama yapamadım. Bunu anlatan Türkçe kanal, video, makale vs. yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Custom ROM kurabilirsin. Benim de eski telefonum Z2 idi. Ben Android 9 yapmıştım Resurrection Remix ROM'u ile.

Bootloader kilidi açılacak. En belalısı bu kısım.
Bu olmadan olmaz. Bu işlemler az da olsa risklidir. Her şeyi kendi sorumluluğunuzda yapın.

TWRP yüklenecek. Bootloader kilidi kalktıktan sonra cihazınızla uyumlu, güncel TWRP sürümünün imajını indirip ADB fastboot menüsü ile cihaza flashlamanız lazım.

USB hata ayıklamayı açın tekrar.
Universal ADB Drivers indirin. Fastboot'a girmek için cihaz USB ile bağlı iken;
ADB klasörüne -C: altında olacaktı sanırım- girin ve orada CMD'yi açın.

adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
adb reboot fastboot

TWRP imajını ADB klasörüne alın ve adını da recovery olarak değiştirin.
fastboot flash recovery recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin.

Oradan, Wipe sekmesinden sistemi ve data kısımlarını silin. İndirdiğiniz Custom ROM dosyasını ve GApps paketini yükleyebilirsiniz artık.

Anlamadığınız ya da kafanıza takılan şey varsa sorun. Biraz araştırma yapmanızı öneririm bu işlemlere başlamadan önce.

Son düzenleme:
Bootloader kilidi açılacak. En belalısı bu kısım.
Bu olmadan olmaz. Bu işlemler az da olsa risklidir. Her şeyi kendi sorumluluğunuzda yapın.

TWRP yüklenecek. Bootloader kilidi kalktıktan sonra cihazınızla uyumlu, güncel TWRP sürümünün imajını indirip ADB fastboot menüsü ile cihaza flashlamanız lazım.

USB hata ayıklamayı açın tekrar.

Universal ADB Drivers indirin. Fastboot'a girmek için cihaz USB ile bağlı iken;
ADB klasörüne -C: altında olacaktı sanırım- girin ve orada CMD'yi açın.

adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
adb reboot fastboot

TWRP imajını ADB klasörüne alın ve adını da recovery olarak değiştirin.

fastboot flash recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin.

Oradan, Wipe sekmesinden sistemi ve data kısımlarını silin. İndirdiğiniz Custom ROM dosyasını ve GApps paketini yükleyebilirsiniz artık.

Anlamadığınız ya da kafanıza takılan şey varsa sorun. Biraz araştırma yapmanızı öneririm bu işlemlere başlamadan önce.

Eyvallah hocam. Peki en son hangi Android ROM'u kurabiliriz, nereden indirebiliriz?

Önceden bu uygulamaları yapıp rootlamıştım. Sonra arada telefondan cep bankacılık işlemleri yaptığım için orijinal haline getirmiştim. Lakin Android sürüm olarak 6.0 üzerine çıkmıyor orijinalde. Bir de otomatik kapatma-açma uygulamasına çok ihtiyaç duyuyorum ama bu sürümde yok. APK olarak da root isteyen bir tane var sadece. Android demek, işletim sistemi demek. Neden kısıtlama getiriyorlar, başka telefon 10-11 yükleyebilirken bizimkilere gelmiyor? Derseniz yeni özelliklerin birçoğu yeni teknolojiye sahip telefonlarda kullanıyor, iyi de Windows işletim sistemi dandik bir PC'de kuruluyor, üst seviye bir PC'ye de kuruluyor. Telefonlarda neden böyle yapıyorlar anlamıyorum. Gidip telefoncuya da bu iş için 50-100TL vermek istemiyorum doğrusu.

Eyvallah hocam. Peki en son hangi Android ROM'u kurabiliriz, nereden indirebiliriz?

Önceden bu uygulamaları yapıp rootlamıştım. Sonra arada telefondan cep bankacılık işlemleri yaptığım için orijinal haline getirmiştim. Lakin Android sürüm olarak 6.0 üzerine çıkmıyor orijinalde. Bir de otomatik kapatma-açma uygulamasına çok ihtiyaç duyuyorum ama bu sürümde yok. APK olarak da root isteyen bir tane var sadece. Android demek, işletim sistemi demek. Neden kısıtlama getiriyorlar, başka telefon 10-11 yükleyebilirken bizimkilere gelmiyor? Derseniz yeni özelliklerin birçoğu yeni teknolojiye sahip telefonlarda kullanıyor, iyi de Windows işletim sistemi dandik bir PC'de kuruluyor, üst seviye bir PC'ye de kuruluyor. Telefonlarda neden böyle yapıyorlar anlamıyorum. Gidip telefoncuya da bu iş için 50-100TL vermek istemiyorum doğrusu.
Bootloader açık ve TWRP yüklü mü yani?
Yüklü ise TWRP güncelleyin önce.

Official ROM'lardan bunu buldum şimdilik: Resurrection Remix Downloads
Android 8.1.

UnOfficial olanlardan da XDA forumda varlar:

Bootloader açık ve TWRP yüklü mü yani?
Yüklü ise TWRP güncelleyin önce.

Official ROM'lardan bunu buldum şimdilik: Resurrection Remix Downloads
Android 8.1.

UnOfficial olanlardan da XDA forumda varlar:

Hayır, şu an Rootlu değil. Önceden Rootlayıp sonra Orijinalini yüklemiştim, onu demek istedim. Android olarak en son 8.1 mi var Z2 için? Youtube'da 10-11 ile ilgili bir iki video var da yapamadıydım zamanında.

Hayır, şu an Rootlu değil. Önceden Rootlayıp sonra Orijinalini yüklemiştim, onu demek istedim. Android olarak en son 8.1 mi var Z2 için? Youtube'da 10-11 ile ilgili bir iki video var da yapamadıydım zamanında.
Bootloader açık mı onu soruyorum.
Altta verdiğim iki link Android 9 ve 10.

Bootloader açık mı onu soruyorum.
Altta verdiğim iki link Android 9 ve 10.

Anladım, şu an için kapalı. Telefon Rootlu değil. Zaman bulduğum en kısa sürede böyle bir modifikasyon düşünüyorum; program, kaynak, bilgi topluyorum da. Uygulamaya geçtiğimde tekrar yazarım hocam, teşekkürler.

Özelliklerine baktım, 2014'te çıkmış, 3 GB RAM yazıyor. RAM konusu, yükseltme işini sıkıntıya sokabilir. Kastırma durumu olabilir. Yüklemek isterseniz de 7 veya 8'de kalın derim şahsen.

Özelliklerine baktım, 2014'te çıkmış, 3 GB RAM yazıyor. RAM konusu, yükseltme işini sıkıntıya sokabilir. Kastırma durumu olabilir. Yüklemek isterseniz de 7 veya 8'de kalın derim şahsen.
Aynı özelliklerde 2 GB RAM ile Android 10'u verimli bir şekilde çalıştırabilmiştim.
8.1 de güzel bir sürümdür.

Geri
Yukarı