Custom ROM Sony Xperia Z2'ye Android 10-11 kurulur mu?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Güncel bir Android sürüm yüklemek istiyorum, mevcut sürümüm 6.0. Bunu gösteren bir iki yabancı kanal buldum ama yapamadım. Bunu anlatan Türkçe kanal, video, makale vs. yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı özelliklerde 2 GB RAM ile Android 10'u verimli bir şekilde çalıştırabilmiştim.
8.1 de güzel bir sürümdür.
Selamlar hocam, işleme başladım. :)
-Bootloader kilidi açık.
-USB hata ayıklamayı açık

...adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
TWRP imajını ADB klasörüne alın ve adını da recovery olarak değiştirin.
fastboot flash recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin...
Burada "fastboot flash recovery.img" yazdıktan sonra bekliyor. Neden böyle yapıyor, telefon bağlı zaten?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    11,9 KB · Görüntüleme: 73
Selamlar hocam, işleme başladım. :)
-Bootloader kilidi açık.
-USB hata ayıklamayı açık

...adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
fastboot flash recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin...
Burada "fastboot flash recovery.img" yazdıktan sonra bekliyor. Neden böyle yapıyor, telefon bağlı zaten?
Telefon bağlı ama hangi durumda bağlı? :D
Şimdi telefon açık mı? Fastboot ekranına gelmeniz lazım.
Şimdiki işlemleri kapatıp tekrar ADB klasöründe CMD açıp cihazı bağlayın.
  • adb devices
  • adb reboot fastboot
    • Burada Fastboot ekranı açılmış olmalı. Herhangi bir uyarı gelirse onaylayın.
  • fastboot flash revocery.img (güncelleme: Fastboot flash recovery recovery.img olacak)
  • İşlem bitince reboot recovery.

Son düzenleme:
Adb reboot fastboot
bu komuttan sonra telefon yeniden başlıyor, normal bir şekilde açılıyor. Sonra
  • fastboot flash revocery.img diyonce işte fotodaki gibi bekliyor. Anlamadım nerede var sıkıntı.
@Lord Raiden
Bunun yapılışını gösteren bir Türkçe video yok mu bildiğiniz? Birden fazla kaynağa baktım, kafam allak bullak oldu. :)

Adb reboot fastboot
  • fastboot flash revocery.img diyonce işte fotodaki gibi bekliyor. Anlamadım nerede var sıkıntı.
@Lord Raiden
Bunun yapılışını gösteren bir Türkçe video yok mu bildiğiniz? Birden fazla kaynağa baktım, kafam allak bullak oldu. :)
Fastboot'a girip bunu yazınca olmalıydı. Şu an pek müsait değilim. Daha sonra boş zamanımda bakabilirim.

adb reboot fastboot
@Lord Raiden
ADB programı bazen fastboot moduna almak yerine yeniden başlatabiliyor, bunun yerine açma kapama tuşu+ses kısma tuşuna basılı tutup kendiniz fastboot moduna alın. ADB'nin cihazı görüp görmediğini "fastboot devices" yazarak kontrol edebilirsiniz.

Son düzenleme:
ADB programı bazen fastboot moduna almak yerine yeniden başlatabiliyor, bunun yerine açma kapama tuşu+ses kısma tuşuna basılı tutup kendiniz fastboot moduna alın. ADB'nin cihazı görüp görmediğini "fastboot devices" yazarak kontrol edebilirsiniz.
Yapıyorum ama o basamaktan sonra gelmesi gereken görüntü( görüntü temsilidir) gelmiyor, birkaç defa Sony yazısı gidip gidip geliyor, sonra telefon normal başlıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    166,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Başlık Sony, mesajınız Nokia, attığınız görsel Xiaomi?
5 saattir bu saçma sapan işle uğraşıyorum, en sonunda pencereden dışarı fırlatacağım. O da kurtulacak ben de. :) Kelimelere takılmayın, foto temsilidir. Bir yerlerde bir şeyler eksik oluyor ama bulamadım bir türlü, bir ton video izledim; bir ton program indirdim bir işe yaramadı.
Bunu güncellemeyi Flashtool ile yapamaz mıyız? Lineage-17.1-20200730-UNOFFICIAL-sirius, dosyasını Flashtool'un içersine atarak vs?

@Lord Raiden,​

@Shenzhenn

En son bu kadar ilerleyebildim, açmak için ses kısma tuşu ve power tuşuna basıyorum. Logo geliyor, biraz bekliyor ama yine telefon açılıyor...
ek
İşin tuhaf kısmı Twrp açtığımda sürüm olarak yüklemeye çalıştığım sürümü gösteriyor. Lakin ses kısma+power tuşu ile açılmıyor, pc'den farklı dosyalar aracılığıyla bağlıyken açılıyor. Açıyorum, silinmesi gerekenleri siliyorum. Olay yeni sürümün kurulmasına geçtiğinde kurarken hata veriyor. İş hata vermekle de kalmıyor. Telefon daha açılmıyor, kendi yazılımıyla onarılması gerekiyor. Oda bootloader kiliti açık diye onarmıyor. Tekrar kilitle, onar. Tekrar işlemleri dene. Uğraş babam uğraş. :D İyide,Twrp güncel; yükseltmek istediğim işletim sistemi "LineageOS 17.1 for Xpeira Z2.". Neden hata veriyor, yüklemiyor arkadaş...
Bir bilgisi olan yok sanırım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Telefon kapalıyken ses açma tuşuna basılı tutarak bilgisayara bağlayın. Telefon fastboot modda bilgisayara bağlanacaktır. Komut satırına "fastboot devices" yazıp aygıtın göründüğünden emin olun. Sonra "fastboot flash recovery.img" yazın ve twrpyi telefona yükleyin. (güncel twrp 3.3.1) twrp bunu yükleyin eski sürümlerde sıkıntı çıkabilir en günceli budur. Sonra normal telefonu açın. Telefon açılırken sony yazısından sonra bildirim ışığında mavi ışık yanacak tam o anda ses kısma tuşuna basarsanız telefon titreme geribildirimiyle twrp yi açar sonra istediğiniz romu yükleyebilirsiniz. Bu arada lineageos 17.1 ben kullanıyorum gayet stabil rom birkaç sıkıntısı var ama çok önemli değil.

Bootloader kilidi açılacak. En belalısı bu kısım.
Bu olmadan olmaz. Bu işlemler az da olsa risklidir. Her şeyi kendi sorumluluğunuzda yapın.

TWRP yüklenecek. Bootloader kilidi kalktıktan sonra cihazınızla uyumlu, güncel TWRP sürümünün imajını indirip ADB fastboot menüsü ile cihaza flashlamanız lazım.

USB hata ayıklamayı açın tekrar.
Universal ADB Drivers indirin. Fastboot'a girmek için cihaz USB ile bağlı iken;
ADB klasörüne -C: altında olacaktı sanırım- girin ve orada CMD'yi açın.

adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
adb reboot fastboot

fastboot flash recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin.

Oradan, Wipe sekmesinden sistemi ve data kısımlarını silin. İndirdiğiniz Custom ROM dosyasını ve GApps paketini yükleyebilirsiniz artık.

Anlamadığınız ya da kafanıza takılan şey varsa sorun. Biraz araştırma yapmanızı öneririm bu işlemlere başlamadan önce.

Cihaz fastboot modunda bilgisayara bağlı. Mavi ışık yanıyor. ADB ekranında cihazın fastboot ile tespit edildiği de görünebiliyor. TWRP dosyası recovery.img olarak söz konusu klasörün içinde. Fakat dosyayı yazamadım bir türlü yahu. Cihaz unlocked bu arada.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 42

Yeni konular

Geri
Yukarı