Custom ROM Sony Xperia Z2'ye Android 10-11 kurulur mu?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Güncel bir Android sürüm yüklemek istiyorum, mevcut sürümüm 6.0. Bunu gösteren bir iki yabancı kanal buldum ama yapamadım. Bunu anlatan Türkçe kanal, video, makale vs. yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kodı değilde model numarası :
-D6502
-İşte Android 6.0.1 yüklü
Performansta, kullanışlılıkta bir fark var mı şimdi üst sürüme modlamada?
Bendeki cihazın(D6503) bir alt sürümü...
yani en azından android 11 yükleyebilirsin. Aşğıda indirme linki var:

Kurulum talimatları:

UYARI: Bu talimatlar yalnızca her bölümü ve adımı tam olarak takip ettiğinizde işe yarar. Bir şey başarısız olduktan sonra devam etmeyin!
Temel gereksinimler Atlanan adımlardan dolayı herhangi bir sorun yaşamamak için talimatları uygulamadan önce en az bir kez okuyun!
Bilgisayarınızda adb ve fastboot olduğundan emin olun. Kurulum talimatları burada bulunabilir. Cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
Modelinizin buradaki "Desteklenen modeller" bölümünde gerçekten listelendiğinden emin olun (tam eşleşme gereklidir!)
UYARI: Bu talimatları uygulamadan önce lütfen cihazın 23.5.A.1.291 donanım yazılımı sürümünde olduğundan emin olun. Bunu ayırt etmek için stok ROM'da

adb shell getprop ro.build.display.id

komutunu çalıştırabilirsiniz.

Cihazınızın bootloaderi açık olmalıdır!

Lütfen işlemlere başlamadan önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden, sorun olması durumunda da geri dönüş yapabilmeniz için flashtool yüklü ve elinizde 6.0.1 rom bulundğundan emin olun! Sorumluk kendinize aittir.​

@dbp73 LineageOS install: Sony Xperia Z2 (sirius) - LineageOS ROMs

Son düzenleme:

Kurulum talimatları:

UYARI: Bu talimatlar yalnızca her bölümü ve adımı tam olarak takip ettiğinizde işe yarar. Bir şey başarısız olduktan sonra devam etmeyin!
Temel gereksinimler Atlanan adımlardan dolayı herhangi bir sorun yaşamamak için talimatları uygulamadan önce en az bir kez okuyun!
Bilgisayarınızda adb ve fastboot olduğundan emin olun. Kurulum talimatları burada bulunabilir. Cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
Modelinizin buradaki "Desteklenen modeller" bölümünde gerçekten listelendiğinden emin olun (tam eşleşme gereklidir!)
UYARI: Bu talimatları uygulamadan önce lütfen cihazın 23.5.A.1.291 donanım yazılımı sürümünde olduğundan emin olun. Bunu ayırt etmek için stok ROM'da

Lütfen işlemlere başlamadan önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden, sorun olması durumunda da geri dönüş yapabilmeniz için flashtool yüklü ve elinizde 6.0.1 rom bulundğundan emin olun! Sorumluk kendinize aittir.​

Önceden bir ara denemiştim ama yüklenmiyordu nedense.
Nasıl önerir misin bu modu? En kötü telefoncuda attırabilirim değer mi bilmiyorum. Özellikle bazı programları o dediğim gibi "kapat-bekle" vs şekilde hata vermesi beni rahatsız ediyor. Sanırım Android 6.0.1 den kaynaklı yapıyor. Birde telefonda interneti açınca rahat 40-50sn kitleniyor, çözemedim sebebi. Şarj sorunu var, dokunmatikte kafasında göre çalışması var vs. Tüm bunlar hiç istemeye istemeye yeni telefona yönlendiriyor. Fiyatlarıda zaten hayvan gibi olmuş.

Önceden bir ara denemiştim ama yüklenmiyordu nedense.
Nasıl önerir misin bu modu? En kötü telefoncuda attırabilirim değer mi bilmiyorum. Özellikle bazı programları o dediğim gibi "kapat-bekle" vs şekilde hata vermesi beni rahatsız ediyor. Sanırım Android 6.0.1 den kaynaklı yapıyor. Birde telefonda interneti açınca rahat 40-50sn kitleniyor, çözemedim sebebi. Şarj sorunu var, dokunmatikte kafasında göre çalışması var vs. Tüm bunlar hiç istemeye istemeye yeni telefona yönlendiriyor. Fiyatlarıda zaten hayvan gibi olmuş.
En azından kilitlenmelerden kurtulursun, ayrıca android 10'dan sonra hızı şarj oluyor yazıyor. Ha bir de Google Play ve servislerinden kurtulursun, şu her şeye burnunu sokan google yazılımları var ya. En işe yarayanı Metni sese çeviren, o da eski sürümleri daha iyi. Dikkat etmen gereken bir şey de baseband (IMEI, modem ve wifi) ayarlarını korumalısın D6502 de o önemli.

En azından kilitlenmelerden kurtulursun, ayrıca android 10'dan sonra hızı şarj oluyor yazıyor. Ha bir de Google Play ve servislerinden kurtulursun, şu her şeye burnunu sokan google yazılımları var ya. En işe yarayanı Metni sese çeviren, o da eski sürümleri daha iyi. Dikkat etmen gereken bir şey de baseband (IMEI, modem ve wifi) ayarlarını korumalısın D6502 de o önemli.
Hocam, zamanında çok denedim ama bir şekilde kuramadıydım. Sen 10-11 denedin mi, hangisi daha verimli çalışıyor bizim telefonlarda? Ona göre olmadı bir telefoncuya soracağım. 50 TL geçmezse bir yazılım attırayım diyorum. Benim telefonda nedense şu bootable menü müdür nedir onu açamıyorum. Hani telefonu kapattıktan sonra ses arttırma, kamera vs tuşlarına basılı tutarak aynı anca telefonu açınca çıkması gelen kısım.

Kurulum talimatları:

O kadar telefoncu dolaştım, kimse uğraşmak istemediya bu işleme. Adam telefonun markasını soruyor, Sony diyorum. Yok, biz bakmıyoruz diyor. Ne yapacakları merak ediyorum, temel pcden update işlemi yapıp alın güncelledim diyip paramı kırpacaklardı nedir. :) Daha öncede bu işlemleri denediydim ama başarılı olamayıp eskisini tekrar kurmuştum. Madem sen kurmuşsun, oluyor son bir kez daha denemek istiyorum. Ancak bu işler için zaman bulabildim. Takıldığım konularda sana direk ulaşabileceğim bir emailin veya discord adresin var mı hocam, hatalarda vs fikrini almak için?

@Lord Raiden Selam hocam, Bu Sony Z2 D6502 Andoid yükseltme olayını tekrar deniyorum da bölük pörçük bilgiler var ortada. Bunun adam gibi sırası ve kurulumunu anlatan bir döküman veya video var mı?

Şimdi durumu özetleyim, telefonun Android sürümünü arttırmak istiyorum. Mümkün olan en son sürüme geçirmek istiyorum. Pc'ye kurulması gereken sürücüleri kurdum, Flashtool, adb vs kurulu.
Telefonun services bölümünden baktığımda Bootloader kiliti yes, diyor. Yani açık olsa gerek, öncelerden açtığımı hatırlıyorum. Lakin şöyle bir sorun var, telefonu kapattığımızda hani ses kısma+güç açma tuşuna basılı tuttunca TWRP moduna girmesi gerekirken ona bir türlü ulaşamıyorum. Flashtoolada deniyorum açmıyor. Flash modda açıyor ama. Önce bu TWRP işini halledeyim dedim ama yapamadım. Telefonculara yaptırmak için en az 5-6 yer dolaştım uğraşmak istemiyorlar. Adam telefonun güncel olup olmadığını soruyor, ne yapacak acaba resmi güncelleme programını indirip güncelleyip aha yaptım diyip para mı kırma peşindeler anlayamıyorum.

Müsait seniz bir bakabilir misiniz?

Ne yaptıysam şu lanet TWRPyi açamadım. Açılmıyor abi, ne manuel ses kısma+güç tuşu basmayla açılıyor ne flashtool uygulamasıyla açılmıyor. Yenisini kurma olayında yazdı gözüküyor ama durum aynı. harbi eski teknoloji ile uğraşılmıyor bu nedir ya, kaç saat uğraştırdı beni sonuç yok.

Son düzenleme:
@emrah_8

Sorun yaşadığınız kısmı anlayamadım.
Bu mesajımdaki adımların hangisinde sorun yaşıyorsunuz?

Bootloader kilidi açılacak. En belalısı bu kısım.
Bu olmadan olmaz. Bu işlemler az da olsa risklidir. Her şeyi kendi sorumluluğunuzda yapın.

TWRP yüklenecek. Bootloader kilidi kalktıktan sonra cihazınızla uyumlu, güncel TWRP sürümünün imajını indirip ADB fastboot menüsü ile cihaza flashlamanız lazım.

USB hata ayıklamayı açın tekrar.
Universal ADB Drivers indirin. Fastboot'a girmek için cihaz USB ile bağlı iken;
ADB klasörüne -C: altında olacaktı sanırım- girin ve orada CMD'yi açın.

adb devices yazın, cihazı görmüş olmalı.
adb reboot fastboot

TWRP imajını ADB klasörüne alın ve adını da recovery olarak değiştirin.
fastboot flash recovery recovery.img yazarak flashlayın cihaza. İşlem bitince fastboot boot recovery yazarak TWRP menüsüne girin.

Oradan, Wipe sekmesinden sistemi ve data kısımlarını silin. İndirdiğiniz Custom ROM dosyasını ve GApps paketini yükleyebilirsiniz artık.

Anlamadığınız ya da kafanıza takılan şey varsa sorun. Biraz araştırma yapmanızı öneririm bu işlemlere başlamadan önce.

@emrah_8

Sorun yaşadığınız kısmı anlayamadım.
Bu mesajımdaki adımların hangisinde sorun yaşıyorsunuz?
Şöyle anlatayım, Bootloader kiliti bir şekilde açmışım önceden. Services bölümünden baktığımda "yes" olarak gözüküyor.

Pc gerekli driverleride kurdum, en güncel TWRP imajını indirdim. Denilen her yere attımda, oradaki işlem basamaklarını yaptım. Ekteki gibi yüklenmiş gözüküyor.

Sorun: TWRP kısmını açamıyorum. İster telefonu kapat/ ses kısma tuşuna bas/ güç tuşuna bas şeklinde açma yöntemi olsun; ister Flashtool programını bağlayıp ilgili sekmeden telefon kapalıyken pc bağlama olsun bir türlü açılmıyor.

İzlediğim ROM atma, Android sürümleri kurma videoların hepsinde TWRP üzerinden yapıyorlar. O açılmayınca otomatikman bizde yenilmiş sayılıyoruz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    20,3 KB · Görüntüleme: 17

Yeni konular

Geri
Yukarı