Sony Xperia Z3 Kutu Açılımı ve İnceleme

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir uzak kaldığım Technopat Sosyal'e bugün itibariyle tekrar dönüş yaptım, uzak kalmamın sebebi okul bilgisayarsızlık vs.

Dün akşam babamın süpriz bir hediye olarak aldığı Xperia Z3'ün kutu içeriğini ve yorumlarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Kutu içeriği:
Kutu içeriğinin klasik yeni nesil akıllı telefon içeriklerinden hiç bir farkı yok.
  • Kullanım ve kurulum talimatları ve diğer belgeler.
  • Kulaklık kafaları ve yakaya takmak için kullanabileceğimiz bi alet.
  • Kulaklık.
  • Adaptör
  • USB kablosu.
SMdrOah.jpg

8UnVofY.jpg

Ürünün bakır ve yeşil gibi farklı renk seçenekleri de mevcut. Bende ki ürün siyah fakat bakır rengi daha hoş ama buna da şükür :)

Wj3YS0p.jpg

Kulaklık aksesuarları:

vTbpB1V.jpg

USB kablosu ve adaptörü:

NFA6qcq.jpg

Kulaklık:

12ouSQo.jpg

Ürünün kasa kalitesi, ekranı ve dış görünüşü:​

V5GiOyk.jpg

Xperia Z3 5.2 inç ekran boyutuna sahip, bence ideal bir boyut kimilerine göre bu biraz büyük gelebilir, tek elle kullanımı zor bir telefon.

gy9ox9d.jpg

Diğer Z serilerinde olduğu gibi z3'te de ekran çevresinde herhangi bir menü vs. tuşu yok bunlar sanal olarak ekranda bulunuyor.

Odew2TF.jpg

Ürün gayet hafif, 153 gr ağırlığa sahip.

Iw65UiH.jpg

Cihazının en büyük özelliklerinden biri suya ve toza karşı dayanıklı, IP86 sertifikasına sahip.

nscru7U.jpg

Xperia Z3 7.3 mm kalınlığa sahip ve Z2'den sadece 1 mm daha ince.
Bu kısımda ses kısma açma, denklanşör, tuş kilidi ve SIM, SD kartın takıldığı yer bulunuyor.

QbZ20i8.jpg

Diğer kısımda ise USB ve şarj bağlantısı girişi ve manyetik şarj içinde kullanabildiğimiz bir bölge var. Ben yakın zamanda bu manyetik şarj ünitesinden almayı düşünüyorum çünkü şarj girişinde ki kapaklar zamanla aç kapa yaparak deforme oluyor, deforme olduğu zaman suya dayanıklılığı zarar görüyor ürünün ve ek olarak da ürünü bu bölgeden bir PS4 kumandasına bağlayabiliyorsunuz.
xperia-z3-dualshock.jpg

Y3OJVOJ.jpg

Ürün önceki serilerden farklı olarak daha oval, aliminyum bir çerçeveye sahip. Bu tasarıma ayrı bir hava katmış ve kesinlikle daha güzel duruyor öncekilere göre.

4WcI80J.jpg

Xperia Z3 1920x1980 (Full HD) çözünürlükte IPS panele sahip. Parlaklık ve kontrastı gayet iyi, gün ışığı altında düşük parlaklıklarda bile rahatça yazıları okuyabiliyorum.

Z3'te görüntü geliştirme modları mevcut X-Reality ve süper canlı mod gibi. Bunlar öyle çok farketmiyor normal kullanımda, benim anladığım kadarıyla çektiğimiz fotoğraflarda renkler biraz daha gerçeğe yakın veya canlı oluyor.

uRCVr8M.jpg

Kamera olarak 20.7 Megapiksel 1/2.3 inç lik bir sensör kullanıyor. 4K video çekebiliyor ancak daha hiç deneme fırsatı bulamadım. çeksem bile izleyecek 4k bir cihazım yok.
Fotoğraf konusunda öyle çok bir bilgim yok ama piyasada ki pembelik sorunu benim ürününde çok şükür yok. Çektiğim fotoğraflar gayet net ve renklerde olması gerektiği gibi. Kamera konusunda gayet tatmin edici.

Örnek resim: (İnternete yüklerken kalitede değişiklik olmuş olabilir)
voOX4m.jpg

WSwPr66.jpg

Ses kalitesine ve kulaklığa değinecek olursak, hoparlorleri gayet tatmin edici, daha önce arkadaşımın Xperia Z'sini incelemiştim ve hoparlorleri yetersizdi ama Z3'te bulunanlar gerçekten diğer modellerine göre çok daha yüksek ses veriyor.
Kulaklıklar kalitesiz gibi görünüyor çünkü kabloları koptu kopacak gibi. Ses kalitesi çok iyi de değil çok da kötü de. Şarkıları Walkman aracılığıyla ClearAudio+ ile dinlerseniz daha kaliteli bir ses alıyorsunuz.

687805996834.jpg

Batarya ömrü gerçekten beni şaşırttı. Örneğin sabah tam şarjla okula gidiyorum, sabah yolda, tenefüs aralarında, öğle tatilinde okuldan eve gelirken yolda müzik dinliyorum oyun oynuyorum resim çekiyorum vs. eve geliyorum şarj daha %70 civarlarında. Şunu da belirtmeliyim ama Stamina modunda kullanıyorum orta parlaklıkta. Stamina modu her hangi bir şeyinizi kısıtlamıyor. ( Ultra stamina değil)

77Ms3rf.jpg

Z3'ün ana ekranı güzel tasarlanmış bir çok widget ve uygulamayla zenginleştirilebiliyor. Çoğu zaman işinizi menüye gitmeden ana ekranda hallediyorsunuz. Xperia'nın kendi sade ama farklı renklere sahip teması var, gayet hoş.

vh9lvIc.jpg

Ürün kendi 16 GB hafızasıyla geliyor size kullanılabilir 11.5 GB kalıyor, isteğiniz halinde SD kart ile bu hafızayı arttırabiliyorsunuz.

Sony-DS4-mount-3.jpg

Cihazla CarX Drift Racing, Bike Racing gibi çok ağır olmayan oyunlar oynadım sıkıntı yaşamadım. Diğer oyunlarıda yakın zamanda deniyeceğim.

Ürünün teknik özellikleri genel olarak şöyle:

Ekran: 5.2 inç Full HD IPS + Triluminos, 600 nit parlaklık
Ek Özellikler: IP68 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklılık
Kalınlık/ Ağırlık: 7.3 mm / 152 gram
İşlemci: 2.5 GHz Snapdragon 801
Grafik İşlemci: Adreno 330
RAM: 3 GB
Depolama: 16 GB + microSD
İşletim Sistemi: Android 4.4 KitKat
Ana Kamera: 20.7 Megapiksel / 1080p + 4K video kaydı
Ön Kamera: 2.2 Megapiksel / 1080p video kaydı
Batarya: 3100 mAh

Cihazın fiyatı piyasda garanti seçeneklerine ve firmalara göre 2000 ile 2300 TL arasında değişiyor.

PUeLb8C.jpg

İnternet üzerinde çok sorun yaşayan olduğu yazıyor bu sorunlar farklı serilere göre değişiklik gösterebiliyor. Babam İstanbul Bilişim'den almış, şeytan kulağına kurşun şuan için herhangi bir sorun göremiyorum.

Alacak olan arkadaşlara tavsiye ederim, gerek tasarımı gerek pil ömrü olsun gerçekte iyi bir ürün ortaya çıkarmış bu sefer Sony. Xperia serileri günden güne daha iyi bir yere gidiyor. Güncelleme konusunda da Sony gayet iyi bir firma.

Benim söyleyeceklerim bunlar. Ürünle ilgili sorularınız varsa yanıtlamaya calısırım.

Yaptığım ilk ürün incelemesi eksiklerim olabilir kusura bakmayın.

(Fotoğraflar iPad Air ile çekilmiştir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Siyah çok güzel bence. Bende de G2 var 5.2 inç. İlk elime aldığımda bana da tek elle kullanımı zor geldi. Ama 2-3 kullandıktan sonra normal gelmeye başladı. Şu an keşke 5.5 inç olsaymış diyorum. Ekran boyutu bir süre kullanan için ideal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı