Sorgulama yeteneğimiz olmasaydı

Dünya Savaşı Z filminde bir sahne vardı. Orada, onuncu adam yasasından bahsediyordu. Yani konseydeki 9 kişi olumlu görüş bildirirse onuncu kişinin olumsuz görüş bildirmesi ve neden olumsuz olabileceğini araştırıp incelemesi gerekirmiş.
12 Angry Man (1957) bu konuyu işleyen bir film, o geldi aklıma.

12 Angry Man (1957) bu konuyu işleyen bir film, o geldi aklıma.
Aynen. Sanırım gerçekten böyle bir yasa var. Özellikle Arap saldırıları yüzünden neredeyse yıkılmak üzereyken son anda kurtulmalarını sağlamış. Bence gerçekten etkin bir düşünce tarzı. Tamam aksini belki bulamaz ama ya varsa? Değil mi?

Aynen. Sanırım gerçekten böyle bir yasa var. Özellikle Arap saldırıları yüzünden neredeyse yıkılmak üzereyken son anda kurtulmalarını sağlamış. Bence gerçekten etkin bir düşünce tarzı. Tamam aksini belki bulamaz ama ya varsa? Değil mi?
Var efendim. Varlığı da çoğunluğun kabulü ile şekillenen dünyamızda gizli. Ayrım nerede? Kim ile kim arasında? Azınlık kim, çoğunluk kim? Sokrates der ki; "Sorgulanmayan hayat, yaşamaya değmez." Sorgulayan kim? Hayat kimin? Herkes her şeyi bilir de kimse günahını bilmez, değil mi?

Var efendim. Varlığı da çoğunluğun kabulü ile şekillenen dünyamızda gizli. Ayrım nerede? Kim ile kim arasında? Azınlık kim, çoğunluk kim? Sokrates der ki; "Sorgulanmayan hayat, yaşamaya değmez." Sorgulayan kim? Hayat kimin? Herkes her şeyi bilir de kimse günahını bilmez, değil mi?
Benim yazdığımla ne alaka onu anlamadım ama:)

Bence her şey her zaman sorgulanmalı.

Benim yazdığımla ne alaka onu anlamadım ama:)

Bence her şey her zaman sorgulanmalı.
Kişilerin fikirlerinin değişmesinde birilerinin onlara gerçeği göstermesi ile beraber, o kişinin kendi kararını sorgulaması gerekliliği mevcuttur. Değişimi sağlayan; başkasının sorgulanması değil, gerçeğin aranması, bilginin arttırılması ve kendimizi sorgulamamızdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı