Sorunların modemden kaynaklandığını anlamak

244012

Hectopat
Makaleler
7
Zyxel VMG3312-B10B modem kullanıyorum ve yakın zamanda çeşitli sıkıntılar çıkmaya başladı. Apartmandaki kablolar sebebiyle mi yoksa modem sebebiyle mi olduğunu nasıl anlarım?

Apartmandaki kablolar deme sebebim bu apartmanda kablolar öyle berbat bir vaziyette ki.

Traceroute ile deneyin. Gateway'iniz (alt ağ geçidi) olan modeminizde gecikme yaşıyorsa modemdendir. Modem kısmında gecikme yaşanmıyor, diğer kısımlarda gecikme var ise kablolardandır veya sitelerdendir.

Çeşitli sıkıntılar derken?
Mesela oyun oynarken birisi internete bağlanınca pingin 1k olması modemden kaynaklı.
Çeşitli sıkıntıları biraz açıklamanız mümkün mü?
Gerek hız düşmesi gerek paket kaybı gerek ping.
Çeşitli sıkıntılar derken?
Mesela oyun oynarken birisi internete bağlanınca pingin 1k olması modemden kaynaklı.
O da oluyor.
O modem benim eski modemim çok kötü bir modemdi hız testi sonucu 40 ping alıyorum o modemle ve ZyXEL VMG1312-T20B modeme geçtim hız testi sonucum 15'e düştü.
Genellikle hız testinde 6 ping gözüküyor ama arada bir hız düşüyor paket kaybı artıyor ve ping yükseliyor.
Traceroute ile deneyin. Gateway'iniz (alt ağ geçidi) olan modeminizde gecikme yaşıyorsa modemdendir. Modem kısmında gecikme yaşanmıyor, diğer kısımlarda gecikme var ise kablolardandır veya sitelerdendir.
Nasıl deneyebilirim? Cahilim de biraz. Bir de hangi sitede denemeliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı