Sosyal Anksiyete Nasıl Anlaşılır?

alparslann0

Decapat
Yer
Keçiören
Daha fazla  
Bugün merak edip sosyal anksiyetenin ne olduğunu ve belirtilerini araştırdım. 14 yaşındayım. Teneffüslerde arkadaşlarımla samimiyim ve şakalaşıyorum ama okuma veya sunum yapıldığında sıra bana gelmeden başım dönmeye, nefesim daralmaya ve ellerim titremeye başlıyor, okurken kekeliyorum ve yüzüm kızarıyor. Bir soru sorulduğunda doğru olduğunu bilsem bile yanlışsa ve alay edilirse diye cevap vermiyorum. Okul dışında AVM gibi yerlerde yürürken farkında olmadan elimi soyuyorum baktığımda kanamış oluyor. Bunların dışında karşı cinsle iletişim kurmakta zorlanıyorum. Kendi kendime tanı koymanın mantıklı olmadığını biliyorum ama sebebi sosyal anksiyete olabilir mi? Bunun bir çözümü var mı?

Son düzenleme:
Direkt olarak başlığa cevap yazacak olursak:
  • Sürekli olarak sosyal ortamlarda rahatsızlık veya panik hissetmek.
  • Sürekli olarak diğer insanların gözlerinin üzerinde olma korkusu.
  • Sosyal ortamlarda konuşurken dil karşıtlığı yaşamak. (Yani konuşurken zorlanmak, kekelemek, yavaş konuşmak vb.)
  • Sosyal ortamlarda kendini değersiz veya aşağı hissetmek.
  • Sosyal ortamlarda yapılacak hareketleri çok önceden planlamak veya bunların üzerinde çok fazla düşünmek.
Gibi şeyler sosyal anksiyete davranışlarına örnek diyebilirim. Ancak bu tarz şeyler sizde bulunuyorsa psikiyatrist veya psikolog tarafından muaeyene edilmenizi tavsiye ederim.

Direkt olarak başlığa cevap yazacak olursak:
  • Sürekli olarak sosyal ortamlarda rahatsızlık veya panik hissetmek.
  • Sürekli olarak diğer insanların gözlerinin üzerinde olma korkusu.
  • Sosyal ortamlarda konuşurken dil karşıtlığı yaşamak. (Yani konuşurken zorlanmak, kekelemek, yavaş konuşmak vb.)
  • Sosyal ortamlarda kendini değersiz veya aşağı hissetmek.
  • Sosyal ortamlarda yapılacak hareketleri çok önceden planlamak veya bunların üzerinde çok fazla düşünmek.
Gibi şeyler sosyal anksiyete davranışlarına örnek diyebilirim. Ancak bu tarz şeyler sizde bulunuyorsa psikiyatrist veya psikolog tarafından muaeyene edilmenizi tavsiye ederim.
Eğer bunlar gerçek belirliler ise sanırım psikiyatra gitmem gerekiyor ama aileme söylemekte kararsızım. Tedavisiz bir çözümü var mı? Çözülmezse ileride ne gibi sorunlar yaşarım?

Eğer bunlar gerçek belirliler ise sanırım psikiyatra gitmem gerekiyor ama aileme söylemekte kararsızım. Tedavisiz bir çözümü var mı? Çözülmezse ileride ne gibi sorunlar yaşarım?
Tedavisiz çözümünden kastınız ilaç almadan diyorsanız tahminimce psikolog yardımıyla denenebilir. Çözülmezse ilerleyen zamanda bu durum sizin iş ve aile hayatınıza olumsuz olarak etki edebilir, arkadaşınız azalabilir veya hiç olmayabilir, sosyal faaliyetlerden kaçınma isteğin artabilir ve hatta depresyona kadar bile gidebilir.

Ancak ailenize söylemeniz bu işin anahtarı olacaktır diye düşünüyorum. Sizi sizden iyi bir tek onlar tanıyor çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı