Sosyal anksiyetem çok rahatsız ediyor

O Görkem

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Nerv
"Doktor tarafından teşhis konulmadı ama sosyal anksiyetemin olduğundan eminim"

Öncelikle toplum içerisinde ayakta duramıyorum, nasıl mı? Mesela öğretmen beni bir şey için ayağa kaldırdığında nasıl bir pozisyonda durmam gerekiyor bilmiyorum, bu bilmemezlik ise ellerime ve vücuduma yansıyor hem terlemeye, sürekli parmaklarım, tırnaklarım ile oynamaya ve kendimi kasmaya başlıyorum. Peki bu nereden geldi? Çok daha önceden çekildiğim fotoğraflara bakıyordum kardeşimle. Resimlerde tek bir ortak nokta vardı hepsinde dimdik poz vermeden duruyorum, kardeşim bununla çok dalga geçmişti oradan mı geldi bilmiyorum ama bu olay çok rahatsız ediyor.

İkinci olarak, insanlarla asla göz teması kuramıyorum. Konuşurken vesaire gözlerimi sürekli kaçırıyorum bu da sanki karşı tarafla ilgilenmiyormuşum hissi oluşturuyor.

Sonra, sürekli insanlar bana bakıyor, izliyor ve benim hakkımda düşünüyor gibi hissediyorum. Ee düşünme diyebilirsiniz ama olmuyor işte, örneğin parka gidince istediğimi yapamıyorum tanımadığım bir ortama girince elimden geldiğince sakin durmaya çalışıyıyorum ki ben böyle biri değilim.

Son olarak (bu biraz daha anksiyete), kendimi rahat hissedemiyorum, hep bir huzursuzluk sanki yanlış bir şey yapmışım gibi hissediyorum ya da, kendim hakkında çok fazla endişelenmeye ve kafama takmaya başlıyorum.

Sosyal anksiyetesi olup tedavi alanlar, almayanlar kısacası herkesten öneri alabilirim.

Edit: Yüksek seslere karşı aşırı duyarlıyım ve ayrıca siren sesi beni çok korkutuyor aklıma savaş gibi olumsuz düşünceler geliyor, kalp atışlarım hızlanıyor, titriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru söylüyorsunuz, ama böyle konularda doktora gitmekten çekiniyorum.
Hocam niye çekiniyorsunuz ki? Siz grip olduğunuzda nasıl doktora gidiyorsanız bu durumda da doktora gitmelisiniz. Bunda çekinilecek ya da utanılacak gram bir şey yok. Bende gidiyorum hatta şuan ilaç kullanıyorum ama benimki sosyal anksiyete değil. Özellikle psikolog konuşmalarıyla insanı rahatlatıyor. Yani bunun dışında mesela öğretmen sizi kaldırdığında nasıl durmak istiyorsanız öyle durun hocam yani sağlığınıza zarar vermeyecekse eğer duruş pozisyonu. Yavaş yavaş bu durumları aşmaya çalışın bence. Çekingen olmaya gerek yok hocam sizi sevecek kişi olduğunuz gibi sevsin olmadığınız biri gibi görünmeye çalışmayın.

Doğru söylüyorsunuz, ama böyle konularda doktora gitmekten çekiniyorum.

Doktora gitmekten çekinmeyin, Rahatsız olduğunuz ve hayat kalitenizi düşüren bir takım psikolojik problemler yaşadığınız gerçeği ile rahatlıkla randevu alabilirsiniz, ben olsam alırdım. Bu arada bu kendi kendinize halledebileceğiniz bir sorun, anlattıklarınızdan söyleyebilirim ki ben de anksiyetenin eşiğinden dönmüşüm. Bir zaman yeter dedim ben ne yapıyorum? Bence kendi iradenizle başa çıkabilirsiniz.

Kardeşim bence sende biraz utangaçlık var toplum içinde yanlış bir şey yaparım rezil olurum diye korkuyorsun öncelikle biraz rahatlaman lazım şöyle düşün mesela en fazla ne kadar rezil olabilirim olsam bile unutur giderler 2 günde böyle de gaz ver kendine.

Kardeşim bence sende biraz utangaçlık var toplum içinde yanlış bir şey yaparım rezil olurum diye korkuyorsun öncelikle biraz rahatlaman lazım şöyle düşün mesela en fazla ne kadar rezil olabilirim olsam bile unutur giderler 2 günde böyle de gaz ver kendine.
Şuanlık yapabileceğim en iyi şey budur herhalde, teşekkürler.

Karşındakinin de bir insan olduğunu aklından çıkarma. Herkes hata yapar. Rezil olmak gibi bir derdin olmasın. Hele ki tanımadığın insanlar arasında çekinmene gerek yok. Bir daha görmeyeceğin 1 hafta sonra unutacağın birine rezil olsan ne olmasan ne?

Karşındakinin de bir insan olduğunu aklından çıkarma. Herkes hata yapar. Rezil olmak gibi bir derdin olmasın. Hele ki tanımadığın insanlar arasında çekinmene gerek yok. Bir daha görmeyeceğin 1 hafta sonra unutacağın birine rezil olsan ne olmasan ne?
Rezil olmak değil aslında sorun, sadece ayakta durduğum zaman rahat olamıyorum, pozisyon bulamıyorum.

Geri
Yukarı