Sosyal fobi ve spor salonu

CeltySturluson

Kilopat
Daha fazla  
Spor salonuna başlama kararı aldım fakat sosyal fobi gibi bir durumum var. Tam olarak sosyalleşmekten veya insanlarla iletişim kurmaktan korkuyorum veya rahatsız oluyorum diyemem. Bunlar rahatça yaptığım şeyler fakat spor salonu ilk defa gireceğim bir ortam ve gerginim. Öneriniz var mı? İptal edeceğim bu gidişle sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Spor salonuna başlama kararı aldım fakat sosyal fobi gibi bir durumum var. Tam olarak sosyalleşmekten veya insanlarla iletişim kurmaktan korkuyorum veya rahatsız oluyorum diyemem. Bunlar rahatça yaptığım şeyler fakat spor salonu ilk defa gireceğim bir ortam ve gerginim. Öneriniz var mı? İptal edeceğim bu gidişle sanırım.
İnsanlarla konuşmak istemiyorsan, konuşmazsın. Sadece hocanla muhatap olursun. Spor salonu gidilebilecek en güzel yerlerden biridir, alışınca bırakmak istemezsin.

İlk kez gideceğiniz yer hakkında biraz çekinmeniz normal. İlk günden alışırsınız, sıkıntı etmeyin. Zaten spor özgüveni artıran bir şey, muhtemelen böyle sorunlarınız da kalmaz spor yaparsanız. Kesinlikle de iptal etmeyin derim, orada ne kadar zorlansanız da bir süre sonra hoşunuza gidecek.

Bu kadar da çekinmenizi gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. İnsanların yeni bir ortama/çevreye alışması/adaptasyon sağlaması kimi zaman çok da kolay değildir.

Gerilmenizi gerektirecek bir durum yok; bu durumu yalnızca siz yaşamıyorsunuz.

İlk kez gideceğiniz yer hakkında biraz çekinmeniz normal. İlk günden alışırsınız, sıkıntı etmeyin. Zaten spor özgüveni artıran bir şey, muhtemelen böyle sorunlarınız da kalmaz spor yaparsanız. Kesinlikle de iptal etmeyin derim, orada ne kadar zorlansanız da bir süre sonra hoşunuza gidecek.

Arkadaşım ile gideceğim o biraz daha rahatım o yüzden.

Ne güzel işte. :) Arkadaşınızın da yanınızda olmasıyla birlikte daha kolay bir sekilde alışacaksınız bence. :)

Yeni bir çevreye adapte olabilme konusunda, dışa dönük yahut da içe kapanık fark etmeksizin çoğu kişi zaman zaman çeşitli zorluklar yaşayabilir. Gözünüzde büyüttüğünüz aksine olağan bir durum.

"Fobi" denebilecek evreye dayanan özel bir durum hakkında ne yazık ki çok da bir yorumda bulunamayacağım. Konu mesajında öne sürmüş olduğunuz durumdan eğer ki daha fazlasına maruz kalıyorsanız bir uzmana görünmeyi deneyebilirsiniz.

İlk günümü tamamladım. Yeni başlayacak fakat benim gibi çekinen arkadaşlara önerim çok düşünümesinler ilk 10 dakikadan sonra ortama alışıyorsunuz yine de aleti paylaştığınız adam sizin 20 kilo ile ıkınarak yaptığınız seti 2 kat ağırlıkla zorlanmadan yapınca moraliniz ufak bir bozuluyor. Bir tavsiyem daha var bu dediğim durumda gaza gelip ağırlığı arttırmayın muhtemelen setleri bitirirsiniz ama bunun bir de yarını var kol, omuz ağrısı var dikkat edin :D

Spor salonu öyle herkesin birbirini aşağıladığı veya herkesin çok fazla muhabbet içinde olduğu yerler değil ki. Ben mesela 2018 yılında 6 ay gitmiştim ve çekinilecek bir şey yok. Merak etme, yemezler seni :D

Geri
Yukarı