Sosyal fobi

Apryze

Hectopat
15 yaşındayım ve yaklaşık 4 yıldır kendimi asosyal olarak tanımladım fakat 2 aydır bu konunun üzerine gittim ve bendeki sorunun asosyallik değil sosyal anksiyete bozukluğu olduğu fikrine vardım. İnternet üzerinden bu konu hakkındaki birçok teste girdim ve hepsinde acilen psikolojik destek almam gerektiği sonucunu aldım. Okul yemekhanesinde yemek yerken ya da topluluk içinde su içerken utanıyorum, test çözerken birinin beni izlemesinden tedirgin oluyorum, okulda sunum yaparken bayılacak gibi oluyorum ve en kötüsü hiç arkadaşım yok. Bu virüs döneminde hastanelere gitmek istemiyorum, belki de sadece gitmekten korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal Fobi senin yaşlarında bendede vardı. Dışarı çıkmaktan korkardım bana laf atarlar diye. Yaşadığım yerde sevmediğim insanlar vardı. Sonra lise 3 te az olsada bunun üzerine gittim. Birisine bir şey sormaktan bile çekiniyordum. Ben işe girdim sırf yenmek için. İnsanlarla diyalog kurdum. İyi insanlar tanıdım benden yaşça büyüklerle yaşıtlarımdan daha iyi iletişim kurdum. Öyle ardından geldi. Ama şimdi Covid 19 var iş bulman zor. Çevrende kafa dengi insanları bul birlikte oyun oynayın yada başka aktiviteler yapın. Ama mesafeli ve maske 😀. Unutma üstüne gidince yeniceksin.

Bir başka konuya yorum yaparken çıktı. Hortlatmak gibi olacak ama arkadaşlar kendi başınıza teşhis koymayın çünkü doktor değilsiniz. Ergenlik, geçiş döneminde vs. olabilir böyle şeyler ama teşhis konusunda eğer öyle şüpheleriniz varsa lütfen psikolojik destek alın. Mümkün oldukça devlet psikiyatri veya psikolog bölümlerine görünmenizi tavsiye ederim.

Bir başka konuya yorum yaparken çıktı. Hortlatmak gibi olacak ama arkadaşlar kendi başınıza teşhis koymayın çünkü doktor değilsiniz. Ergenlik, geçiş döneminde vs. olabilir böyle şeyler ama teşhis konusunda eğer öyle şüpheleriniz varsa lütfen psikolojik destek alın. Mümkün oldukça devlet psikiyatri veya psikolog bölümlerine görünmenizi tavsiye ederim.

Dostum konu 5 ay önce açılmış.

Geri
Yukarı