Sosyal medyada küfür edildiği zaman sansür uygulanırsa yine de hakaret sayılır mı?

Merhaba. Sorum şu şekilde: Sosyal mecralarda birisine ettiğimiz küfrün harfini değiştirirsek veya kendimizce sansür uygularsak bu suç sayılır mı? Atıyorum küfürümüz aptal olsun (başka şeyler de diyecektim ama malum kurallar :D).

1-) aptal.

2-) a*ptal

3-) apæ l

Vs. suç sayılması için kelimeyi tamamen doğru yazmamız mı gerekiyor? Yani "sen tam bir aptalsın". Hakaret suçu olarak sayılması için böyle mi yazılması lazım? Benim için çok önemli bir soru bu avukat olan birisi varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Evet 1. yazdığınız tartışılır ama diğerleri hakaret sayılmaz.

elon_muskk

Hectopat
Merhabalar. Sorum şu şekilde: Sosyal mecralarda birisine ettiğimiz küfürün harfini değiştirirsek veya kendimizce sansür uygularsak bu suç sayılır mı? Atıyorum küfürümüz aptal olsun (başka şeyler de diyecektim ama malum kurallar :D).

1-) aPtal

2-) a*ptal

3-) apÆ l

Vs. Suç sayılması için kelimeyi tamamen doğru yazmamız mı gerekiyor? Yani "Sen tam bir aptalsın". Hakaret suçu olarak sayılması için böyle mi yazılması lazım? Benim için çok önemli bir soru bu Avukat olan birisi varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana kalırsa tabii ki de sayılır ve yine normal yazılmış gibi cezası uygulanır. Böyle bir şey yoksa da sistemin açığını bulmuş oluruz. Yani kişi küfür etmek istiyor ama sansürlü edince ceza almıyor diye soyuna sopuna saysın sövsün sonra ceza almasın, mantıksız.
Atıyorum küfürümüz aptal olsun (başka şeyler de diyecektim ama malum kurallar :D).
Ben asalak yazdım diye ceza almıştım, aptal kelimesine izin vermelerine şaşırdım doğrusu. Oysa ki TDK anlamı sadece buydu:
1702220637945.png

Bununla uğraşacağına küfür etmesen daha iyi. Türkiye gibi ifade özgürlüğünün gelişmediği ülkelerde hiç riske girmeye gerek yok.
Hocam ne yalan söyleyeyim çok haklısınız. Asla bu tür söylemlerde bulunmayacağım lakin birisi beni tehdit ediyor seni bulucam sen bittin gibi falan filan. Tanıdığım başka birilerine de sen x'i tanıyor musun birbirinizi takip ediyorsun falan diye mesaj atınca iş ciddiye bindi. Dava açacağım lakin ben ona küfür ettiğim için (yani sansürlü) acaba haksız mı çıkarım diye korkuyorum. Akıl verin Allah aşkına.

Hocam ne yalan söyleyeyim çok haklısınız. Asla bu tür söylemlerde bulunmayacağım lakin birisi beni tehdit ediyor seni bulucam sen bittin gibi falan filan. Tanıdığım başka birilerine de sen x'i tanıyor musun birbirinizi takip ediyorsun falan diye mesaj atınca iş ciddiye bindi. Dava açacağım lakin ben ona küfür ettiğim için (yani sansürlü) acaba haksız mı çıkarım diye korkuyorum. Akıl verin Allah aşkına.
Niye küfür ettin diye soran olursa manevi değerlerle alakalı saçma sapan yorum yaptı sinirlendim. Yapmaz olaydım.

Halka mal olmuş bir kişi değilseniz, takma isimle (lakap) sosyal medyada barınıyorsanız, hatta gerçek isminiz bile olsa ve dava açsanız kazanamazsınız isterse yedi ceddinize sövsün, çünkü siz tanınan bir kişi değilsiniz aynı isim soyisime sahip belki bin kişi var, üstüne üstlük küfür tam edilmemiş, yani bir şey çıkmaz buradan.

Geri
Yukarı