Sosyal Üyeleri Gerçek Hayatta da Böyleler mi?

Gerçek hayatta senle konuşsam sana küfür etmem. Ama arkadaşımın ailesiyle yakın ilişkiler kurmuş olabilirim. Düzgün konuşmaya gelecek olursak İstanbul Türkçesi denen şeye sahibim. İmla kurallarına gelecek olursak herhangi bir forum, vb. bir yerde düzgün yazarım. Ama arkadaşıma Kadıköy'e kaçta geleceksin diye soracaksam ne Kadıköy'ü büyük yazar, eki ayırırım; ne de geleceksin yazarım.
Küfürü de noktalama işareti gibi kullanmam. Mesela lisede deneme sınavındayız. Arkadaşa şıkları telefonuna yazıp bana ondalık olarak söylemesini istedim. 5/24 yerine artık ne yazdıysa bana başka bir şey söyledi. Tüm şıklara bakıyorum, benim cevabım yok. İşlemlerime bakıyorum, hata yok. En son kendim şıkları ondalık yaptım. O zaman 5/24'ün arkadaşımın söylediği olmadığını görünce sinirlenip ayağa kalkıp sağlam bi' tokat attım sırtına. Sınav bitince de bi' güzel sövdüm. 20-30 saniyelik şey için 8-10 dakikamı yedi. Ama sonradan haddimden sert vurduğum için özür diledim. Küfürleri hak etmişti ama.

Şimdi merak ettiğim bir şey var. Bu sosyalde böyle kurallara uyanlar, küfür etmeyenler, düzgün konuşanlar gerçek hayatta da böyle mi? Yoksa kurallar böyle diye mi böyle konuşuyorlar? Merakımdan sordum hesap sorma amacı yok. :D
Şahsen bana birisi "10 lira var bende ona göre yiyelim" dediğinde 35 liraya daha iyisi var diyorum.

Böyle kurallara uyanlar derken? Uymuyorsan ceza alırsın, bu ortamda bulunmak istiyorsan(sadece bu ortam değil, bir ortamın) kurallarına, şartlarına uymak zorundasın. Bir iş yerine girdiğinde iş yerinin kurallarına, düzenine uymazsan ne olur, kapının önüne koyarlar aynı mantık.

Forum içi ve dışı insanlar farklı olabilir bu normal çünkü burada her istediğini yapamaz fakat dışarıda daha özgürdür. Çoğu olgun insan burada ne ise dışarıda da hemen hemen aynıdır benim düşüncem.

Böyle kurallara uyanlar derken? Uymuyorsan ceza alırsın, bu ortamda bulunmak istiyorsan(sadece bu ortam değil, bir ortamın) kurallarına, şartlarına uymak zorundasın. Bir iş yerine girdiğinde iş yerinin kurallarına, düzenine uymazsan ne olur, kapının önüne koyarlar aynı mantık.

Forum içi ve dışı insanlar farklı olabilir bu normal çünkü burada her istediğini yapamaz fakat dışarıda daha özgürdür. Çoğu olgun insan burada ne ise dışarıda da hemen hemen aynıdır benim düşüncem.

Ceza? Bunun bir tık üstü sanırım yargı dağıtıyorum oluyor.

Sanal ortamda kişiliğimizi tam olarak yansıtamıyoruz, bu yüzden çoğu kişi buradaki gibi olmayabilir. Çok kötü sandığınız biri iyi, çok iyi sandığınız biri kötü çıkabilir. Çok sosyal sandığınız biri asosyal olabilir.

Burada küfür etmek yasak, o yüzden kimse etmiyor. Bu gerçek hayatta edilmediği anlamına gelmez. Ben ediyorum, özellikle samimi olduğum kişilerin yanında. Keşke insanlar sınırını bilseydi de burada da hafiften küfre izin verilseydi ama mümkün gibi değil. Gereksiz aşırıya kaçılır. Bu yüzden olmamalı da zaten.

@Shinrai Nasıl o anlama vardığınız konusunda fikrim yok. Bir iş yerinde de çalışıyorsan hata yaparsan varsa şefin gerekli uyarıyı yapar, şef hata yaparsa müdürü gerekeni yapar, babanın dükkanı değil sonuçta. O iş yerinde çalışmaya devam etmek istiyorsan düzene uyman gerekiyor. Yargı dağıtmak farklı şeyler.

Bir iş yerinde çalışıyorum. Gördüğüm hataları ve sorunları şefe iletiyorum. Bu hatalardan biri şefe ait olduğu için bana diş bilemeye başlıyor. Haksız ve Gereksiz yere uyarıyor. Bunun araştırılması için rapor atıyorum. Müdüre yazıyorum. Cevap vermedikleri gibi mesaj atmamı engelliyorlar. Hoş bir tecrübe sayılır değil mi?

Umarım yakın bir zamanda geri dönüş alırım. @MF

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı