Sosyal'de korsana ve hileye düşmanlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Korsan olmasa nasıl oyun oynayacaz be :) 40-50 lira olsa bir oyun tamamda, 5-6 saatte biten COD gibi oyunlara dünya para istiyorlar. Param yok değil var ama vermem o parayı. Ya oyunları ayıracaklar Single player tek başına satacaklar ya da fiyatları düşürecekler. Tek para verip oynadığım ve parasını hakeden AAA oyun Snowrunner'dır. Onuda 2020'den beri bir fiil oynadığım düşünülürse, parasını hakediyor sonuna kadar. Multi oyun zaten sevmiyorum 1-2 istisna hariç. World War Z gibi. En çok 2000li yılların başında Half Life Team Fortress oynuyordum.

Birde geçen aylarda Metro 2033 ve Metro Last Light'ı tekrar oynadım. Hem ücretsiz almıştım Epic Games'den hemde harici diskte korsanıda vardı. Korsanı yükledim. Sırf Epic Games launcher, steam vb. programlarla muhatap olmamak için :)

Son olarak onlarca korsan oyun oynadım (Harici disklerde 164 tane çoğu AAA oyun var isteyene listeyi gönderirim listeli :) ) 2 ya da 3 kere virüs vb. ile başım derde girdi. Windows defender'ın false alertlerini gerçek sanıp korsan virüslü sanıyor bazı arkadaşlar :)

Not: Hile tamamen ayrı bir konu.

Bir oyun geliştiricisin ve sen maaşını çalıştığın firmada ekibinle birlikte yaptığın oyunla alıyorsun veyahut rekabetçi bir oyuncusun ve saatlerce emek vererek lig çıkmaya çalışırken karşınıza bir hile geliyor ve o oyuncu hak etmediği bir lige çaba sarf etmeden çıkarken sen kendini yırtıyorsun. Sadece Gta San Andreas'ı crack olarak güvenilirliğinden emin olduğum ve bir kaç ayrı uygulamadan taratarak oynuyorum. Onu da o şekilde oynamamın sebebi orijinal sürümünün zaten optimizasyonunun kötü olup çok oyunculuda oynanmayacak bir derecede sıkıntılar yaşatmasıdır.

Bu oyunu parayla alan bunca insan enayide bir crack kullananlar mı akıllı? Hayatta istisnalar hariç bedava diye bir kavram yok bununla ilgili mutlaka bir şey veriyorsun ve crack oyunlarda, yazılımlarda alınanlar kişisel bilgileriniz, bazı durumlarda maddi değer eden hesaplarınız(Steam, Epic, Origin) eğer varsa kayıtlı banka ve ya ön ödemeli(İninal, Papara vs.) kartlarınızın bilgilerini hiçe sayıyorsanız veyahut donanımınız üzerinden arka planda GPU Mining yapılarak ekran kartınızın her geçen gün erimesi gibi şeyleri göze alıyorsanız buyrun kullanabilirsiniz.
Bu kadar duyara gerek yok. Toplam 950 üzerinde orijinal oyuna sahip olsam da, bazı oyunları satın almadan denemek istediğim zamanlar, hatta KORSAN şekilde indirip oynadığım zamanlar bile oldu.

Bu ülkede isteyen istediği şeyi yapmakta özgür. Buna siz karar veremezsiniz.
Oyun satın alabileceğiniz tüm platformlar sana bunun için belirli bir süre veriyor ve eğer beğenmezsen iade edebiliyorsun yerli bir savunma değil.

Yasalarca özgürsün o halde herkes özgür olacaksa ben sokak ortasında adam soyabilmem ve gelirimi bu sayede sağlayıp vergi ödemem benim özgürlüğümdür. Bir oyunun korsanını indirmek mahkemeye verilecek bir sebep olmasa bile yasal değildir ve az önce verdiğim örneği nasıl özgürlük adı altında yapamayacaksam bu da düşünce özgürlüğü altında değerlendirilemez(görüşümce)
Bence gelen tepkiler "hileye destek yok korsana destek yok" ise az bile denmiş özellikle rekabetçi bir oyunda insanlar saatlerini günlerini ayırıyor daha iyi oynamak için ve karşısındaki yeteneksiz, başarısız hile ile onun bütün emeklerini yok ediyor sonrada bu kullandığı hileden zarar görünce yardım istiyor bence bunu savunmanız daha saçma.
League Of Legends tarzındaki oyunlarda bir maçın hesaptaki diğer maçların devamlılığı için önemi büyük özellikle yeni eşleştirme sistemiyle artık MMR'a göre eşleştirme yapılmaya başladı ve oyun içinde karşına gelecek bir scriptte oyunda gösteremeyeceğiniz performanstan dolayı MMR'ın düşüşü ve MMR'ın win, lose değilde oyun içi performansa göre belirlenmesinden dolayı düşen MMR sonucu daha kötü oyuncularla eşleşip eğer mentalite anlamında sağlam birisi değilse tekrar ve tekrar kaybedecek.

Korsana destek yok deyip geçenlerin kopyala yapıştırdan öte olmadığını, madde 19'un neden bahsettiğini ya da paylaşımcının o standartlarda olup, olmadığını denetlediğini ya da anlamaya çalıştığını pek de düşünmüyorum.

Kurallar madde 19;

"Korsan içeriklere link vermeyin, istemeyin, orijinal kullananlara hakaret etmeyin. Korsan oyunlara teknik destek vermek bazı istisnai durumlar hariç yasaktır. Bu istisnalar:
  • Kullanıcının ilk konusu.
  • Oyun hiçbir dijital platformda satılmıyor.
  • Kullanıcı ilk kez korsan konusu açacaksa ve bu konuda da sistemsel bir sorun söz konusuysa destek verilebilir."
Forumda çoğu olgu, kopyala yapıştır şeklinde gidiyor. Bir durumu derinlemesine, her yönü ile değerlendirenlerin yüzdesi hayat içinde nedir ki? Burada da yüksek olabilsin.

Bir de bu @Bingoo şeklinde takılanlar mevcut. Aklınca, mesaja gülme emojisi koyulunca, cevap verildiğini zannediyor.

Sizin bu yazdığınız yazının konuştuğumuz konuyla alakası nedir? Biz burada korsan oyundan bahsediyoruz siz alakası olmayan bir fikrinizi belirtiyorsunuz. Bende size ciddi ciddi cevap mı vereyim? Anca gülerim.

Sizin bu yazdığınız yazının konuştuğumuz konuyla alakası nedir? Biz burada korsan oyundan bahsediyoruz siz alakası olmayan bir fikrinizi belirtiyorsunuz. Bende size ciddi ciddi cevap mı vereyim? Anca gülerim.

Okumanız var muhtemelen ama iştirakler ile alakalı sıkıntınız mevcut. Siz bir şeylerden bahsediyorsunuz lakin onun konu ile ilgisi sizin çapınızda. Konu "korsan içerikten zarar gören birinin yardım istemesine, korsan içeriğe destek yoktur cevabı verilmesi" ki anlayamamışsınız. Forum içinde korsana destek olmamasının sebebi yine forum kuralları ile alakalıdır ve ben fikrimi kurallardan feyz alarak belirttim. Anlamadan gülmeyi alışkanlık haline getirmemeniz temennisi ile.

Merhaba Efe'cim. Yaşının küçük olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla hileden kaynaklı ortaya çıkan herhangi bir sorunda (korsan tolere edilebilir) insanların özellikle hileye destek vermek istememeleri ve bunu belirtmelerini anlamamanı anlayabiliyorum.

Anlaman için şöyle açıklayayım; Rekabetçi oyunlar oynayan kişiler emeklerini ve o emeklerinden daha kıymetli olan saatlerini oyunda yükselmek için harcıyorlar. Haliyle hileyle birlikte yükselen veya yükselmeyi hedefleyen kişilere karşı bir nefret söz konusu. Hile indirip bundan başı yanan birine hiç bir koşulda ve şartta destek verilmemesi gerektiğini düşünüyor ve destekliyorum. Karaktersiz, insanların emeklerini görmezden gelen ve onların emeklerini hiçe sayan insanların hayatın hiç bir noktasında yardım hak etmeyen insanlar olduğunu düşünüyorum. Hilebaz ve karaktersiz bir insana ölüm döşeğinde olsa su bile vermem.

Şimdi ilk olarak bu konuyu da amacından saptırdığınız için sizi tebrik ederim. Yine seviyeli bir şekilde tartışma yapılması gerekirken birkaç uygunsuz üslup kullanıldığını gördüm. Konunun olayı korsana verilen destek mi yoksa korsan oyun ya da hile kurulumundan kaynaklanan hatanın çözümüne verilen destek mi? İsterseniz direkt hedef gösterilen konu üzerinden ilerleme sağlayabiliriz.

Bahsedilen konu şu anda görselini ve bağlantısını bıraktığım konudur. Konu sahibi bu konuyu (şu anda bu mesajı okuduğunuz konu) açtıktan hemen sonra benim o konuya yazılan mesajıma beğenmedim ifadesi bırakıyor ve aslında bu konuyu da neden açtığını belli etmiş oluyor. Yazdığım mesaj hoşuna gitmediği için beğenmemiş olabilir, doğaldır.

konu.png

Konunun başlığı "Bilgisayara hile indirdikten sonra kasıyor" olsa bile aslında ilk açılan başlık "Bilgisayara full hile indirdim" şeklinde idi. Böyle bir başlığı kabul etmeyeceğimizden dolayı haliyle değiştirdik. Değiştirmediğimi varsayarsak bile böyle bir başlık için destek alınması pek olası değil, çünkü başlığa göre pek destek isteniyor gibi görünmüyor.

Bilgisayarınıza hile indirmiş ve bu sebepten dolayı bilgisayarınız kasıyor olabilir. Bu sadece sizi ilgilendirir ve kimsenin buna karıştığı yok. Siz de doğal olarak bu konuda destek almak istemiş olabilirsiniz.

Mesajımı dikkatli okuyanlar anlayacaklardır ki aslında üyeye konu içerisinde destek bile olmuşuz. "Hileyi silip sisteminizi antivirüs programı ile tarayın, olmazsa format atın ki tamamen temizlensin" demişiz. İndirdiğiniz hileleri hiçbir oyunda kullanmamış olduğunuzu ve sadece kurulumlardan dolayı sisteminizi yavaşlattığını varsayalım. Ancak gerçek sebep hiçbir zaman bilinemeyecek. Bu durumda da yapmanız gereken tek şey kurduğunuz yazılımları kaldırmak ve gerekirse tarama yapmak. Başka herhangi bir çözüm yolu olabilir mi? Olsa olsa format atmak olacaktır. Zaten olması gereken şeyi konu içerisinde belirtmişiz.

Peki bir hile programının/programlarının bilgisayarınızda bulunmasının en net amacı nedir? Bu soruyu kendiniz cevaplayabildiğinizde konunun neden kilitlendiğini anlayacaksınız.

Şimdi tüm bu yazdıklarımızdan bağımsız olarak konuya destek olabilmesi adına tekrar bir yorum yazalım. Kimse babasının hayrına sizi başka oyunculara karşı kat ve kat öne geçirebilecek ve o oyuncuların zamanını haksız yere çalmanızı sağlayacak bir hileyi bedava yazmıyor. Siz ücretsiz indirmiş olduğunuzu düşünmüş olsanız bile o hile programlarının içerisinde türlü türlü virüsler yükleniyor. Bu durum sonucunda da bilgisayarınız ve hatta sosyal medya hesaplarınız ciddi tehlike altına giriyor. Tabii ki de bütün bunları göze alıp bilgisayarınıza çok sayıda hile indirmiş olmanız sadece sizi ilgilendirir. Ancak şunu belirtelim ki buraya gelip de böyle bir durum için destek alabileceğinizi beklemeyin.

"Valorant'ta duvar arkası görme hilesi kurdum. Birkaç adam vurduktan sonra oyundan kalıcı olarak uzaklaştırıldım. Ne yapabilirim?" sorusu ile "Bilgisayara hile kurduktan sonra yavaşladı" sorusunun çıktığı nokta aynı.

Hile indirdiğin ve buraya destek almak için konu açtığın halde normalde almamanız gerekin bir cevap almışsınız zaten. Mesajda siz farkında olmasanız bile size destek verilmiş ama konunun bütünlüğüne kafayı taktığınız için size verilen desteği fark etmemişsiniz.

Technopat Sosyal'in hileye ve korsana karşı tavrı gayet açık ve net. Destek alabileceğiniz durumlar da bellidir. Sistemden kaynaklanan problemlere destek vermek de bizim işimiz. Hile ve açık bir şekilde korsan uygulama, oyun ya da yazılım kullananlar destek alamazlar. Bu konu üzerinden değerlendirilmesi gerektiğinde sistemin yavaşlamasına sebep olan şeylerin birden fazla kurulan hile programı olduğu aşikar. Çözüm de konu içerisinde zaten verilmiş.

Bu yorumu başka bir Sosyal üyesi yapsaydı o da tüm yorumlarının sonunda "hile programlarını kaldırın ki sistemin yavaşlamasını engelleyin" tarzında bir yorum yapacaktı.

Korsan uygulama kullanmanız ya da kullanmamanız, firmanın hakkında girmeyi tercih etmeniz ya da etmemeniz, hile ya da korsan kullanan birine destek vermeniz ya da vermemeniz dış dünyada sadece sizin kendinize ait fikir ve eyleminizdir. Ancak maalesef ki konuyu "Oyunlar 600 TL olmuş ve ben bu oyunu oynamak istiyorum ve oynamak için ne yaptığım kimseyi ilgilendirmez. Çünkü bu benim kararımdır." durumuna getirmişsiniz. Lütfen konuları çarptırmak yerine sadece konunun asıl amacı hakkında yorum yazmaya özen gösterin.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı