Sosyal'de yeniyseniz bunlara dikkat edin

IBarış

Megapat
Makaleler
17
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
Bazı yeni katılan arkadaşlar için bunu yazma gereksinimi duyuyorum umarım onlar dikkatle okur.
  1. Konu açmadan önce benzer bir konu var mı diye bakın çünkü basit sorunlar genelde çözülmüş oluyor.
  2. Konu açarken konuyu upuzun açıklamak yerine kısaca açıklamaya özen gösterin çünkü kimse oturup dakikalarca yazdığınız şeyi okumakla uğraşmayacaktır. Mesela ben konuyu açınca uzunluğunu görüp kapatıyorum.
  3. Sosyalde kimseyle tartışmaya girmeyin biri sizden daha haklı olduğunu düşünüyorsa aynen sen haklısın deyip konuyu kapatın yoksa işin sonunda ikiniz de ceza alırsınız.
  4. Konuya çözüm olarak bir şey yazdığınız zaman hemen çözüm diye raporlamayın çünkü verdiğiniz çözüm önerisine konu sahibi sorunum çözüldü vb. şekilde cevap vermez ise o konu çözülmüş sayılmıyor. Eğer konu sahibi hiç cevap vermez ise aradan bir süre geçtikten sonra zaten moderatörler kendisi çözüm olarak işaretleyebilir.
  5. Herhangi bir şey yazarken büyük ve küçük harfe dikkat edin çünkü burada moderatörler bunu düzeltmek ile uğraşmazlar direkt yazım kurallarına uymayan mesaj diyerek ceza verirler.
  6. Yorumlarda link paylaşırken sitelerin güvenli olmasına dikkat edin yoksa yasaklı site paylaşımı diyerek ceza alırsınız.
  7. Üslubunuza dikkat edin argo veya hakaret içerikli mesajlardan ceza alırsınız.
  8. Bir konuya çözüm olarak cevap verirken emin olmadığınız bilgilerde emin olmadığınızı belirtin yoksa o mesaja yanlış bilgi damgası koyulur ve ceza alırsınız.
  9. Tartıştığınız bir kişiye laf sallamak ile uğraşmayın gereksiz mesaj diye ceza alırsınız.
  10. Bir konu hakkında fanboyluk yapmayın çünkü direkt olarak tartışmaya sebeptir.
  11. Ve en önemlisi kendinizi kimseden üstün görmeyin, bu forumda herkes eşittir.
Başka bir şey eklemek isteyenler var ise yine 12-13-14 şeklinde devam ettirip ekleyebilirler seriyi bozmayalım. Benim gördüğüm ve deneyimlediğim kullanıcı hataları bunlardı.

Güzel öneri sunmuşsunuz. Özellikle, sordukları soruyu çok uzatanlar var, tam anlayamıyorum ve çıkıyorum konudan.

16) Uzun paylaşımlar yapacaksanız paragraflara bölün, her halükarda net olun.
17) Cevabını bilmediğiniz konuyu es geçin, emin olduğunuzda yorum yapın.
18) Lütfen saçım sakalım uzar mı konuları açmayın, biz ne bilelim be kardeşim...

Ekleme: 12, 13, 14'ü atladık. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı