Sosyaldeki bitki örtüsü

"Konu dışı" bu tür genel konuların konuşulması için var.
Doğru ama bana kalırsa bu kategori artık anasayfada bu kadar yer tutmaması gerekiyor.

Daha geçenlerde birçok yanıtsız yardım konusu gördüm. Bizzat kendim de yaşıyorum bu olayı. Siyaset ve boş muhabbetleri anasayfayı dolduruyor. Yardım konuları bundan sebep gözükmüyor. Burada boş muhabbetlerin yaygınlaşmasını destekleyenler yarın yardım konusu açtığında neden böyle dediğimizi anlayacak.

Forumda saçma sapan konular açan birisini hatırlıyorum, sanırım avatarında mavi bi’ “M” logosu vardı. Tabiri caizse saçma sapan içi boş mizahlarını konulara döküyordu, oyun oynamanın saçmalıktan ibaret olduğunu savunuyordu, haksız çıktığını bile kabullenememişti galiba.

Kim ne konu açıyorsa açsın, moderatör’ler uygun görüyorsa bizim yapabileceklerimiz ya konuya görüşümüzü yazmak, ya da görmezden gelmek.

Sosyalde boş boş konular açılıyor ve denetimlerin arttırılması lazım. Bence rakip forumdan kişiler hesap açıp kirlilikler yaratıyor. Yok babam annemi yedi, yok deneme fulledim, troll konu vs. derken sitenin güvenirliği de saygınlığı da zarar görüyor. Bence belli başlı doğrulama kriterleri karşılayan kişilerin konu açabildiği bir düzen daha iyi olur. Çoluk çocuk iyice istila etmeden siz ne düşünüyorsunuz?
Bende artık bu konuları görmekten bıktım hocam. Ne zaman foruma girsem sanki forum babasının malıymış ve sosyal bir platforma değilmiş gibi şu yasaklansın, şu banlansın, şu olmasın, şu onaylanmasın, şunlar çok saçma tipler ya diye sürekli yasaklamacı ve aşağılayıcı tavırlar sergileyen konular türedi sürekli. Haklısınız, forum eskisi gibi değil fakat o bahsettiğiniz konular kadar bu konular da foruma zarar veriyor. Ki öneriler kısmında yaş düzenlemesi önerisi yapıldı ve planlanıyor durumunda. Bu yaş düzenlemesi olayına karşı çıkan çok var gerçi, bir ihtimal iptal olabilir. İki yardım almak için girecek insanı sınır kapısından geçirir gibi bir sürü bilgisini alıp teste sokarsak forumun aktifliği ölür diye düşünen çok var haklı olarak.

Forumda saçma sapan konular açan birisini hatırlıyorum, sanırım avatarında mavi bi’ “M” logosu vardı. Tabiri caizse saçma sapan içi boş mizahlarını konulara döküyordu, oyun oynamanın saçmalıktan ibaret olduğunu savunuyordu, haksız çıktığını bile kabullenememişti galiba.

Kim ne konu açıyorsa açsın, moderatör’ler uygun görüyorsa bizim yapabileceklerimiz ya konuya görüşümüzü yazmak, ya da görmezden gelmek.
@Mucosoft.

Eski tadı kalmadı. 2018'den beri takip ederim burayı öyle üyeler vardı ki çevrimiçi olmasını beklerdik muhabbet etmek için. Konu açıldığı zaman insanlar yardım etmek için uğraşırdı çünkü saçma sapan konular yoktu. Hep teknolojik konular vardı. Ara sıra geceleri efkar basınca konu açar dertleşirdik. Ama böyle değil artık. Salak saçma konular var ve okumayan bir nesil geliyor. Konunun içeriğini okumadan cevap yazılmazdı önceden milleti yanlışa yönlendirmeyelim diye. Elimde olsa klon bir forum açar en bilgili, muhabbeti saran 17 yaş üstü arkadaşları alırdım sadece. Ben inat ettim ama. Bu tür gereksiz konu açıp, milleti kandıranları bu forumda barındırmamak için elimden geleni yapacağım.

Eski tadı kalmadı. 2018'den beri takip ederim burayı öyle üyeler vardı ki çevrimiçi olmasını beklerdik muhabbet etmek için. Konu açıldığı zaman insanlar yardım etmek için uğraşırdı çünkü saçma sapan konular yoktu. Hep teknolojik konular vardı. Ara sıra geceleri efkar basınca konu açar dertleşirdik. Ama böyle değil artık. Salak saçma konular var ve okumayan bir nesil geliyor. Konunun içeriğini okumadan cevap yazılmazdı önceden milleti yanlışa yönlendirmeyelim diye. Elimde olsa klon bir forum açar en bilgili, muhabbeti saran 17 yaş üstü arkadaşları alırdım sadece. Ben inat ettim ama. Bu tür gereksiz konu açıp, milleti kandıranları bu forumda barındırmamak için elimden geleni yapacağım.
"45 dakika mastürbasyon yaptım. Kolum acıyor" diye konu var hocam. Haklısınız gerçekten.

"45 dakika mastürbasyon yaptım. Kolum acıyor" diye konu var hocam. Haklısınız gerçekten.

Örnek verdiğin konuyla ilgili "Diğer kolu denedin mi?", "Orta kol nasıl?", "İki kolla 30x1+1 set çalış dünya şampuanı(!) olursun" "Proteinleri geri nasıl alacaksın?" tadında cevaplar verilemiyor. Ana problemi oluşturan bir sürü etmen var, sosyolojik ve toplumsal açıdan da, peki sadece forum özelinde bakarsak gerçekten kendi kendine 10 saniye düşünerek veya forum arama özelliklerini kullanarak çözebileceği bir sorunu aşırı büyütüyorlar.

Fantezi yapayım:
Yardım bekleyen konuların genellemesine bakarak, bunları ortadan kaldırmak için çok basit bir kapalı sistem yapay zeka kullanılabilir - dinamik sistem olduğu için forum, her saat başı çalışıp aynı kelime setleri, örnek "Errörcan 31K0L" gibi standart kodları, "ABC Anakart BIOS hebelep" gibi marka/modellere yönelik şeyleri, "X oyunu, orjinal/kırık, versiyon, sorun" diyerek yönlendirebilir. Böylece konu açma aşamasında benzer konu başlıklarını incelemesi istenir, belli bir puanlama sistemi bile yapılabilir, X konuya yardım edin, Y yardım konusu açabilirsiniz... gibi.

Ancak tüm bunlar bir kenara, internet şu an ölümü tadıyor. Yeni trend'ler tüketim nesnesi haline gelene kadar remake oyunlar görmek, 10 yıl önce çözülmüş bir konuyu barındıran websitesinin uçmuş olması, Waybackmachine'in sıkıntılı hali.... Farkında değil kullanıcılar ve programcılarda çok eğilecek vakit bulamıyorlar - zira yeterince eğilmiş durumdalar bug'lar yüzünden. Kendi arşivlerimde erişebildiğim en eski websitesi (o zamandan bu zamana kullandığım) ne diye merak ettim, bir gün bakarsam yazarım.

Teknik bilgisi olan insanların çoğu bıraktı geriye ilkokul/ortaokul çocukları kaldı. İşin kötü yanı bunların açtığı saçma sapan konular yüzünden desteğe ihtiyacı olanların konusu gözükmüyor. Sırf bu yüzden giresim bile gelmiyor bazen.

Aynen mesela bunlardan biri de benim Xbox 9. nesil gamepad için telefon tutucusu soruyorum kimse yanıt vermiyor gidip hala 2023 yılında Game Pass soran adama dakikada 50 mesaj geliyor.

Geri
Yukarı