Sosyal'deki yazılı olmayan kurallar nedir?

Mesela sistem ile ilgili sıkıntı var sadece Intel yazıp giden ve sistem özelliklerini yazmayana deli oluyorum ha bir de geri dönmüyor niye sordun o zaman.

Forumda diğer sosyal medya kuruluşlarından farksız bir sürü psikolojisi var, tanınan biri senin fikrini beğenmezse veya kızgın emojisi atarsa yüz yılın linçini yersin. @292941 bilir bu işleri. Bu arada amacım eleştirmek değil, forumu çok sevdiğimi bilen bilir zaten sadece olanları söylüyorum.

Eğer müslüman olduğunuzu söylerseniz büyük ihtimal linçlenirsiniz. O yüzden sinsi olun inancınızı ve siyasi görüşlerinizi belli etmeyin.
Ayrıca Izoly Turbox GameBooster vs. markaları önermeyin.
Bu arkadaş böyle herkese sallar birisi aksi bir şey söylediğin kitleyi kötülüyor.

Bir konu açılmıştı 'dünyadaki en iyi sevgi çeşidi' tarzı bir şeydi. Bende hem biraz espri olsun diyerek. 'Allah sevgisinden gerisi yalandır dedim.
Sonrası facia... Gülme emojisi atanmı mesaj yazıp dalga geçenmi. Ne dedim ki ben? İnanmayabilirsin ama saygı duy.
Doğrudur. Bazıları böyle yaparak havalı olduğunu sanıyor maalesef.

Bu arkadaş böyle herkese sallar birisi aksi bir şey söylediğin kitleyi kötülüyor.

Doğrudur hocam. Ben öyleyim çok kötü bir insanım. Yanlış gördüğüm şeyleri söylüyorum. Çünkü bu ülkede kimse kimseye saygı duymuyor. Önyargılı davranıyor eleştiriyor. Dünde bana bir şey söylediniz. Evet haklıydınız siz eğer dereceli bir şekilde üniversite kazanırsanız yurt dışında okuyun. Benim oradaki tepkim herkesin bir şeylere şikayet etmesiydi. Bende lafa gerek yok icraat lazım çalışalım dedim. Sonra başka bir konuda yorumum çarptırılmıştı ve saçma bir yorum olduğunu söylediniz. Ama kusura bakmayın orada yanlış bir yorum yapmamıştım. Sadece konu sahibi yanlış anlayıp yanlış konuşmuştu. Doğal olarak tepki gösterdim. Çünkü iftiraydı öyle ya da böyle. Sadece gördüğüm yanlışların doğrusunu söylüyorum. Size bir hata yapmışsam kusura bakmayın. Varsa bu mesajımı okuyan onları da kırmışsam onlarda kusura bakmasın.

Ceza yediğin zaman üzülme çünkü genelde yeni başlayanların çoğu "aBi bEnıM pCde sOruN vRa kAsıyOr pCm 4 çİkoLayt" diye konu açıp ceza yediği zaman İnstagram gibi yerlerde buraya sallıyor. Ayrıca ceza süreleri gayet düşük bence.

Marka fanboyluğu yapma. Markaya değil ürüne önem ver. Rampage, GamePower gibi markalar evet kötü markalar fakat arada nadir olsa bile kaliteli ürünleri olabiliyor mesela son zamanlarda kulaklık konusunda Rampage Drop Plus çok öneriliyor. Ama çok iyi dediğimiz markaların berbat ürünleri olabiliyor. O yüzden dediğim gibi marka değil ürün önemli.

Tartışmalardan uzak dur. İki taraf da üzgün çıkıyor sonrasında.

Emin olmadan bir şey yazma. Eğer bir bilgi yazacaksan ve %90 doğruluğundan eminsen "yanlış hatırlamıyorsam..." tarzı bir cümle ile başla.

Forumda yardım isteyen konular diğer konulara göre daha az tutuluyor. Eğer açtığın konu tutmadı ise geçmiş olsun o daha tutmaz muhtemelen.

Geri
Yukarı