Soundbar Sistemlerde Dolby Atmos Desteği Önemli mi?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar selamlar herkese,

SAMSUNG'un 65Q80B model akıllı TV'sini aldım yakın dönemde. Ses kalitesi fena olmamak ile birlikte ben sese takıntılı bir insanım.
Mutlaka bir ses sistemi ilavesi yapacağım müzik ve sinema keyfi için.

Gel gelelim MediaMarkt'da JBL Bar 5.1 510W modelini gördüm - deneyimledim. Ekran görüntüsü aşağıda mevcut. Ayrılabilir uydular vs oldukça etkileyici.
Diğer modeller ile de karşılaştırdım, bu ses sisteminin gerçekten ses kalitesi / fiziki görünüşü ve kullanılan meteryal anlamında beni çok etkilediğini söyleyebilirim.
10K civarındaki hiçbir soundbar mutlu etmedi, bu 18K seviyelerinde ancak internette 16.5K civarlarına da bulunabiliyor.

Bass ayarını 1'den 30'a kadar kumandadan ayarlayabilmek falan da çok hoş, diğer modellerde 1-2-3 gibi kaba modlar yer alıyor. Zaten ses kalitesi beni fazlaca mutlu etti, ciddi seviyede alt frekansları duyabiliyorsunuz - hoş - tatlı.

• Ancak Dolby Atmos desteği mevcut değil. Ev ortamında kullanılacağı düşünüldüğünde Dolby Atmos desteği olmaması netflix üzerinden vs sinema keyfi yaparken sizce ne oranda etkili olur. Daha önce Dolby Atmos destekli bir soundbar tecrübem olmadı. Ses kalitesini beğendiğim bu modeli almalı mıyım yoksa Dolby destekli diğer modellere mi odaklanmalıyım dersiniz?

9769225257010.jpg

Dolby Atmos'u 7.1'in gelişmiş versiyonu olarak düşünebilirsin. Daha üst düzey bir teknoloji ve artık sinema salonlarında da bunu kullanmaya çalışıyorlar çünkü 7.1 gibi daha çok yazılım ile değil de, direkt fiziksel Hoparlörleri kullanıyor. Yani yazılımdan çok donanıma kayıyor diyebiliriz. Bende bunu destekleyen alet yok sadece bildiklerimi yazdım şimdi soruna gelecek olursak. Eğer ses sistemini kurduğun odanın yalıtımı iyiyse bence kesinlikle Dolby Atmos desteği olan ürünlere yönel kötü veya orta (ortalama) ise almayabilirsin.

Teşekkür ederim fikir paylaşımın için @Ebu Zalim

Aranızda Dolby Atmos destekleyen ürünler ile Dolby Atmos özelliği açık ve kapalı şekilde aynı içeriği izleyen / tüketen - aradaki farkı deneyimlemiş bir kişi var mıdır acaba?

Teşekkür ederim fikir paylaşımın için @Ebu Zalim

Aranızda Dolby Atmos destekleyen ürünler ile Dolby Atmos özelliği açık ve kapalı şekilde aynı içeriği izleyen / tüketen - aradaki farkı deneyimlemiş bir kişi var mıdır acaba?
SoundBar değil de TV'mde Dolby Atmos ve DTS desteği bulunuyor. Dolby'de içerik tüketirken memnun etse'de bazı müziklerde yersiz yersiz subbas efekti basıp rahatsız edebiliyor. Harici memnunum dolby'den

Teşekkür ederim tekrar yorumunuz için. Mağazada son bir kez test ettikten sonra ses kalitesini cidden sevdiğimi fark ettim. Atmos tarafını çok dert etmeyip satın aldım. Kurulumunu yapınca deneyimlerimi ayrı bir konu üzerinden mutlaka paylaşırım.

Sony ST5000 modelini kullanıyorum. Malum, Atmos hissini tavandan yansıtarak yaratıyor.

Açıkçası ses kalitesinden memnunum ama Atmos özelliğini ben pek hissetmiyorum.

Ses sistemini satın aldım, eve geldi ilk kurulumunu ayak üstü yaptım. Müzik anlamında zaten memnundum en başından beri.

Sinema tarafında ise Dolby Atmos özelliği TV üzerinde nasıl oldu ise kullanılabilir pozisyona geçti. Netflix üzerinden izlediğim fimlerde oldukça memnun bıraktı. 5+1 hissiyatı hiç fena değil.

Ancak hepsinden öte "Dip alt frekanslar" duyulmaya başlayınca bunun etkisi her şeyden daha etkili oldu bende. Bir sinema salonundan artısı var eksiği yok açıkçası şu an.

Küçük - kablosuz çalışabilmesi de güzel, İstanbul'da kablo çekmek - dikey hoparlör yerleştirmek zor iş. Hatta ilk uyarımı aldım bile üst kattan :)

1683286007859.png

Ses sistemini satın aldım, eve geldi ilk kurulumunu ayak üstü yaptım. Müzik anlamında zaten memnundum en başından beri.

Sinema tarafında ise Dolby Atmos özelliği TV üzerinde nasıl oldu ise kullanılabilir pozisyona geçti. Netflix üzerinden izlediğim fimlerde oldukça memnun bıraktı. 5+1 hissiyatı hiç fena değil.

Ancak hepsinden öte "Dip alt frekanslar" duyulmaya başlayınca bunun etkisi her şeyden daha etkili oldu bende. Bir sinema salonundan artısı var eksiği yok açıkçası şu an.

Küçük - kablosuz çalışabilmesi de güzel, İstanbul'da kablo çekmek - dikey hoparlör yerleştirmek zor iş. Hatta ilk uyarımı aldım bile üst kattan :)

Eki Görüntüle 1767145
İstanbul'da yaşamak büyük dert ya:D. Cennet'teyim ufak bir ses açınca hemen komşular şikayete geliyor.:)

Yeni konular

Geri
Yukarı