Sovyetler Birliği nasıl dağıldı?

Komunizmi artik yasayamadiklari ve yozlastiklari icin dagildi elbette. Bunun icin Wikipedia'ya gerek yok, o zamanlar yasamis ve sovyet cumhuriyetlerin kapitalizm ile nasil etkilestiklerini anlamak yeterli zaten. Bunun üzerine ideolojik ve ekonomik denklemler de isin icine girince dagilmasi pek sürpriz olmadi yani.
Durun ben böyle bir ülke daha biliyorum ismi neydi? :)

Ipucu: Yugoslavya degil :)

Komunizmi artik yasayamadiklari ve yozlastiklari icin dagildi elbette. Bunun icin Wikipedia'ya gerek yok, o zamanlar yasamis ve sovyet cumhuriyetlerin kapitalizm ile nasil etkilestiklerini anlamak yeterli zaten. Bunun üzerine ideolojik ve ekonomik denklemler de isin icine girince dagilmasi pek sürpriz olmadi yani.
Durun ben böyle bir ülke daha biliyorum ismi neydi? :)

Ipucu: Yugoslavya degil :)
Yugoslavya apayrı zaten. Sovyetler Birliğinin olmaması ABD için fırsattı Yugoslavya'nın yıkılması sürecinde. ABD, bir sosyalist ülkeye saldırsa zaten SSCB devreye girerdi. (Benim görüşüm)

İsmi neydi diye sorduğun sorunun cevabı öcü gibi korkunç(!) Mao'nun Çini olabilir mi? 🤣

Sovyetler zaten kapitalist de olsa komünist de olsa eninde sonunda dağılacaktı. Birçok etnik grubun içinde barındığı bir devlet fikri kimden çıktıysa onu tebrik ediyorum. Sovyet ekonomisinin en iyi zamanları 1960'lardı, 80'lerden sonra ekonomi çökmeye başladı. Bunda soğuk savaşında etkisi büyük fakat en büyük hataları da inadına komünizm'i uygulamaya çalışmaları oldu.

Sosyal demokrasiye geçmek yerine kapalı ekonomik sistemin kucağına atladılar. Sonuç? Dağılan bir ülke.

Sovyetler zaten kapitalist de olsa komünist de olsa eninde sonunda dağılacaktı. Birçok etnik grubun içinde barındığı bir devlet fikri kimden çıktıysa onu tebrik ediyorum. Sovyet ekonomisinin en iyi zamanları 1960'lardı, 80'lerden sonra ekonomi çökmeye başladı. Bunda soğuk savaşında etkisi büyük fakat en büyük hataları da inadına komünizm'i uygulamaya çalışmaları oldu.

Sosyal demokrasiye geçmek yerine kapalı ekonomik sistemin kucağına atladılar. Sonuç? Dağılan bir ülke.
Rusya hala 100'den farklı milletin bir arada yaşadığı bir ülke. Ayrıca SSCB en sert kollektifleştirme ve devleştirme politikalarını Stalin döneminde yaptı. Bu sert sosyalist önlemler sayesinde karasaban ile tarım yapılan bir ülkeden uzaya ilk giden ülke seviyesine çıktı.

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov ve son başbakanı Boris Yeltsin'in ekonomiyi düzeltecem diye Parti'nin itibarını kaybettirdiler. Ve 26 Aralık 1991 gecesi Kızıl Meydan'da Sovyetler Birliği'nin bayrağı indirilip Rusya Federasyonu bayrağı dikildi. O gece 10'dan fazla ülke bağımsızlığını ilan etti:

• Kazakistan
  • Kırgızistan
  • Türkmenistan
  • Özbekistan
  • Tacikistan
  • Ukrayna
  • Moldova
  • Letonya
  • Litvanya
  • Estonya
  • Azerbaycan
  • Gürcistan
  • Ermenistan
Gibi ülkeler bağımsızlığını ilan etti ve Gorbaçov dünyaya televisyon yayınıyla Sovyetler Birliği'nin yıkıldığını resmen duyurdu ve Sovyet Sosyalist Cuhuriyetler Birliği, 26 Aralık 1991 gecesi 69 yıllık devlet yıkıldı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, sorum şu;
Nasıl oldu da şu sahne gerçekleşti? Kimse isyan etmedi mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not: Gidip Wikipedia'dan Ctrl+C-V yapmayın, sizin düşüncenizi merak ediyorum.
Kısa cevap: Karbaçov böyle dedi: İsteyen İttifaktan ayrıla bilir. Herkes tek tek ayrıldı.

Gorbaçov'un glasnost ve peteorska(bilmem doğru mu yazdım) politikaları nedeniyle. Ayrıca zaten ekonomik sıkıntıdayken Sovyetler birliği, ekonomi daha da beter hale geldi. 1991'deki darbe girişiminin etkisiyle ülke yıkılış sürecine girdi ve gorbaçov istifa edince Sovyetler birliği dağıldı.

Geri
Yukarı