Sovyetler Birliği nasıl dağıldı?

25 yaşındaki adam da 55 yaşına geliyor. Genç yaşlarında yaşlılığını düşünmeyerek yaşarsan sonun Osmanlı gibi olur. Osmanlı da böyle yaşadı ve sonunda bilime, üretime önem veren Avrupa tarafından patlatıldı. Çağa ayak uyduramazsan yok olmaya mahkumsun.

Kaç tane padişah yönetiminde ülkede yaşadın ki iyi diyebiliyorsun? Her şey tarihin sayfalarına düşmez. Padişaha karşı gelmenin sonucu sorgusuz ölümdü o dönemlerde. Biraz tarafsız yazarlardan oku sen en iyisi. Şeriat vardı zaten. O bile tek başına adaletsizlik için yeter.

Kim sattı ülkeyi? Doğru ya Atatürk'ün milli mücadeleyi başlattığını duyunca kellesine ödül koyan padişah ve taptığı Avrupalılar değil.

Bu @Nieagerams nickli arkadaşı küstahlık ve boşboğazlık harici bir şey ile uğraşırken göremedim daha, sanki herkese savaş ilan etmiş gibi takılıyor. Kafa yapısı dediği her kelimeden belli ediyor kendini.

25 yaşındaki adam da 55 yaşına geliyor. Genç yaşlarında yaşlılığını düşünmeyerek yaşarsan sonun Osmanlı gibi olur. Osmanlı da böyle yaşadı ve sonunda bilime, üretime önem veren Avrupa tarafından patlatıldı. Çağa ayak uyduramazsan yok olmaya mahkumsun.

Kaç tane padişah yönetiminde ülkede yaşadın ki iyi diyebiliyorsun? Her şey tarihin sayfalarına düşmez. Padişaha karşı gelmenin sonucu sorgusuz ölümdü o dönemlerde. Biraz tarafsız yazarlardan oku sen en iyisi. Şeriat vardı zaten. O bile tek başına adaletsizlik için yeter.

Kim sattı ülkeyi? Doğru ya Atatürk'ün milli mücadeleyi başlattığını duyunca kellesine ödül koyan padişah ve taptığı Avrupalılar değil.
Hocam telapatiyle düşüncelerimi çalmışsınız ayıb oluyor. :D

''Tırt şeriat'' falan geçinde, bu konu nasıl kapanmıyor? Sanırım yazılanlar çok uzun olunca okumaya üşendiler. Yazılanlara bakıyorum 30 kere falan kapanması lazım. 🤣

Maalesef ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Türkiye tarihi eksik bildiğinizi düşünüyorum. Bence biraz bunu araştırıp okumalısınız. Ayrıca objektif bir bilgi edinmelisiniz. Elbette herkes bir şeyler öğrenir birilerinden ama siz sadece işinize geleni öğrenmişsiniz gibi geliyor bana.
İnsanların çalışmak istemediğni söylemniz bile bana komik geldi. O yüzden cevap yazmak istemedim ama ısrarla bir şeyler yazmaya uğraşıyorsun. :)
Şimdi ben birkaç TV adı yazsam belki hiç izlememisindir. Ayrıca ben seni bir şey bilmemekle de yargılamadım. Sadece konuşmanın Ahaber kıvamında olduğunu vurguladım. Neden dersen bana onları hatırlattı. Bu da çok doğal bir tavır. Suçlama değil yani.
Bir de çok yanlış bir bakış açısı olarak şunu da belirtmek isterim. Devletin görevlerinden birisi de insanları eğitmen, iş sahibi yapmak olmalıdır. Bu sosyal devletlerin ilk görevidir. Ama sen sürekli insanları aşağılayıp ''kendini geliştirmemiş'' ''çalışmaktan kaçan'' gibi tuhaf şeyler yazıyorsun. Ben bu tarz bir yorumu nasıl ciddiye alabilirim ki?
Bakın, anlamamakta ısrar etmeniz kötü. Ben kaynak seçen bir kişi değilim, tarafsız olsun olmasın bütün haber kaynaklarını incelerim. Siz farklı yapabilirsiniz. Evet insanların çalışmak istemediğini söyledim, yanlış mı sizce? Öyle çok kişi var ve örneklendirdim. Bunun dışında işsizlik sorunu olmadığını da zaten söyledim. Sen A Haber'i bu kadar sık izliyor musun dostum? Benim konuşmalarım nasıl sana A Haber'i anımsattı?
Devletin görevlerinden birisi de insanları eğitmen, iş sahibi yapmaktır. Doğru, ama bu herkesi yapacak anlamına gelmiyor. Bak mesela, güncel medyada iş istihdamı haberleri var, sen gidip istediğinden kanal veya kaynaktan her neyse öğrenebilirsin. Ben insanları aşağılamıyorum ki kendini geliştirmemiş kişileri suçluyorum sadece. Tembel bir nesil yetişmesin istiyorum. Siz beni ciddiye almayın, sorun yok. Ben size, sizi ciddiye aldığımdan dolayı cevap yazmıyorum, doğruları söylemek için buradayım.
Gülesim yoktu dur, dur yoksa o yazar mı? Mısıroğlu. Neyse zaten sizin gibi düşünenlerden metrekareye 500 tane düşüyor memlekette hangi birine laf anlatalım.
Ben herhangi bir yazarı özel olarak söylemedim, onu da bir zahmet siz araştırın. Ben nasıl ki farklı düşünen insanların kitaplarını alıp okuyorsam, aynısını siz de yapmalısınız. Bu kişi Mısıroğlu olur başkası olur farketmez benim için.
Hazine mi? Bilgi çöplüğü demek istedin herhalde. At gözlükleri kimde belli oluyor açıkçası.
Bilgi çöplüğüm içerisinde yararlanmak isteyen kişilere bilgiler var. Siz faydalanmayın. Sorun yok.

Osmanlı zaten gücü elinde tuttuğu dönemde bilim sayesinde bu başarıyı yakalamıştır. Bkz; Yükselme Dönemi Padişahları. Çağa ayak uydurmak değil doğruya ayak uydurmak gerekir.
Padişah yönetiminde bir ülkede yaşamadım ama kendi fikrim bu yönde siz farklı düşünebilirsiniz. Padişaha karşı gelmek ölüm değildi tam aksine huzuruna çağırırdı konuşmak için. Şeriat adalet için tek gerekli şeydir. Siz şeriati Caner Taslaman gibi kişilerden izlerseniz böyle düşünmeniz normal. Hani benim izlediğim, okuduğum kaynaklara laf ediliyordu ya.
Bu @Nieagerams nickli arkadaşı küstahlık ve boşboğazlık harici bir şey ile uğraşırken göremedim daha, sanki herkese savaş ilan etmiş gibi takılıyor. Kafa yapısı dediği her kelimeden belli ediyor kendini.
Savaş mı? Bana karşı o kadar ağır uslüp kullanılmasına rağmen kibarca karşılık veriyorum. Ben de yazı yazarken yanlış kelimeler seçebiliyorum, rapor edebilirsiniz ki bunun için ceza da almıştım.
''Tırt şeriat'' falan geçinde, bu konu nasıl kapanmıyor? Sanırım yazılanlar çok uzun olunca okumaya üşendiler. Yazılanlara bakıyorum 30 kere falan kapanması lazım. 🤣
Dostum, konu kapansın kapanmasın tek istediğim şey daha önce yapıldığı gibi yetkililer muhalif görüş bildirip konuyu kilitlemesin. Sonra bize söz hakkı doğmuyor ve saygısızlık oluyor.

Dostum, konu kapansın kapanmasın tek istediğim şey daha önce yapıldığı gibi yetkililer muhalif görüş bildirip konuyu kilitlemesin. Sonra bize söz hakkı doğmuyor ve saygısızlık oluyor.
Anlayış mı o? Tam adamına söyledin. 🤣 Karşıt görüşlere çok saygılıyımdır. 😇 😈

Son düzenleme:
Bakın, anlamamakta ısrar etmeniz kötü. Ben kaynak seçen bir kişi değilim, tarafsız olsun olmasın bütün haber kaynaklarını incelerim. Siz farklı yapabilirsiniz. Evet insanların çalışmak istemediğini söyledim, yanlış mı sizce? Öyle çok kişi var ve örneklendirdim. Bunun dışında işsizlik sorunu olmadığını da zaten söyledim. Sen A Haber'i bu kadar sık izliyor musun dostum? Benim konuşmalarım nasıl sana A Haber'i anımsattı?
Devletin görevlerinden birisi de insanları eğitmen, iş sahibi yapmaktır. Doğru, ama bu herkesi yapacak anlamına gelmiyor. Bak mesela, güncel medyada iş istihdamı haberleri var, sen gidip istediğinden kanal veya kaynaktan her neyse öğrenebilirsin. Ben insanları aşağılamıyorum ki kendini geliştirmemiş kişileri suçluyorum sadece. Tembel bir nesil yetişmesin istiyorum. Siz beni ciddiye almayın, sorun yok. Ben size, sizi ciddiye aldığımdan dolayı cevap yazmıyorum, doğruları söylemek için buradayım.
Anlıyorum aslında anlamadığım şey bu yargıları nasıl yapabildiğin? Etrafında 3-5 çalışmayı sevmeyen var diye bunu genele nasıl yayabiliyorsun? Hemen şunu da belirtmeliyim ben de çalışmaktan nefret ediyorum. Bu insanı tembel yapmaz. Tembel olsam sana bu kadar cevap da yazmam. Sanırım biraz anlamışsındır yanlış yorum yaptığını. Ayrıca birçok sosyal devletin işsizlere maaş verdiği de gerçek? Bu durum insanları tembel mi yapıyor yani? Cevap: hayır! Ahaber de izliyorum bazen evet. Bunda bir gariplik mi var? Ama yaptıkları senin yaptıklarınla birebir örtüşüyor. İnsanlara tembel diyen zihniyetin Ahaber bünyesi içinde olduğundan şüphelendim sadece. Tekrar söyeleyeyim suçlama değil bu. Asıl suçlama insanlara tembel demektir bence. Doğruları söyle elbette ama tarfsızca söyle. İktidarın yaptığı hataları da söyle mesela.
Şunu da belirteyim hazır tarafsızlık konuşuluyorken. Ben HDP'ye oy vermiş biriyim, hani o MHP lideri olacak Bahçeli'nin olası bir CHP-MHP koalisyonunu desteklemediği seçimde. Hatta öyle bir koalisyon kurulsa HDP de dışarıdan destek verecekti mesela. Ama MHP çok vatansever ve Atatürkçü ya? Ondan dolayı cumhuriyeti bir düşman olarak gören AKP çıkarlarına göre hareket etti! HDP siyasi ve yasal bir partidir. Lütfen insanları PKK ile bağlantılı gösteren bir iktidarın ve Ahaber'in zihniyetiyle insanlara bu suçlamayı da yapmayın. Tarafsız olmak her insanı eşit görmekle olur. İster AKP'ye ister HDP'ye ister diğer partilere oy versin. Kimseyi düşman olarak görmemek gerek. Şimdi ben böyle düşmanca ve ötekileştirici bir dili nasıl savunup iktidarı hoş gösterebilirim ki?
Bence siz insanlara tembel diyeceğinize, taşeron sistemini olağanüstü boyutlara taşıyıp; 6 aylık 1 yıllık işlere mahkum edip tembelleştiren bu iktidara bir şeyler yazın. O zaman tarfsız olduğunuzu düşünebilirim.
Dediğim gibi bu tarz yaklaşımlar bölmekten öte gitmez. Herkesi dinleyip anlamak garek. Ben her ne kadar CHP'li olmasam da Demokrasiye ve Cumhuriyet'e değer veren biriyim. O yüzden İmamoğlu tercihimiz olacak. Biz bu şiddet ve yalan kültüründen sıkıldık.
Şimdi söyleyin; siz mi tarfsızsınız yoksa ben mi?
Sizden ricam lütfen Türkiye yakın tarihini iyice okuyunuz. Hazır yıldönümü de gelmişken: 15-16 haziran işçi direnişi ile başlayabilirsiniz.
Ya da ne bileyim Rus ajanı diye devletin kontrgerilla zihniyeti tarafından adice katledilen Kemal Türkler'i okuyup araştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Anlıyorum aslında anlamadığım şey bu yargıları nasıl yapabildiğin? Etrafında 3-5 çalışmayı sevmeyen var diye bunu genele nasıl yayabiliyorsun? Hemen şunu da belirtmeliyim ben de çalışmaktan nefret ediyorum. Bu insanı tembel yapmaz. Tembel olsam sana bu kadar cevap da yazmam. Sanırım biraz anlamışsındır yanlış yorum yaptığını. Ayrıca birçok sosyal devletin işsizlere maaş verdiği de gerçek? Bu durum insanları tembel mi yapıyor yani? Cevap: hayır! Ahaber de izliyorum bazen evet. Bunda bir gariplik mi var? Ama yaptıkları senin yaptıklarınla birebir örtüşüyor. İnsanlara tembel diyen zihniyetin Ahaber bünyesi içinde olduğundan şüphelendim sadece. Tekrar söyeleyeyim suçlama değil bu. Asıl suçlama insanlara tembel demektir bence. Doğruları söyle elbette ama tarfsızca söyle. İktidarın yaptığı hataları da söyle mesela.
Şunu da belirteyim hazır tarafsızlık konuşuluyorken. Ben HDP'ye oy vermiş biriyim, hani o MHP lideri olacak Bahçeli'nin olası bir CHP-MHP koalisyonunu desteklemediği seçimde. hatta öyle bir koalisyon kurulsa HDP de dışarıdan destek verecekti mesela. Ama MHP çok vatansever ve Atatürkçü ya? Ondan dolayı cumhuriyeti bir düşman olarak gören AKP çıkarlarına göre hareket etti! HDP siyasi ve yasal bir partidir. Lütfen insanları PKK ile bağlantılı gösteren bir iktidarın ve Ahaber'in zihniyetiyle insanlara bu suçlamayı da yapmayın. Tarafsız olmak her insanı eşit görmekle olur. İster AKP'ye ister HDP'ye ister diğer partilere oy versin. Kimseyi düşman olarak görmemek gerek. Şimdi ben böyle düşmanca ve ötekileştirici bir dili nasıl savunup iktidarı hoş gösteebilirim ki?
Dediğim gibi bu tarz yaklaşımlar bölmekten öte gitmez. Herkesi dinleyip anlamak garek. Ben her ne kadar CHP'li olmasam da Demokrasiye ve Cumhuriyet'e değer veren biriyim. O yüzden İmamoğlu tercihimiz olacak. Biz bu şiddet ve yalan kültüründen sıkıldık.
Keşke etrafımda 3-5 çalışmayı sevmeyenle bitseydi bu iş. Bugün sosyal ağların genelinde bile bu yaygın. İnternete sadece basit bir arama yazarak bulabilirsiniz. Çalışmamak insanı tembel yapar, bu da benim fikrim. İşsizlik maaşı ülkemizde de var? O dediğiniz durum farklı. Ben, kendini geliştirmeyip sonra devletin üst seviyelerine gelip 7-8K maaş almayı hayal eden kişilerden bahsediyorum. Tembel demek de bir suçlama değil tavsiye niteliğidir aslında. Ben kendime de çok çalışkanım diyemem ama en azından sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Ben zaten mesajlarımın çoğunda hükümeti eleştirdim, yanlış yaptı dedim ama senin bir kere bile doğru yaptı dediğin kısmını görmedim varsa göster şimdi yalan söylemiş olmayayım. MHP, AKP'nin çıkarlarına göre hareket etmedi. Günün şartları ne gerektiriyorsa onu yaptı. MHP de geç de olsa anladı kimin doğru tarafta olduğunu. Ben HDP'yi A Haber zihniyetiyle yargılamıyorum. Lütfen artık A Haber lafını bırakın da bunun kendi şahsi görüşüm olduğunu anlayın. Her HDP'ye oy vereni ötekileştirmiyorum ama veren kesimin çoğunun da zihniyetini gayet iyi biliyorum.

Son olarak hem terchiniz İmamoğlu demişsiniz hem de yalan kültüründen sıkıldım demişsiniz. İmamoğlu dediğiniz kişi VIP'den geçemediği için Ordu Vali'sine ''it'' demiş bir kişidir. Dün de canlı yayında ben it demedim basit dedim diyor. 2 gün düşünmüş aklına o gelmiş galiba. Bu bilgiyi A Haber'den mi aldım sizce? Bekleyin büyük ihtimal tarafsız olduğunu düşündüğünüz kanal ile kanıtlıyayım. Buyrun:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca dünkü canlı yayında proje söylemek yerine rakibin projelerini küçümsedi tek dediği şey gelin kucaklaşalım dedi sayın İmamoğlu. Karar sizin, ben sayın Yıldırım'a verin demiyorum ama oy verdiğiniz kişiyi düşünün.

Keşke etrafımda 3-5 çalışmayı sevmeyenle bitseydi bu iş. Bugün sosyal ağların genelinde bile bu yaygın. İnternete sadece basit bir arama yazarak bulabilirsiniz. Çalışmamak insanı tembel yapar, bu da benim fikrim. İşsizlik maaşı ülkemizde de var? O dediğiniz durum farklı. Ben, kendini geliştirmeyip sonra devletin üst seviyelerine gelip 7-8K maaş almayı hayal eden kişilerden bahsediyorum. Tembel demek de bir suçlama değil tavsiye niteliğidir aslında. Ben kendime de çok çalışkanım diyemem ama en azından sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Ben zaten mesajlarımın çoğunda hükümeti eleştirdim, yanlış yaptı dedim ama senin bir kere bile doğru yaptı dediğin kısmını görmedim varsa göster şimdi yalan söylemiş olmayayım. MHP, AKP'nin çıkarlarına göre hareket etmedi. Günün şartları ne gerektiriyorsa onu yaptı. MHP de geç de olsa anladı kimin doğru tarafta olduğunu. Ben HDP'yi A Haber zihniyetiyle yargılamıyorum. Lütfen artık A Haber lafını bırakın da bunun kendi şahsi görüşüm olduğunu anlayın. Her HDP'ye oy vereni ötekileştirmiyorum ama veren kesimin çoğunun da zihniyetini gayet iyi biliyorum.
İnsanları taşeron firmalara mahkum edenleri eleştirmiyorsunuz ama insanlara tembel diyebiliyorsunuz, çok garip?
Bence iktidarın yaptıklarını eleştirmekle şunu iyi yapmış bunu kötü yapmış demek farklı şeylerdir. İyi yaptı dedikleriniz nedir? Bir devletin yapması gereken şeyler mi? Yoksa sizin siyasi fikrinize uygun olarak yapılan davranışlar mı? AKP'ye oy verenlerin de ben çoğunun ne tür bir zihniyette olduğunu biliyorum. Bunun konuyla ilgisi yok maalesef. Ayrıca ötekileştirmek de böyle bir şey zaten. Birilerine tembel demek, birilerine terörist yakıştırması yapmak. Bence sizin iyi gördüğünüz yanları sanırım siyasi tavırları. O kadar çok şey yaptı ki, içinde hiçbir iyi yan göremiyorum ben. Tembellikten bahsediyorsunuz ama İBB bünyesinde tek yaptığı ATM'den maaş çekmek olan kişileri hiç konuşmuyorsunuz. Ya da adaletten ve eşit olmaktan bahsediyorsunuz ama sınavdan yüksek not alıp mülakat ile atanamayan insanlardan bahsetmiyorsunuz? İşte anlatmak istediğim AKP ve Ahaber ağzı bu oluyor.
Günün şartları için değil kendi çıkarları için davrandı. Ülke umurlarında değil, onların tek derdi ''saltanatları''. Neyse, dediğim gibi siz bence verdiğim örnekleri biraz araştırıp okuyun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı