Spor İle Boy İlişkisi

Umutulusoy

Femtopat
Merhaba değerli arkadaşlar 17 yaşındayım 11 yaşımdan bu yana basketbol ile uğraşıyorum ve çok seviyorum fakat boyum bu spor için bayağı kısa üstelik boy uzunluğunu genetik spor ve beslenme belirliyormuş benim babamın boyu 188 annemin boyu 173 benim boyum ise çıplak ayak ile 169 cm. Bu yüzden basketbolu bırakmayı bile düşünüyorum spor desen boy uzatmak için doktorlar basketbolu öneriyorlar üstelik benim genetiğimde bayağı uzun sülalede en kısa boylu erkek benim fakat bu boyda olmama rağmen bacak boyum uzun. Lafı uzatmadan soruma gelecek olursak bu yaştan sonra boyumda yüksek bir artış olur mu? Sakallarım falan çıkıyor fakat henüz hiç jilet vurmadım makine ile kesiyorum. Doktora 2 yıl önce gittiğimde büyüme plaklarımın açık olduğunu hormonlarımda herhangi bir sorun olmadığını söylemişti. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar boy konularına boş boş mesaj yazacağınıza konuyu görmezden gelin veya mesaj falan yazmayın. (Mesaj yazmak zorunlu değil)

Emin olun böylesi daha iyi olur.

Artı -1 Eksi
Boyun büyük bir oranı genetikten belli oluyor. Diğer bir bölümü ise vücudun ihtiyacı olan değerleri kazanmasına ve fiziksel aktivitenize (hareketinize, aktifliğinize) bakıyor.

Boy konusunda spordan aşırı da medet ummamak lazım. Ek takviye gibi düşünebilirsiniz.
Bu spor yapmamanıza bahane olmasın. Ne olursa olsun spor yapın! :)

Dik bir postür de önemli boy açısından. Sporla bunu sağlayabilirsiniz.

Tekrar doktora gidip bir kez daha epifiz baktırın mutlaka. Hiç senede 8-10 cm uzadığınız, boy patlaması döneminiz oldu mu? Babanız, amca veya dayınız geç boy attıysa sizin de böyle bir şansınız olabilir, eğer epifizleriniz hala açıksa ve boy atmadıysanız.

Spor = Boy uzaması değil maalesef. Spor genetiğin verdiği potansiyeli en iyi ölçüde kullanmanızı sağlıyor. Ancak bazen genetik açıdan şanssız oluyoruz, spor sayesinde 3-5 cm kazanmak dışında bir şansımız olmuyor.

Tekrar doktora gidip bir kez daha epifiz baktırın mutlaka. Hiç senede 8-10 cm uzadığınız, boy patlaması döneminiz oldu mu? Babanız, amca veya dayınız geç boy attıysa sizin de böyle bir şansınız olabilir, eğer epifizleriniz hala açıksa ve boy atmadıysanız.

Spor = boy uzaması değil maalesef. Spor genetiğin verdiği potansiyeli en iyi ölçüde kullanmanızı sağlıyor. Ancak bazen genetik açıdan şanssız oluyoruz, spor sayesinde 3-5 cm kazanmak dışında bir şansımız olmuyor.

Genetik olarak ailem uzun boylu teyzelerim 170 üstü en kısa dayım 192 amcalarım 185-190 halalarım 170 üstü kuzenlerim arasında boyu 2 metre civarı olanlar var. Beslenmem de bayağı sağlam hiçbir şey anlamadım bu işten.
Genetik olarak ailem uzun boylu teyzelerim 170 üstü en kısa dayım 192 amcalarım 185-190 halalarım 170 üstü kuzenlerim arasında boyu 2 metre civarı olanlar var. Beslenmem de bayağı sağlam hiçbir şey anlamadım bu işten.

Bu arada hiç aniden uzamadım.

Genetik olarak ailem uzun boylu
Hocam geç boy atmak da genetik, mesela babanız dayınız vs 18-19 yaşlarında boy atmış olabilir, bu gecikme de genetik olarak aktarılıyor. 16-17 yaşları boy atmasının başlangıcı için normal üst sınır olarak geçiyor, o yüzden hala ani boy atmadıysanız bir doktora gitmekte fayda var. Bahsettiğim gibi bir genetik gecikme varsa, kemik yaşınız 15-16 çıkacaktır, boyunuzun hala kısa olma sebebi de odur. Genetik olarak kemikleriniz takvim yaşınızdan geridedir, o yüzden henüz o ani boy atmasını yaşamamışsınızdır. Bu zaten çok iyi haber, o dönem 20-30 cm arası uzayabilirsiniz rahatlıkla.

Tabii bunların hepsinin doktor kontrolünde olması lazım. Bu sadece bir senaryo. En gerçekçi durumu doktor ile gerekli incelemeler yapıldıktan sonra öğrenirsiniz.

Geri
Yukarı