Spor salonuna yazılmadan önce kilo mu alınmalı?

Cem Sonışıl

Hectopat
Bu yaz adam gibi spor salonuna yazılmak ve vücudumu geliştirmek istiyorum ama aklımda bir soru var. 1.78, 56 kiloyum. Boyuma göre bayağı zayıf olduğumun farkındayım, sormak istediğim şey de bu. Kilo almaya çalışıp aldıktan sonra mı spora gitmeliyim, yoksa gittikten sonra zaten halledilir mi? Kilo aldıktan sonra git diyorsanız nasıl beslenmeliyim, nasıl şekilde kilo almalıyım? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz spor salonuna yazılın. Gerekli ağırlık çalışma ve beslenme programını antrenörleriniz size hazırlayacaktır. Ancak çevrenizden ilgili olup olunmadığı açısından tavsiye edilen bir salona yazılmanızda yarar var. Çünkü bazı salonlar üstünkörü bir program verip "bu hareketi şöyle bu hareketi böyle yap devam et" diye baştan savabiliyorlar. Bu durumda boşa gidip gelmiş bile olabilirsiniz. Doğru ve ilgili hocalarla çalışmak sizi ileriye taşıyacaktır. 🙂😊

Spor yapmadığınız sürece yaktığınız kalori miktarı sabit kalacaktır. Kilo almak için de aldığınız kalori yaktığınız kaloriden fazla olmalıdır. Spor yapmadığınız süre boyunca kalori alma miktarınız pek değişmeyecektir çünkü iştahınız açılmayacaktır. Spor yapıp kalori yakmaya başladıktan sonra da iştahınız açılacak ve daha fazla yiyeceksiniz. Spor salonuna yazılmanızı tavsiye ederim.
Nasıl beslenmeliyim, nasıl şekilde kilo almalıyım?
Karbonhidrat ve Protein ağırlıklı, sağlıklı yağ aldığınız bir beslenme düzeni oturtmanız gerekmektedir. Spor salonundaki hocalarınız da az buçuk bir şeyler söyleyecektir şunu ye bunu yeme tarzı. Ancak bu noktada hocanıza "Kas kütlemi arttırarak kilo almak istiyorum" demeniz önemli. Yoksa yağlı, kas kütlesi artmadan sadece göbeklenerek kilo almak da var, sağlıklı bir şekilde kas ile kilo almak da var.

Spor salonuna yazıldığında sana ne yapman gerektiğini söyleyeceklerdir ama spor salonuna gitmek yerine protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yatırım yap ve evde spor yap. Standart hareketlerle (şınav, mekik , squat, varsa barın barfix) 3set 10rep şeklinde başlayabilirsin. Ekstra olarak 30-45sn x 2-3set plank ve metabolizma için jumping jack iyi olur. İnternette bir sürü ne yapman gerektiğini öğreten videolar var. Bende önceden standart hareketleri yapıyordum ama son bir senedir videodaki adamı takip ediyorum kendime uygun gördüklerimi uyguluyorum. Sağlıklı yüksek karbonhidrat (bulgur, pilav, patates....) alımı kilo alımını hızlandıracaktır. Protein (tavuk, balık, süt ürünleri) spor sonrası protein tozu kas yıkımını azaltır, kas kütleni arttırır.

Zayıf birisi spor yaptığında yeterli makroları alırsa kas olarak kilo alır. Şişman birisi spor yaptığında gerekli makroları alırsa kas olarak kilo alır yağ olarak kilo verir. Spor sadece kilo vermek için değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı