Spor yaparken neler kullanılmalı?

Arda.66

Hectopat
Daha fazla  
Selam. Yeni spora başladım. 6 ayda fit bir vücuda sahip olmak istiyorum. Süreci hızlandırmak için mecbur tozlara başvuracağım. Neler önerirsiniz? Isolate, ZMA, BCAA gibi şeyler nedir söyleyebilir misiniz? Şu an almayı düşündüklerim kreatin, protein tozu ve isolate. Nutrade sitesinden alacağım fiyatı uygun mu pahalı mı bilmiyorum eğer daha ucuzu varsa oradan alırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam biraz yavaş. Süreci hızlandırmak için tozlara başvuracağım deyip önünüze geleni almayın. Bunlar belli bir düzen oturtulduktan sonra ihtiyaca göre alınan takviyeler. Ayrıca gelişmek için hiçbir takviyeye ihtiyacınız yok. Önce temel beslenme ve antrenman düzeninizi halledin. Bunları da öğrenmek için internette yeteri kadar bilgi var. Kısacası şu anda takviyeleri düşünmenin sırası değil. Benim tavsiyem en az 3 ay düzenli çalışın sonra takviyelere göz atabilirsiniz.

Fit bir vücuda sahip olmak belirli bir süre içinde değil hayatın her anında hedeflenmeli.

Bahsettiğin tozlara başvurmak çoğu durumda süreci kayda değer bir şekilde hızlandırmayabilir.

Fit bir vücuda sahip olmak belirli bir süre içinde değil hayatın her anında hedeflenmeli.

Bahsettiğin tozlara başvurmak çoğu durumda süreci kayda değer bir şekilde hızlandırmayabilir.

Hocam dediğiniz çok doğru şu an önümde 6 ay boş zamanım var ondan sonra 5,6 ay ara vermek zorunda kalacağım ama ondan sonra spora düzenli olarak yıllarca devam etmeyi düşünüyorum. Tozlara başvurmak istememin sebebi ise süreci hızlandırmak ve kasların biraz daha belirgin olmasını istememden dolayı.

Hocam biraz yavaş. Süreci hızlandırmak için tozlara başvuracağım deyip önünüze geleni almayın. Bunlar belli bir düzen oturtulduktan sonra ihtiyaca göre alınan takviyeler. Ayrıca gelişmek için hiçbir takviyeye ihtiyacınız yok. Önce temel beslenme ve antrenman düzeninizi halledin. Bunları da öğrenmek için internette yeteri kadar bilgi var. Kısacası şu anda takviyeleri düşünmenin sırası değil. Benim tavsiyem en az 3 ay düzenli çalışın sonra takviyelere göz atabilirsiniz.

Hocam haklısınız ama 3 ay demek zamanımın yarısı demek o yüzden 1 ay fullbody takviyesiz çalışmayı düşünüyorum kasları güçlendirmek ve vücudu biraz hazırlamak için ama ondan sonra kreatin ve protein tozu kullanmak istiyorum gözle görülür bir değişim olsun istiyorum. Önerileriniz var mıdır? ikinizede çok teşekkür ediyorum.

Tozlara başvurmak istememin sebebi ise süreci hızlandırmak ve kasların biraz daha belirgin olmasını istememden dolayı.

Tozların bu konuda yardımcı olacağını sanmıyorum. Onlar adı üstünde takviye, eksiği kapatmak için varlar.

Senin durumunda olan birisinin de saydığın tozların hiçbirine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Selam. Yeni spora başladım. 6 ayda fit bir vücuda sahip olmak istiyorum. Süreci hızlandırmak için mecbur tozlara başvuracağım. Neler önerirsiniz? Isolate, ZMA, BCAA gibi şeyler nedir söyleyebilir misiniz? Şu an almayı düşündüklerim kreatin, protein tozu ve isolate. Nutrade sitesinden alacağım fiyatı uygun mu pahalı mı bilmiyorum eğer daha ucuzu varsa oradan alırım.

Dostum yağlı mısın zayıf mı saçma bir soru olacak ama cevaplarsan iyi olur ve ekstra olarak şunu söyleyebilirim kullanacağın hiçbir takviye seni daha hızlı geliştirmez ama önerebileceğim şeylerden birisi kreatin olur ve pre kullanabilirsin

Bu söylediklerimin dışında hiçbir takviyeye ihtiyacın olmaz adı üstünde takviye ama protein açığın fazlaysa protein tozu kullanabilirsin ve 6 ayda çok fit bir vücuda sahip olamazsın ne yazık ki tabi bu senin kondisyonun ve genetiğinle de alakalı bir durum ama

Süreci hızlandırmak için mecbur tozlara başvuracağım.
Böyle bir şey yok. "Toz" dediğiniz o şeyler süreç falan hızlandırmaz. Bildiğiniz vitamin hapları gibi düşünün, vitamine ihtiyacınız olduğunda vitamin hapı içersiniz; Proteine ihtiyaç duyduğunuzda protein tozu içersiniz.

Ama mesela omega 3 değerleriniz normal veya yüksek iken gidip omega 3 hapı almak hiç bir işe yaramaz.

Ayrıca isolate dediğiniz şey protein tozunun bir halidir. Protein tozlarının protein yüzdeleri vardır; %70 ve üzeri olanlara whey, %90 ve üzeri olanlara izole (isolate) protein tozu denir, bir de hidrolize vardır protein saflık oranı ikisinden de iyidir fakat aşırı pahalıdır.

BCAA gereksizdir; zaten et, tavuk, yumurta gibi ürünlerde bolca bunun gibi amino asitler bulunur.

ZMA yarı yarıya sahte denilebilir. Doğru düzgün elde tutulan yararlı olduğuna dair tek çalışma ZMA'nın üreticisi olan kişinin firması BALCO tarafından fonlanmıştır.

Dostum yağlı mısın zayıf mı saçma bir soru olacak ama cevaplarsan iyi olur ve ekstra olarak şunu söyleyebilirim kullanacağın hiçbir takviye seni daha hızlı geliştirmez ama önerebileceğim şeylerden birisi kreatin olur ve pre kullanabilirsin.

Bu söylediklerimin dışında hiçbir takviyeye ihtiyacın olmaz adı üstünde takviye ama protein açığın fazlaysa protein tozu kullanabilirsin ve 6 ayda çok fit bir vücuda sahip olamazsın ne yazık ki tabii bu senin kondisyonun ve genetiğinle de alakalı bir durum ama.

Hocam boy 1.80 kilo 70 yağlı değilim. Bir insanın günlük protein ihtiyacı 60-70gr diye biliyorum bu miktarı her gün alamayabilirim o yüzden protein tozu kullanmalı mıyım diye sordum. 6 ayda çok fit bir vücut bende yapılamayacağını biliyorum ancak elimden gelenin en iyisini yaparsam fit bir vücuda sahip olabilirim diye düşünüyorum genetiğim nasıl gerçekten bilmiyorum ama ben iyi olduğunu düşünüyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum. Kreatin kesin kullanacağım başka önereceğiniz bir şey var mı? (toz veya herhangi bir bir öneri.)

Hocam boy 1.80 kilo 70 yağlı değilim. Bir insanın günlük protein ihtiyacı 60-70gr diye biliyorum bu miktarı her gün alamayabilirim o yüzden protein tozu kullanmalı mıyım diye sordum. 6 ayda çok fit bir vücut bende yapılamayacağını biliyorum ancak elimden gelenin en iyisini yaparsam fit bir vücuda sahip olabilirim diye düşünüyorum genetiğim nasıl gerçekten bilmiyorum ama ben iyi olduğunu düşünüyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum. Kreatin kesin kullanacağım başka önereceğiniz bir şey var mı? (toz veya herhangi bir bir öneri.)

Protein ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Kendi kalori ve protein, yağ, karbonhidrat ihtiyacınızı buradan kendiniz hesaplamalısınız. Ayrıca çıkan sonuca göre 20-30 gram protein eksiğiniz çıkıyorsa bunun için protein tozu kullanabilirsiniz ama geri kalanını tam besinlerden almalısınız.

Protein ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Kendi kalori ve protein, yağ, karbonhidrat ihtiyacınızı buradan kendiniz hesaplamalısınız. Ayrıca çıkan sonuca göre 20-30 gram protein eksiğiniz çıkıyorsa bunun için protein tozu kullanabilirsiniz ama geri kalanını tam besinlerden almalısınız.

Hocam 110gr çıktı. 110gr günlük almam bayağı zor aile evinde yaşamıyorum. Mecbur kullanmam gerekiyor o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı