Spora devam etmek için yeterli motivasyonu bulamıyorum

Emre5433

Decapat
Daha fazla  
Hocam, dediğim gibi en fazla birkaç ay katlanabiliyorum. O birkaç ay boyunca hiçbir şeyi eksik etmeden gayret gösteriyorum. Ancak sonrasında, nedense yavaş yavaş eski halime dönüyorum. Bu sadece 1-2 kez yaşanan bir durum değil, her yıl en az 2 kez deniyorum ama bir türlü başarılı olamıyorum. Hiçbir zaman yeterli motivasyonu bulamıyorum ve sürekli olarak başaramayacağım hissine kapılıyorum.

Aslında tek başıma olduğumda motivasyon sorunu yaşıyorum, ama maalesef arkadaşlarımın hiçbiri benim gibi çaba sarfetmiyor. Birçoğu evde oturuyor, ara sıra okulda veya bir amaçları olduğu zaman buluşuyoruz (böyle dediğime bakmayın, kötü insanlar değiller). Kendime bir tane kulaklık alıp şarkı dinleyerek çalışsam diye düşünüyorum, ama ucuz kulaklık istemiyorum (ne 100 TL'lik ne de 1000 TL'lik bir şey, yani arasında bir şeyler). Çünkü çabuk bozuluyor veya dışarıya çok fazla ses veriyor. Ne yapacağımı şaşırdım artık. Sizin önerebileceğiniz bir şeyler var mı? 'Şunu yap, bunu yap, daha iyi hissedeceksin' diyeceğiniz bir öneriniz var mı?

Kulaklık alıp daha fazla konfor alanına kapanmak yerine, yaşadığın stresle yüzleşmeni ve insanlarla sohbet etmeni tavsiye ederim. Motivasyonu dışarıda arıyorsun ama ona değil, disipline ihtiyacın var ve bu senin motivasyonun olmalı. Seni gaza getirecek şey zorla ve başarıyla yaptığın setler, sırf bu iş için yediğin yemekler veya gelişen vücudun olabilir. Belki setleri yeterince ağır yapmıyor da olabilirsin, o büyüme hormonu hissinin sana yeterli motivasyonu veremeyeceğini düşünmüyorum.

Yani bunlar da yine motivasyona kayıyor ama asıl olay disiplinde bitiyor. Sporu yaşam tarzın yapmalı ve alışkanlıklarına eklemelisin. Uzun set aralarında tanımadığımız insanlarla ve boş konuşan beynimize maruz kalmak stresli gerçekten ve bunu herkes yaşıyor. Ama beynin doğal modu bu, bunu gözlemleyebilmek seni her seferinde daha da hayata alıştıracak.

Antrenman gününde kendini neden gyme giderken göremiyorsun? Bir de neyi sürekli olarak başaramayacaksın hissine kapılıyorsun?

Kulaklık alıp daha fazla konfor alanına kapanmak yerine, yaşadığın stresle yüzleşmeni ve insanlarla sohbet etmeni tavsiye ederim. Motivasyonu dışarıda arıyorsun ama ona değil, disipline ihtiyacın var ve bu senin motivasyonun olmalı. Seni gaza getirecek şey zorla ve başarıyla yaptığın setler, sırf bu iş için yediğin yemekler veya gelişen vücudun olabilir. Belki setleri yeterince ağır yapmıyor da olabilirsin, o büyüme hormonu hissinin sana yeterli motivasyonu veremeyeceğini düşünmüyorum.

Yani bunlar da yine motivasyona kayıyor ama asıl olay disiplinde bitiyor. Sporu yaşam tarzın yapmalı ve alışkanlıklarına eklemelisin. Uzun set aralarında tanımadığımız insanlarla ve boş konuşan beynimize maruz kalmak stresli gerçekten ve bunu herkes yaşıyor. Ama beynin doğal modu bu, bunu gözlemleyebilmek seni her seferinde daha da hayata alıştıracak.

Antrenman gününde kendini neden gyme giderken göremiyorsun? Bir de neyi sürekli olarak başaramayacaksın hissine kapılıyorsun?

Hocam öneriniz için sağolun.

ilk sorunuzu anlayamadım ama ikincisini sanırım kısaca böyle anlata bilirim; Eskiden yaşadığım zorluklardan galiba bende pek emin değilim.

Geri
Yukarı