Sporcu eleştirmenin mümkün olmaması

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Bunu tamamen gözlemlerime dayanarak yazıyorum.
Şahsen kendim bir sporcuya eleştirel bir şey genelde yazmadım ve yazmam da. Eğer toplumun bir kesimi tarafından başarıları sevindirici oluyorsa o kişi hakkında olumsuz bir düşünceye sahip olsam da bunu belirtme ihtiyacı duymam. Lakin birisini övmek kadar eleştirmek de herkesin hakkı olduğunu düşünüyorum.
Sporcuları karalamaya yönelik ve eleştiri adı altında sarf edilen, kişinin şahsi hayatına yöneltilen şeyleri de kastetmiyorum ki kesinlikle yapılmamalıdır.

İsim vermeden gideceğim. Arkadaşımız çok kibar bir dil ile X sporcu hakkında herkese açık bir ortamda "X'i gerçekten başarılı buluyorum, başarıları ülkemiz adına gurur verici ama şu hareketi/şu davranışı çok itici..." gibi bir cümle yazdı diyelim. Hemen altına insanlar sanki bu kişinin kardeşiymiş veya çok yakınıymış gibi:
Kes sesini, sen ne anlarsın spordan, işiniz gücünüz lekelemeye çalışmak, sen onun elde ettiği başarının kırıntısını eld ettin mi de konuşuyorsun."
Hayır sanki adam kötü bir şey demiş gibi, sadece bu kişinin bir hareketini tuhaf bulmuş. Daha ne bu kişiyi yobaz, cahil, geri kafalı, sporcu düşmanı" ilan etmedikleri kalıyor ki bunları da diyorlar.

Yine de bir örnek vermek gerekirse yakın zamanda buna Mete Gazoz hakkında yapılan bir yorumda karşılaştım, aynı dediğim formatta "Bu çocuk iyi başarılı da sevinç hareketi diye yaptığı fazla itici" demiş. Ne bir küfür var ne bu sporcunun başarısına bir eleştiri var ne başka bir şey var adamı saatlerce duramdan linçlediler. Aslında kötü bir şey dememişti.
Bunu futbol yorumlarında da görüyorum ama futbol taraftar kitlesini herkes az çok bildiğinden tuhaf karşılamıyorum. Bir takıma veya futbolcuya en ufak olumsuz yorum yaparsanız ailevi değerlerinizden tutun sahip olduğunuz bütün değerlere saldıran bir kitle var.
Tekrar etmek isterim kastettiğim şey kişinin özel yaşamına, kişisel şeylerine yapılan çirkin yorumlar değil. En ufak bir eleştiriye bile sizi linç etmek için hazırda bekleyen bir linç ortamı var özellikle Twitter ortamında. Futbol hadi tamam ama adam sadece milli okçunun sevinç hareketini tuhaf bulmuş, saatlerce linç etmenin ne anlamı var? O adam itici bulur başkası çok havalı bulur bundan normal ne olabilir.

Bu olayı insanların artık aşırı derecede gergin olması ve internet ortamındaki anonimliğin arkasına sığınarak birşeylere olan sinirini tanımadığı insanlardan çıkarması olarak youmluyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Herkes eleştirilebilir, kimse eleştirilemez değildir. Nitelikli eleştiri olduğu sürece hiçbir sıkıntı yok. Bu mantalitede hareket ettiğiniz sürece sıkıntı olmayacaktır; eleştiriye karşı gereksiz ve anlamsız yorum yapıp, eleştirilen tarafı savunduğunu sanan insanlar olmaya devam edecek.

Her şeye yorum yapan insanlar var, en iyilerini kendileri biliyorlar ve bunları umursamamak lazım. Sürüce fazla olsalar da umursanmazlarsa yok olacaklarını umuyorum.

İnsanlar kendi düşüncelerini söylemekten korkar oldu artık linçlenecekler diye, kendi düşünceni söylesen bir ünlü hakkında seni vatan hainiymişsin gibi linçliyorlar direkt.

Herkes eleştirilebilir, kimse eleştirilemez değildir. Nitelikli eleştiri olduğu sürece hiçbir sıkıntı yok. Bu mantalitede hareket ettiğiniz sürece sıkıntı olmayacaktır; eleştiriye karşı gereksiz ve anlamsız yorum yapıp, eleştirilen tarafı savunduğunu sanan insanlar olmaya devam edecek.

Her şeye yorum yapan insanlar var, en iyilerini kendileri biliyorlar ve bunları umursamamak lazım. Sürüce fazla olsalar da umursanmazlarsa yok olacaklarını umuyorum.
Bu kitle için her şey eleştirilebilir değil her şey linçlenebilir.

Geri
Yukarı