Sporda Üç Ayda Gelişememek

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
Spor salonuna başlayalı tam 4 ay oldu. İlk ay ölçülerim 5'er 10'ar santim arttı. İkinci ay kolum sadece yarım santim arttı 3 ve 4. ayda ise 1 milim bile artmadı. Yarım santimi de saymazsak 3 aydır aynıyım. Göğüslerim, omzum, sırtım, bacağım az da olsa gelişti ama o da çok az, fakat kollarım nafile. 2-3 program değiştirdim bu 4 ayda. Elim ayağıma karıştı ne yapacağımı bilmiyorum. Sporumu çok iyi yapıyorum, ağır da çalışıyorum, çoğu zaman kaslarım da yanıyor o gerilimi hissediyorum. Beslenmem de güzel, kilo almak için gidiyorum bu arada. Ama pek kilo alamıyorum. Kalori hesabı bile yapıyorum. Acaba kilo alamadığımdan mı gelişmiyorum? 3 ay fullbody yaptım 4. ay split yaptım. Şimdi kendime yeni program yazacağım ama ne yapacağımı bilmiyorum. Bir yerde gelişme durunca hafif program yapın ağırlık arttırmak yerine yazıyordu. Acaba ne yapsam az set az tekrar yüksek ağırlık mı? Normal set normal tekrar normal ağırlık şeklinde klasik bir program mı? Elim ayağıma dolaştı tüm şevkim kırıldı.

Bu sorunun çok cevabı var ama genel özet olarak; yanlış çalışma, düzensiz beslenme ve uyku, gereğinden fazla çalışarak kasları yıkma. Bunlar sende yoksa o zaman karbonhidrat ve protein sorunun var. Aslında zayıf olarak spora başlamak çok avantaj sağlıyor ama düzeni kuramazsan sıkıntı yapar. Şimdi gelişme durumunu da bilmediğim için söyleyeyim 3 ayda Thor olmayı bekliyorsan çok bekleme derim çünkü 3 ay fazla bir şey değil sadece parçalanma olur ve biraz şekle girersin ama kas kütlesi çok büyümez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam 1. Dakikadan izlemeye başlarsan ilk aylarda neden hızlı geliştiğini anlarsın. Bir insan ilk senesinde ortalama 10 kg kas kütlesi ekliyor vücüduna. 2. Senesinde ise 5 kg, vücut geliştirme sabır ve azim işi

Sorun şu ki 4 ay da sen de değişebilecek şeyler sadece vücut hatlarının belirginleşmesi. Ben bu işi 3 yıldır yapıyorum büyümek istesem büyürdüm ancak 2 yıldır define vücut ile dolaşmaktayım ondan önce ki bir yıl kas geliştirme dönemimdi. Vücut geliştirme sporu o kadar kolay değil insan 1 ay da 1 kg kastan çok zor kilo alabilir bunun için de profesyonel programcılarla çalışman gerekmektedir steroidler tozlar vesaire. Yapman gereken beslenmene dikkat etmek eğer kilo olarak düşüksen spora gitmeden önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmektir ki bunun nedeni de vücut kullanabilecek bir şeyler ister eğer yemek yemeden gidersen kas kaybına uğrarsın. 70 80 kilodaysan eğer bunu daha da aza indirmelisin kendine bir program yap ve günlük alman gereken kaloriyi hesapla. Yapman gereken tek şey sabır..

Kanka ben geçen ağustos 2018 den beri çalışıyorum daha yeni yeni göbeğim eridi karın kaslarım belirginleşmeye başladı sen sanıyor musun 6 ayda greek god body/super hero body'e sahip olursun? Doğal yoldan mümkün değil ha bu kaptan amerika yada thor vücudu istiyorsan en az 2 yılını vereceksin diğer arkadaşların dediği gibi azim ve sabır işi 3 ay için çok bir şey beklememen lazım.😒

Bu sorunun çok cevabı var ama genel özet olarak; yanlış çalışma, düzensiz beslenme ve uyku, gereğinden fazla çalışarak kasları yıkma. Bunlar sende yoksa o zaman karbonhidrat ve protein sorunun var. Aslında zayıf olarak spora başlamak çok avantaj sağlıyor ama düzeni kuramazsan sıkıntı yapar. Şimdi gelişme durumunu da bilmediğim için söyleyeyim 3 ayda Thor olmayı bekliyorsan çok bekleme derim çünkü 3 ay fazla bir şey değil sadece parçalanma olur ve biraz şekle girersin ama kas kütlesi çok büyümez.
4 ayda bir şey olmayacağını biliyorum. Benim sorunum o değil kanka, 3 ayda kolun 1 cm bile artmaması 3 ayda thor olmakla aynı olasılık. Nasıl hiç artmaz ya anlamıyorum.
Beslenme + düzenli ve doğru çalışma varsa dinlenme yoktur. Kaslarının onarımı ve gelişmesi için bol bol dinlenmen gerek. Ağırlık kaldırmak işin çeyreği.

3 ay da uzun bir sure degil gözle görülür değişimler için. Verim almaya bak.
Dinlenme de var. Günlük 8 saat uyuyorum en az. 10da değil de 12de 1de uyuyorum ama 8-9 saat uyuyorum sonuçta. Fark eder mi?

Galiba psikoljik. Allah başka dert vermesin.
İlk 3-4 ay çok hızlı gelişim sağlanır sporda. Büyümeye yönelik profesyonel bir çalışma yapmadıysanız gayet normal.

Kas hafızası. İlk başladığında kaslarını hiç olmadıkları durumlara soktuğun için tepkileri belirgin oldu.
Sonrasında ise kasların hareketleri ezberledi ve hep aynı şeyi yaptığın için şaşırmadılar. Farklı hareketler ve ağırlıklar ile dene.

1 ayda 10cm büyüdü demişsin kolların için. İlk ay bile olsa imkansız bu değer, ölçümünde kesinlikle yanlışlık var. Öyle bir büyüme biçimi yok :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı