Spyder IDE ''ModuleNotFoundError: No module named sklearn'' Hatası

vernemnidahen

Decapat
Merhabalar, gerekli kütüphaneler kurulu olmasına rağmen Spyder İDE'sinde bu hatayı alıyorum fakat Jupyter kullandığım zaman herhangi bir hata almıyorum. Ama benim Spyder ile çalışmam gerek bu sorunun çözümünü bilen var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım BTK akademi içerisindeki Python ile makine öğrenmesi kursunu alıyorsunuz.

Ben de aynı sorunu yaşamıştım. Sorunu ise Anaconda içerisinden Spyder kurarak çözmüştüm. Fakat buradaki önemli olan şey sanırsam sürümler. Çünkü Anaconda'nın içerisinde gelen Spyder Sürümü 5.1.5 yani eski bir sürüm. Bunu güncellemek için Anaconda Prompt'u açıp sırayla şu kodları yazmamız gerekli;
Kod:
 conda create -n spyder-cf -c conda-forge spyder
 conda activate spyder-cf
 spyder
Bu, Spyder'a özel bir alan oluşturur ve güncel tutar. Sonrasında ise alanı seçmeniz gerekir. Onun için de
technopat3.jpg

Buradaki base (root) kısmını spyder-cf'ye çekmeniz lazım.

Bu mutlak çözüm müdür bilemem fakat illaki farklı IDE'lerde de çalışmanız gerekecek. Bunun için yapabileceğim en iyi öneri ise Python sürümünüz düşükse bütün Python bileşenlerini silip sürümü yükseltmek, Python sürümünüz yüksekse yine aynı işlemleri yapıp sürümünüzü düşürmek olur. (Örneğin: 3.10 > 3.8 ya da 3.8 > 3.10) Genellikle sürüm değiştirmek kütüphanelerin çalışması için bir ortam oluşturur.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. BTK Akademi değil ama farklı bir yerden makine öğrenmesi çalışıyorum evet, dediğiniz gibi anaconda üzerinden Spyder'a girersem hiçbir sorunla karşılaşmıyorum lakin harici olarak yüklü olan Spyder'dan kodumu çalıştırdığım zaman bu hatayı alıyorum. Anaconda'yı biraz hantal bulduğum için kullanmak istemiyordum ama sorunumu çözemediğim için mecbur onunla yoluma devam edeceğim :) @Mahir Çınar Girgin

Araştırırken bir yöntem daha buldum.

İlk olarak Miniconda indirmemiz gerekiyor. Bunun Anaconda'dan farkı Python için Alan (Evironment) oluşturmasıdır.

İndirdikten sonra Anaconda Prompt (miniconda3)'u açıyoruz ve sırayla bunları yazıyoruz.

Kod:
conda create -n spyder-env -y
conda activate spyder-env
conda install spyder-kernels scikit-learn -y

Sonrasında Spyder içerisinden Python yorumlayıcısını değiştirmemiz lazım. Bunun içinse aşağıdaki fotoğrafta sarı ile işaretlenmiş yere tıklayıp change default environment in preferances'a tıklamalıyız.
technopat4.jpg

Açılan pencerede Use the following Python interpreter seçeneğini işaretleyip, kurduğumuz ve aktif ettiğimiz spyder-env alanını seçmeliyiz. Onun da

C:\Users\nmgir\anaconda3\envs\spyder-cf\python.exe

Spyder'ı yeniden başlattıktan sonra sorunun çözülmüş olması lazım. Herhangi bir Spyder'a dahil olmayan kütüphane için de bu yöntemi kullanabiliriz.

Geri
Yukarı