Sram X.O Arka Vites 9V Sarı Vida

Arkadaşlar ürünün 250TL civarı fiyat etiketi bulunmakta. 9'lu sisteme uygun bir arka aktarıcı.
MTB tarzı bisikletlerde kullanılan bu aktarıcı anlaşılacağı üzere üst kesime hitap ediyor.
Oldukça hassas ve sessiz geçişler sağlar, tabi iyi de birer SRAM vites kolunuz varsa.

Karbon bacaklar ve dövme alüminyum tasarım sayesinde 190-200gram arası ağırlığa sahip.
10gramlık fark ise karbon bacak uzunluğunun değişkenliğinden kaynaklanıyor.
Anlaşılacağı üzere çok hafif bir aktarıcı.

Dişliler kapalı sistem rulmanlı olduğu için çok daha akıcı ve kararlı çalışır.
Ürünün gövde sağlamlığından bahsetmek gerekirse oldukça sağlam.

Özellikle bacak kısmındaki mekanizma oldukça güçlü bir hissiyat veriyor.
Gerilimin sertliği ve yatay açılarda salınımın hiç olmaması yine aynı şekilde güç hissettiriyor.

Gövde kısmı zaten tek hareket yapabiliyor, gereksiz sayıda bağımsız parça yok.
Tek bir harekete bağlı olarak tüm parçalar oynamakta.

Malzeme kalitesi ve sağlamlık bakımından oldukça iyi bir ürün.
Henüz montajını yapmadım ancak, montaj sonrası deneyimlerimi de 1-2 ay sonra aktarırım.
Yinede memnun kalacağımdan eminim.

Vites geçişleri konusunda benim gibi takıntılı birisiyseniz yalnızca arka aktarıcı değil, buna uygun iyi bir arka göbek, ruble, zincir, aynakol ve vites kolları gibi önemli donanımlar için de paraya kıymanız gerekiyor.
Yoksa kötü bir rublede, iyi bir vites geçişi sağlanamaz. Kötü bir vites kolu ile iyi bir vites geçişi sağlanamaz.
En azından profesyonel seviyelere erişemez.

Ürünün yakından fotoğraflarını merak edenler için :

20150312_205938.jpg
20150312_210014.jpg
20150312_210144.jpg
20150312_210211.jpg
20150312_210033.jpg
20150312_210113.jpg
20150312_210005.jpg
20150312_205953.jpg

Evet arkadaşlar bu bir bisiklet parçası :) Elektronik bir devresi yok, veya elektrik ile çalışmıyor :)
Üst seviye bir arka aktarıcı kendisi, vites artırmaya yarıyor diyebiliriz en kısa tabiriyle.

@Lord Cruiser Bunu Erdoğanlar Bisiklet'ten aldım. Çoğu zaman orayı tercih ediyorum.
Orada tanıdıklarımdan ikinci el ürünler kopardığım da oluyor.
Eğer böyle üst seviye bir parça alacaksan gerçekten ihtiyacın olduğundan emin ol :)

@Sefa ÇETİN Bisiklet donanımlarında genelde Shimano'nun sözü geçse de, Shimano daha çok tanınsa da SRAM aslında en başından beri bu piyasada kendini gösteren büyük bir firmadır. Çoğu kişi farkında olmasa da varlığını hep sürdürdü, Shimano kadar kaliteli ürünleri var.
Her alanda ürünler sürüyorlar zaten piyasaya. Aynakol - vites - ruble - göbek - vites kolları - zincir gibi alanlarda da oldukça üst seviye ürünleri var.
10'lu sisteme uygun 800 liralık aktarıcılar bile var, 250TL çok gelmesin gözünüze :) Çok uç örnekler de var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı