SSD alırken cihaza uyumlu olması gerekiyor mu?

HectorBurak

Decipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Acer marka A715-51G model bilgisayarımın fazladan RAM ve SSD slotu var, 500GB'lık yeni bir SSD almak istiyorum fakat araştırdığım ve soruşturduğum kadarıyla uyum şartı var mı yok mu çözemedim her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, bilgisi olan birisi kesin bir şekilde yazarsa sevinirim. Eğer uyum şartı var ya da yoksa da attığım şu linkteki SSD'yi almak istiyorum, bunun hakkında da ayrı yorum yaparsanız sevinirim, iyi forumlar.

Acer marka A715-51G model bilgisayarımın fazladan RAM ve SSD slotu var, 500GB'lık yeni bir SSD almak istiyorum fakat araştırdığım ve soruşturduğum kadarıyla uyum şartı var mı yok mu çözemedim her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, bilgisi olan birisi kesin bir şekilde yazarsa sevinirim. Eğer uyum şartı var ya da yoksa da attığım şu linkteki SSD'yi almak istiyorum, bunun hakkında da ayrı yorum yaparsanız sevinirim, iyi sosyaller.

Hocam bilgisayarınızda NVMe slotumu var yoksa SATA SSD slotu mu var.

Acer marka A715-51G model bilgisayarımın fazladan RAM ve SSD slotu var, 500GB'lık yeni bir SSD almak istiyorum fakat araştırdığım ve soruşturduğum kadarıyla uyum şartı var mı yok mu çözemedim her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, bilgisi olan birisi kesin bir şekilde yazarsa sevinirim. Eğer uyum şartı var ya da yoksa da attığım şu linkteki SSD'yi almak istiyorum, bunun hakkında da ayrı yorum yaparsanız sevinirim, iyi sosyaller.

Gördüğüm kadarıyla bilgisayarınız M.2 SSD destekliyor boş bir slotu varsa bir M.2 SSD takıp kullanabilirsiniz. SSD olarak önerim Samsung 970 EVO'dan yana, ama attığınız SSD yide alabilirsiniz.

Hocam bilgisayarınızda M.2 slotu yoksa alamazsınız bunu fakat varsa başka bir uyum testine falan gereğiniz yok.

Hocam bilgisayarınızda NVMe slotumu var yoksa SATA SSD slotu mu var.
NVMe var hocam.

Seçtiğiniz model ile neredeyse aynı fiyata 1TB kapasileti bu model var:
Teşekkürler hocam.
Hocam bilgisayarınızda M.2 slotu yoksa alamazsınız bunu fakat varsa başka bir uyum testine falan gereğiniz yok.
Teşekkürler hocam.
Gördüğüm kadarıyla bilgisayarınız M.2 SSD destekliyor boş bir slotu varsa bir M.2 SSD takıp kullanabilirsiniz. SSD olarak önerim Samsung 970 EVO'dan yana, ama attığınız SSD yide alabilirsiniz.
Teşekkürler hocam.

Teşekkürler hocam.
Rica ederim. Dizüstü bilgisayarınızın hangi PCİ-e Gen sürümünü desteklediğini bilemiyorum.
NVMe M.2 M Key olan modellerin fiziki yapısı aynıdır, anakart destekliyorsa takılabilir.
Bunların dışında Gen3 ve Gen4 farklılıkları var, bunlar SSD'nin yazma ve okuma hızları ile alakalı.

Gen3 ve Gen4 sürümlerinde en fazla alınabilecek teorik hızlar.
Gen3 x4: 3938.5 MB/s
Gen4 x4 7.877 GB/s

Eğer önerdiğim model bütçenize uygunsa ve anakartınızdaki yuva Gen4 olsa bile çalışmasında problem olmaz. Ancak anakartınızdaki yuva Gen4 ise ve daha yüksek hızlara çıkmak isterseniz o zaman Gen4 sürümüne sahip bir M.2 SSD almanız gerekecek.

Anakartın boştaki M.2 yuvasının hangi sürümü desteklediğini öğrenmek lazım. Konu Dizüstü olunca pek bilgim bulunmuyor.

Problem değil hocam bilgisayarla ilgili sorunlarınızda etiketleyebilirsiniz iyi sosyaller.
Hocam tekrardan rahatsız ettim, bir arkadaşım bu ssd'leri alırken masaüstü ve dizüstü boyutları diye farklı oluyor dedi, laptop için uygun olduğunu nerden anlayacağım, NVMe M2 olması gerektiğini çözdüm fakat bunu bilmiyorum, bilginiz var mı?

Hocam tekrardan rahatsız ettim, bir arkadaşım bu SSD'leri alırken masaüstü ve dizüstü boyutları diye farklı oluyor dedi, laptop için uygun olduğunu nereden anlayacağım, NVMe M.2 olması gerektiğini çözdüm fakat bunu bilmiyorum, bilginiz var mı?

Hocam bakınız: Piyasada bulunan neredeyse birçok dizüstü bilgisayarlar 2, 5” SATA 3.0 SSD depolama birimlerini desteklerler. Eğer halihazırda laptopunuzda bir HDD (hard disk) varsa kesinlikle 2, 5” SATA 3.0 SSD destekliyor anlamına gelecektir. Yani herhangi bir 2, 5 inç SSD modeli rahatlıkla laptopunuza takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için laptopunuzun teknik özelliklerine bakmanız yeterli.

Geri
Yukarı