SSD Çalışma Ömrü

Teknoloji gelişiyor arkadaşlar. Şu an alacağınız SSD 5-6 sene sonra zaten size yetmeyecek. Hem performans, hem kapasite olarak. Şu anki kaliteli oyunlar bile 20-30 GB arası. 5-6 sene sonrasının oyunlarını, videolarını ve yazılımlarını siz düşünün.

SSD'nin ömrü bitince ne oluyor ona değinen olmamış ? :neo:
Çalışmayı mı bırakıyor, okuması yazması mı yavaşlıyor?
Yoksa kapanıp sonsuza kadar verilerle birlikte gidiyor mu ? :ROFL:

Ortada karşılaşılmayan bir durum olunca tecrübeleri paylaşmak da zor oluyor galiba ... Ne oluyor arkadaş bu ssd lerin ömrü kısalınca, üretici tarafından verilen yazma-okuma ömrü tükenince ne tür değişiklik oluyor bilen yok mu ??:dikkatli:

Aslında SSD ile HDD şu an için aynı kulvarda bile sayılmaz. Birisi performans için kullanılıyor, diğeri depolama. Zaten son yıllarda HDD'ler, hız ve performanstan ziyade kapasite olarak gelişiyor. RAM vs HDD yapmak ne kadar mantıklıysa, SSD vs HDD yapmak da anca o kadar mantıklı artık.

SSDler 100tb 'dan sonra çöp olur. Ozan abim var 4 Yılda 20 tb yapmış. 8 yılda 40tb 12 yılda 60tb 16 yılda 80 tb 20 yılda 100 tb eder. HDD'de PC açilma hızı 56 saniye üstü.(min 45) SSD 12 saniye açılma hızı hatta arkadasimda monster PC var 4 saniyede aciliyor. HDD'de Bilgisayar Acilir Acilmaz Chrome veya Explorer Acmak 10 Sn. SSD'de 3-5 Saniye. Ben PC'yi Alalı 1 yıl oldu HDD ses yapmaya basladi aksam kapattim sabah actim Bilgisayar Baslangic Onarma Verdi. SSD aldim inanir misiniz Kendime dedim ki; Ben 1 yıldır kendime işkence etmişim.
Saygılar.

SSDler 100tb 'dan sonra çöp olur. Ozan abim var 4 Yılda 20 tb yapmış. 8 yılda 40tb 12 yılda 60tb 16 yılda 80 tb 20 yılda 100 tb eder. HDD'de PC açilma hızı 56 saniye üstü.(min 45) SSD 12 saniye açılma hızı hatta arkadasimda monster PC var 4 saniyede aciliyor. HDD'de Bilgisayar Acilir Acilmaz Chrome veya Explorer Acmak 10 Sn. SSD'de 3-5 Saniye. Ben PC'yi Alalı 1 yıl oldu HDD ses yapmaya basladi aksam kapattim sabah actim Bilgisayar Baslangic Onarma Verdi. SSD aldim inanir misiniz Kendime dedim ki; Ben 1 yıldır kendime işkence etmişim.
Saygılar.
Ozan abin gözlerinden öper nihayet aldın mı SSD ? ne aldın? almadıysan face'e gel :)

O zaman 7-8 yıl SSD kullanıp sonra durumu sıkıştığı için laptop'ını satanları da görürsün birkaç yıl sonra. Malum SSD'ler daha yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca o 7-8 yıl disk kullanan arkadaşların HD Tune ile bir Health ve Error Scan testi yapsınlar da görelim ne kadar bad sector var.

bir miktar hortlatıyorum ancak 2007 yılında satın alınan hdd min 2020 yılındaki hd tune sonuçlarını sizinle paylaşmak istedim.
hdd1.png
hdd2.png
hdd3.png

Ne dersiniz, pek bad sector yok gibi değil mi? :)

@Parallious Diski iyi korumuşsun helal olsun diyeyim. Bendeki 2006 yılından kalan veri yedeklerinin (çoğu şirket) olduğu eski diskler ancak bu kadar sağlıklı çıkar ki normal şartlar altında hareketsiz ve stabil şekilde yıllardır kenarda duruyorlar. Çok arada bir içlerinden bir veri alınacaksa ya da o verileri güvenlik için başka yerlere de kopyalayacaksam çalışıyorlar.

Bu arada artık aktif verilerin yedekleme sistemini tamamen SSD'lere geçirdim. 16 TB'lık SSD yedekleme sistemi oluşturdum ama yakın sürede diğer verileri de kapsayacak şekilde bunu 40 TB düzeyine çıkaracağım.

Geri
Yukarı