SSD çıkarınca sistem çalışmıyor

KelKadayif

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, halihazırda sıkıntısız kullandığım PC'de iki adet SSD takılıydı ben de içinde hiçbir dosya olmayan Windows bile yüklü olmayan SSD'imi çıkarıp başka PC'ye taktım ama halihazırda Windows yüklü olan SSD'imi hiç çıkarmadım fakat bilgisayarı açtığımda BIOS ekranına girdi ve bilgisayar takılı olan SSD ile başlamadı. Anakart SSD'yi görüyor hiçbir sıkıntı yok fakat boot ayarlarında SSD'yi seçemiyorum gözükmüyor. Tekrar format USB'i taktığımda SSD'de Windows yüklü olduğu yazıyor fakat tekrar yüklersen Windows'old klasöründe görürsün dosyalarını diyor. Ben bu SSD ile bilgisayarı nasıl başlatacağım.

Anakartım: MSI Pro Z790-S Wi-Fi

Bootloader problemi var muhtemelen. UEFI onarımı yapmak için Aşağıdaki rehbere bir göz at.

Hımmmm,
Sökmüş olduğunuz diğer diski geri takın.
Muhtemelen Windows kurulumu her iki disk de takılı iken hatalı olarak yapıldı.

Sorunun ne olduğunu tesbit etmek istiyorsanız her iki disk takılı iken disk yöneticisine girerek ekran görüntüsü atın. Gizli bölümlerden biri ikincil diskte olabilir ve bu nedenle de Windows tek diskle çalışmıyor olabilir. Bu tip durumlarla karşılaştım Technopatta.

Aşağıda diğer diski formatladığınızı belirttiniz.
Bu durumda kurulum USB si ile onarmayı deneyip başarısız olur ise dosyaları koru seçeneği ile format atabilirsiniz. Aklıma gelen başka bir çözüm yolu bulunmuyor.

Son düzenleme:
Hımmmm,
Sökmüş olduğunuz diğer diski geri takın.
Muhtemelen Windows kurulumu her iki disk de takılı iken yapıldı.

Sorunun ne olduğunu tesbit etmek istiyorsanız her iki disk takılı iken disk yöneticisine girerek ekran görüntüsü atın. Gizli bölümlerden biri ikincil diskte olabilir ve bu nedenle de Windows tek diskle çalışmıyor olabilir. Bu tip durumlarla karşışatım Technopatta.
Keşke bu konuyu daha erken açsaymışım çünkü eski PC’ime taktım SSD’yi ve formatlayıp windows yükledim :(

Keşke bu konuyu daha erken açsaymışım çünkü eski PC’ime taktım SSD’yi ve formatlayıp windows yükledim :(
Şu anda disk yöneticisinden de resim atamazsınız çünkü Windows'a giremiyorsunuz.
Eminim ki yine de çözülebilir ama kusura bakmayın sizin için çok zor, stressli ve zaman alıcı olacaktır. Hatta tüm dosyalarınızı kayıp etme tehlikesi de var. Bunun yerine dosyaları koru seçeneği ile format atmak daha mantıklı. Dosyalarınız belge, resim vs korunur ama tüm programlarınızı ve oyunlarınızı yeniden yüklemeniz gerekir.

Bootloader problemi var muhtemelen. UEFI onarımı yapmak için Aşağıdaki rehbere bir göz at.

Hocam benim sorunum sanırım bu olmayabilir

Şu anda disk yöneticisinden de resim atamazsınız çünkü Windows'a giremiyorsunuz.
Eminim ki yine de çözülebilir ama kusura bakmayın sizin için çok zor, stressli ve zaman alıcı olacaktır. Hatta tüm dosyalarınızı kayıp etme tehlikesi de var. Bunun yerine dosyaları koru seçeneği ile format atmak daha mantıklı. Dosyalarınız belge, resim vs korunur ama tüm programlarınızı ve oyunlarınızı yeniden yüklemeniz gerekir.
Windows yüklü olan ssdye tekrar windows yüklesem dosyalarınız windows.old klasöründe gözükür diyor

Hocam benim sorunum sanırım bu olmayabilir
Windows kurulum USB sini takın kurulum değil onarım seçeneği ile ilerleyin. Pek sanmıyorum ama cidden sistemin kurtulma ihtimali de var. Kurtulmaz ise mecburen format..

Windows yüklü olan ssdye tekrar windows yüklesem dosyalarınız windows.old klasöründe gözükür diyor
Doğru. Belge resim gibi şeyler windows old adlı bir klasörde korunuyor. Yani onlara ulaşabiliyorsunuz.

Windows kurulum USB sini takın kurulum değil onarım seçeneği ile ilerleyin. Pek sanmıyorum ama cidden sistemin kurtulma ihtimali de var. Kurtulmaz ise mecburen format..

Doğru. Belge resim gibi şeyler windows old adlı bir klasörde korunuyor. Yani onlara ulaşabiliyorsunuz.
Aksilik şu ki “yeni bir bölüm oluşturmadık veya mevcut bir bölümü bulamadık.” Diyor 😓

Tahmin ettiğim gibi. Sistem bölümlerinden biri diğer diskte kalmış ve kurulum işlevi bu bölümü tekrar oluşturmayı başaramıyor.
İçinde bir de hard disk vardı sanırım ona kopyalamış hard diski temizleyip gpt moda çevirdim sonra SSD’ye windows yükle dedim bu sefer dosya oluşturup yüklemeye başladı

Yeni konular

Geri
Yukarı