SSD değişimi gerekli mi?

abrahm valentin

Hectopat
Yer
Türkiye, Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 4600H, GTX 1650
SSD veya HDD modeli
Intel SSDPEKNW512G8
Merhaba arkadaşlar. 2 yıldır kullandığım Lenovo Ideapad Gaming 3 bilgisayarımda Intel SSDPEKNW512G8L SSD bulunuyor. Son zamanlarda Windows 10'da ve yüksek hızlı bir disk gerektiren oyunlarda (Call of Duty Warzone, Call of Duty Cold War gibi oyunlar) ağır takılmalar yaşıyorum. Artık ne zaman masaüstüne sağ tıklamaya çalışsam explorer çöküyor, saçma sapan şeyler oluyor bilgisayara.

Önemli bir bilgi olarak bu yavaşlama ben son zamanlarda yaptığım büyük oyunları sürekli silmem ve geri yüklemem gibi durumlardan sonra oluştu (yaklaşık olarak oyun başı 150-200gb, totalde 500-600 gb).
Ek bilgi olarak internetten öğrendiğim kadarıyla Intel yaklaşık olarak 200 TBW güvence vermiş (diğer SSD'lere göre düşük galiba) sebebi bu olabilir mi?

Eğer bu işlerde iyi olan biri CrystalDiskInfo bilgilerime bakarsa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    55,6 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Gerekmez, daha uzun yıllar dayanır bu SSD. Yavaşlama sebebi başka bir şey olabilir, eğer depolama alanı yetmiyorsa değiştirebilirsin ama sağlığında bir sorun yok.

Senin sistemin temiz bir format ve kurulum gerektiriyor gibi.

Bence o Windows ile alakalı, SSD ile değil. Sistem sağlığından emin olmak için bilgisayarın açılış hızını hesapla ve eski hali ile karşılaştır. Buna göre çözüm olarak format atabilirsin.

Ha, böyle sorunlar disk dolu olduğunda da olabiliyor onu da belirtmek isterim.

Sağolum hocalarım teşekkür ederim yardımlarınız için. Diğer konulara vs. baktığımda sağlıkla ilgili genelde başka insanların SSD sağlığı %95'lerde oluyor sürekli ondan sordum.

SSD'de herhangi bir sorun gözükmüyor; fakat SSD hakkında daha detaylı bilgi için Hard Disk Sentinel indirip o uygulama üzerinden de rapor niteliğinde bir ekran görüntüsü gönderir misiniz?
Hocam ekte var sonuçlar kısa süreli testi yaptım ikisinde de bir sorun görünmüyor. Sadece SSD yük altında 60 derecelere kadar çıkıyor sorun teşkil eder mi bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• hdd1.png
    hdd1.png
    65,3 KB · Görüntüleme: 10
  • hdd2.png
    hdd2.png
    79,8 KB · Görüntüleme: 22
Sağolum hocalarım teşekkür ederim yardımlarınız için. Diğer konulara vs. baktığımda sağlıkla ilgili genelde başka insanların SSD sağlığı %95'lerde oluyor sürekli ondan sordum.

Hocam ekte var sonuçlar kısa süreli testi yaptım ikisinde de bir sorun görünmüyor. Sadece SSD yük altında 60 derecelere kadar çıkıyor sorun teşkil eder mi bilmiyorum.
60 derece çalışma sıcaklığı anormal bir değer değildir.

Her şey normal. Sorunun kaynağı SSD değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı