SSD düşük performans ve UEFI sorunu

Mert Arabacı

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Dün yeni bir SSD satın aldım, eve gittim montajını yaptım. RUFUS ile taşınabilir belleğime yüklediğim Windows'u kurmak için gereken işlemleri yaptığımda gelen ekranda sürekli
"reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key"
hatasın vermekte, herhangi bir tuşa basınca ise bu yazı tekrarlıyordu. 3 defa RUFUS ile tekrar kurulum için yükleme yaptım. Birisinde GPT seçtim diğerinde MBR seçtim olmadı. Boot ekranında taşınabilir belleğimi seçerken UEFI ve UEFI olmayan şekilde seçtim ama tepki vermiyor PC donuyordu.

Son çare dedim tekrar kurulum yaptım ve boot ekranında UEFI seçtim sonunda Windows kurabildim. Fakat 4-5 GB'lık bir dosyayı hariciden SSD'ye atmak istediğimde 20-30 MB/s hız ile attı çok yavaş. Test yaptım 460-560 arası değerler verdi. Ayrıyeten Windows'u yeniden başlattığımda ise sürekli UEFI şekilde başlatıyor. BIOS'tan UEFI değil de normal SSD'yi seçtiğimde yukarıda yazdığım hatayı verdi. Ben de tekrar UEFI SSD'yi seçtim PC açıldı.
Karıştı işler iyice, çözemedim gece fazla. Yardımcı olur musunuz?

• Anakart: MSI B350M Gaming Pro
  • BIOS ayarlarında AHCI mod etkin, UEFi+Legalcy olarak bir mod daha etkin.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'nin kendisinde bir problem yok. Harici USB bellek ya da HDD'den veri aktarmaya çalıştığınızda, o belleğin okuma hızının ve USB standardının limitlerine takılırsınız.
SSD takınca her depolama biriminden 500 küsur MB/s aktarım yapılamaz. SSD kendi içinde bu aktarım hızına ulaşabilir ya da farklı bir SSD ile. Yani burada bir sorun yok.

Ayrıca UEFI kurulan bir sistem UEFI çalışacaktır normal olarak. Neden UEFI istemediğinizi anlamadım. Burada da bir sorun yok.

SSD'nin kendisinde bir problem yok. Harici USB bellek ya da HDD'den veri aktarmaya çalıştığınızda, o belleğin okuma hızının ve USB standardının limitlerine takılırsınız.
SSD takınca her depolama biriminden 500 küsur MB/s aktarım yapılamaz. SSD kendi içinde bu aktarım hızına ulaşabilir ya da farklı bir SSD ile. Yani burada bir sorun yok.

Ayrıca UEFI kurulan bir sistem UEFI çalışacaktır normal olarak. Neden UEFI istemediğinizi anlamadım. Burada da bir sorun yok.

UEFI ilk defa kurulum yaptım, bu zamana kadar eski şekilde kurulum yapıyordum. İçimde sanki bu UEFI şekilde kurulum yapınca bir şeyleri eksik ya da yanlış yaptığımı düşündüm.
Kopyalama hızı ise evet 500MB/s beklemedim ama 250-300 olması gerekmez miydi?

Düzenleme: Tamam anladım, HDD'den SSD'ye kopyalamada HDD'nin hız limiti o kadar olduğu için o hızda kopyalama yaptı.

Düzenleme: Tamam anladım, HDD'den SSD'ye kopyalamada HDD'nin hız limiti o kadar olduğu için o hızda kopyalama yaptı.
Evet. Harici disk ise, USB standardının limitine takılır. Muhtemelen USB 2.0 destekleyen bir harici disk.

Evet. Harici disk ise, USB standardının limitine takılır. Muhtemelen USB 2.0 destekleyen bir harici disk.

USB 3.0 aslında yeni nesil yani. Peki kurulumunu yaptığım SSD için ne diyeceksiniz? Problem yok o zaman öyle mi? Gerekli programlarımı oyunlarımı kurayım kullanayım doğru mu anladım?

Sorun yok, kullanabilirsiniz.

Konuyu açan arkadaşımızın sanırım yeni sistemlerde UEFI şartı olduğunu tam olarak söyleyen birisi olmadığı için aklı çok karışmış. Yeni sistemler UEFI haricinde stabil olarak çalışmıyor tam olarak. Eski işletim sistemlerinde UEFI desteği olmadığı için yeni sistemlere kurulamaz bu arada bunu da belirteyim. Windows 8 ve üzeri işletim sistemleri UEFI kuruluma olanak sağlar sadece Windows 7 için özel bir modifiye işlemi yapmak lazım kurulum dosyalarına ondan sonra kurulum gerçekleşir ama orijinal lisansınız yok ise Windows 7 aktive edilemez yapmaya kalksanız da çöker windows 10 ya da 8 gibi değildir. Asım beyin dedikleri doğrudur harici diske hızlı data transferi için usb 3.0 ya da 3.1 üzerinden ancak datanın tipine göre 150 MB/SN hıza ulaşmak mümkün Type C standardı ile 285 MB/SN görmek mümkün ve bu yazdıklarım olabilecek e yüksek hızlar en düşük 1 MB/SN çok parçalı veri ise eğer.

Konuyu açan arkadaşımızın sanırım yeni sistemlerde UEFI şartı olduğunu tam olarak söyleyen birisi olmadığı için aklı çok karışmış. Yeni sistemler UEFI haricinde stabil olarak çalışmıyor tam olarak. Eski işletim sistemlerinde UEFI desteği olmadığı için yeni sistemlere kurulamaz bu arada bunu da belirteyim. Windows 8 ve üzeri işletim sistemleri UEFI kuruluma olanak sağlar sadece Windows 7 için özel bir modifiye işlemi yapmak lazım kurulum dosyalarına ondan sonra kurulum gerçekleşir ama orijinal lisansınız yok ise Windows 7 aktive edilemez yapmaya kalksanız da çöker windows 10 ya da 8 gibi değildir. Asım beyin dedikleri doğrudur harici diske hızlı data transferi için usb 3.0 ya da 3.1 üzerinden ancak datanın tipine göre 150 MB/SN hıza ulaşmak mümkün Type C standardı ile 285 MB/SN görmek mümkün ve bu yazdıklarım olabilecek e yüksek hızlar en düşük 1 MB/SN çok parçalı veri ise eğer.

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Evet SSD için UEFİ kurulum gerektiğini bilmiyordum. 1-2 ay önce arkadaşıma kendi elimle almış olduğu SSD ye windows 10 kurulumu yaptım yine aynı RUFUS programı ile yine aynı boot işlemleri ile ama onunkinde tak diye kurulmuştu. Bende böyle hatalar alınca ben korktum bir arıza mı var yoksa hatayı ben mi yapıyorum diye.
Şuan ise en son akşam denemiştim, yeniden başlattıktan sonra döner bir çark doluyor öyle windows açılıyor, aynı dönen çarkı Windows kuracakken UEFi seçtiğimde karşıma gelmişti. Ben ise bir hata olduğunu varsayıyordum. Keza arkadaşımda ise böyle bir dönen çark yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı