SSD fiyatları ne zaman HDD fiyatları kadar olacak?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Merhaba. Artık günümüzde HDD'lerin sunduğu hızlar bile, günümüzün ihtiyaçlarına yetemeyebiliyor. Örneğin büyük dosyalar, büyük boyutlu oyunların yüklenmesi gibi şeylerde baya bekletebiliyor. Aynı zamanda sistemin açılış hızını da epey etkiliyor. Artık Sata SSD'lerin, HDD fiyatıyla eşit olacağı günleri kaç yıl sonra görebileceğiz? Örneğin 1 TB HDD 200-300 TL ise, 1 TB Sata SSD'lerdede aynı fiyat aralığını görmemiz ne zaman mümkün olacak? M.2 SSD'lerin o kadar ucuzlamasına daha çok olacağını tahmin edebiliyorum fakat en azından asgari SSD dediğimiz tip SATA SSD'ler, ne zaman HDD fiyatıyla eşit olacak?

Son düzenleme:
4 seneye kalmaz. 2020'den bile önce olacak diye düşünüyorum.
Bu arada 1 TB taşınabilir SSD almayıda planlıyorum ayriyetten. 1 TB HDD'imde bulunan bütün gerekli dosyaları, güvenli bir şekilde muhafıza edebilmek için. Lakin HDD'imde "Bad Sector"ler bulunmakta. Tamamen ölmedi fakat, HDD'nin bazı bölümleri hasarlı olduğundan, aktarım yaparken hız 500 Kb/s gibi manyak derecede hız düşüşüne sebep olabiliyor. En ufak kazada HDD'im gidebilir.

1TB SSD nin 1 TB HDD fiyatıyla aynı olması söz konusu olamaz. Anca HDD nin 3 te 1 boyutu SSD aynı fiyat olabilir. Tabi yeni bir depolama birimi keşfedilirse SSD değil de "SHD" (süper hard disk) gibi o zaman belki 750 GB SSD yi 500₺ ye alabiliriz.

Son düzenleme:
Eğer dolar düşmez ise pek olacağını sanmıyorum. Çünkü kur yüzünden şirketler bile fiyat güncelliyor. Mesela Apple ve Samsung. Bu yüzden önce kur oranının bir kendine gelmesi lazım. Sonrasında fiyatlar ciddi anlamda düzelir.

Bu şekilde de SSD fiyatları dediğiniz gibi olur. Ben böyle düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı