SSD fiyatları ne zaman sabit disk fiyatlarına çok yaklaşır?

O yavaş açılma süresi. Oyun yüklenme esnaları. Drop nedenleri. Artık HDD kullanılmaz. HDD tarihe karışacak ve asıl 1 TB ve üstü SSD ne zaman 120-240 GB fiyatına inecek onu da düşünmemiz gerek.
James Donkey ve Adata gibi firmalar şu anki fiyat aralığında, daha kaliteli işler çıkardığında, Samsung gibi kaliteli firmaların fiyatları da düşecektir.
Ama güzel söz söylemişsiniz.
Ben söylemedim. Bende birisinden duydum 😀

James Donkey ve Adata gibi firmalar şu anki fiyat aralığında, daha kaliteli işler çıkardığında, Samsung gibi kaliteli firmaların fiyatları da düşecektir.

Ben söylemedim. Bende birisinden duydum 😀
Kalitesiz, James Donkey, Adata SSD almayın. M.2 Modelleri hariç alınmaz. James donkey M.2 modeli de ısınıyor. Depolama da, WD, Kingston, Samsung, XPG gibi modeller alın.

Kalitesiz, James Donkey, Adata SSD almayın. M.2 Modelleri hariç alınmaz. James donkey M.2 modeli de ısınıyor. Depolama da, WD, Kingston, Samsung, XPG gibi modeller alın.
Ben alınır, alınmaz demedim. şuan ki gibi fiyat aralığında kaliteli işler yaparsa, bizim gibi tüketicilerin işlerine gelir. Malum Xiaomi, Huawei gibi firmalar olmasaydı, Samsung A70 gibi bir telefonu bize 5 6 bin arası kakalardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında bakılırsa bu sene yeni 112 katmanlı BiCS5 NAND çiplerin üretimine başlanmış. 2020 sonunda BiCS5 (TLC/QLC) kullanan SSD'lerin çıkması bekleniyormuş. Bakalım bu SSD fiyatlarını ne kadar düşürecek, göreceğiz. Şu anda 480GB SSD 430TL iken 1TB HDD 300TL civarında. Büyük ihtimalle 2021 başında 500GB SSD fiyatları 1TB HDD ile aynı hatta daha ucuz olur. Çünkü her sene SSD fiyatları %40 oranında düşüyor.
Ayrıca halen daha Türkiye piyasasında 4TB'tan büyük bir SSD yok fakat 16TB HDD'ler var. Umarım SSD maliyetleri biraz daha düşünce 8TB SSD'ler ve 4TB NVMe SSD'ler piyasaya girer de Extreme sistem toplayanlar NVMe RAID ile 16TB gibi dehşet kapasiteye ulaşırlar. Ya da veri merkezlerinde sabit disk yerine SSD tercih edilip çok daha yüksek bant genişliği elde edilir.

Merhaba arkadaşlar. Ben bu sabit disklerin geçmişine bakarken 1991'de piyasa sürülen ilk SSD'nin bilgilerine baktım. Sanırım $1000 fiyat etiketi ile çıkmış, 2.5 inç form faktöründe ve 20 MB kapasiteye sahip. 1988'de ilk 2.5 inç HDD çıkmıştı ve yine 20 MB kapasiteye sahipti. Fakat o zamanlar SSD'ler inanılmaz pahalıydı. Mesela 2007 yılında SSD'ler HDD'lerden 120 kat daha pahalıydı ve en çok ekstrem sistemlerde kullanılıyordu. Aradan 13 yıl geçti ve SSD fiyatları 2.5 inç HDD fiyatlarının sadece 3 katına kadar, 3.5 inç HDD fiyatlarının ise 3.5 katına kadar düştü (13 yılda 35 kat düşüş). Ve SSD artık lüks değil zorunluluk haline geldi fakat halen daha SSD'ler HDD'ler ile aynı fiyata gelemedi. Sizce ne zaman SSD ile HDD fiyatları eşitlenir ve HDD'ler tarih olur?
Dediklerin olmaz muhtemelen SSD'ler ucuzlamaz HDD'ler piyasadan kalkar asıl sorunlarımız 6.7 olan dolar.

Fiyatı bilemem ama inşallah en kısa zamanda ucuzlar veya en azından kapasiteleri arttıkça fiyatları çok yükselmez de şu Hard disk belasından kurtuluruz.

Bu arada aslında SSD kapasiteleri sabit diskleri çoktan geride bırakmış. 3.5 inç form faktöründe ve 100 TB kapasiteli bir SSD varmış. Daha 20TB HDD'ler bile yok henüz. Fakat fiyatlar halen daha yüksek. İnşallah bu yeni gelecek 112/128 katmanlı NAND yongalar ve üreticilerin daha fazla SSD talep etmesi sayesinde SSD fiyatları bu yıl en az %30 civarında düşer de 1TB HDD yerine 500GB SSD tercihi çok daha fazla olur.
Samsung acaba 860 EVO/PRO'nun 128 katmanlı NAND yonga kullanan bir devamını (870 gibi) çıkarır mı? Çünkü 970 PRO'nun devamı olan 980 PRO (128 katmanlı NAND kullanıyor) modeli tanıtıldı, bu sene çıkacak deniliyor. Acaba 860'ın da devamı (870 gibi) çıkar mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı