SSD Montajı Nasıl Yapılır?

Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,
Ben 1 yıldan daha uzun bir süre önce donanım arşivinin çıkarmış olduğu v2.5'den aldım.
Kasa da SSD yok ben de bu yüzden kasayı yavaş gördüğüm için bir SSD sparişi verdim.

SSD: James Donkey JD120

Sorularım ise şunlar olacak:

• SSD'yi nasıl montaj edeceğim?
  • Nasıl diğer sabit diskimi temizleyip temiz bir Windows kurulumu yapacağım? (Windows'u SSD'ye kuracağım)
  • Sahip olmam aparatlar ve kablolar hangisidir? (Montaj için, hepsini söylerseniz sevinirim)
  • C ve D olarak hangilerini isimlendireceğim?
  • SATA denen şey nedir? Ben neye bağlamalıyım?

Not olarak: Diskleri temizleyip flash bellekten Windows 10 kurulumunu SSD'ye yapacağım.

Not 2: SSD'de sadece Windows olacak diğer her şeyi sabit diske koyacağım

Bu konularda biraz bilgisizim, affedin lütfen.

Şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar iyi akşamlar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
SATA, bağlantı arabirimine verilen isimdir. HDD'lerimiz SSD'lerimiz SATA ile bağlanır. Elbette M2 tipinde SSD'ler de anakarta doğrudan bağlanmaktadır.

Size gerekli olan anakartınızın kutusundan 3 adet çıkan SATA kablolarıdır. Öncelikle gelecek olan SSD'yi 2.5" disk alanına yerleştirin ve ardından SATA kablosu ile mümkünse yatay konumda olan ve kablo düzenini bozmayacak bir sokete takın.

Ardından yapmanız gereken tek şey Windows'a girdikten sonra diski aktifleştirmek. Bunun için başlat menüsüne sağ tıklayarak Disk Yönetimi'ne girmelisiniz. Diski aktifleştirirken UEFI standartlarında olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Ardından standart UEFI kurulumu yaparak diskinizi kullanabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.

Anakart kutusunda sata kablosu olacak, onun ile anakarta sata porttan giriş yapacaksın. Sorduğunuz soruya nazaran çok fazla bu işin içinde değilsiniz ve bence bilgisayarcıdan destek almalısınız hocam. Bilgisayar kapalı iken bu işlemlerin yapılması lazım.

Hard disk nasıl takılı ona bakarak rahatça yapabilirsin. Sata veri kablosu ve enerji kablosu takıp varsa kasa üstünde çekmecenin birine 1 vidayla sabitlemen yeterli. Sonrasında son sürüm tertemiz bir Windows kuruyorsun ve güle güle kullan.

SATA veri (ince olan) kablosunun bir ucunu SSD'ye, diğer ucunu da anakartınızın üzerinde veya kullanım kılavuzunda belirtilen SATA 6 Gb/s girişine takmanız gerek. Güç (kalın olan) kablonun bir ucunu SSD'ye, diğer ucunu da güç kaynağınızın SATA çıkışına takmanız gerek.

Ardından Windows'u SSD'ye kuracaksınız.

Ayrıca James Donkey SSD kullanmanızı önermem. Herhangi bir firmware güncellemesi bulunamıyor, kendi sitesinde SSD'ye dair hiçbir bilgi yok, TBW (yazma ömrü) değeri de bilinmiyor. Ayrıca bazı bilgisayarlarla uyumluluk sorunu var.

Burada ne denilmiş, yani altını çizdiğim yer önemlimi, bunu benle alakası var mıdır?
SATA, bağlantı arabirimine verilen isimdir. HDD'lerimiz SSD'lerimiz SATA ile bağlanır. Elbette M2 tipinde SSD'ler de anakarta doğrudan bağlanmaktadır.

Size gerekli olan anakartınızın kutusundan 3 adet çıkan SATA kablolarıdır. Öncelikle gelecek olan SSD'yi 2.5" disk alanına yerleştirin ve ardından SATA kablosu ile mümkünse yatay konumda olan ve kablo düzenini bozmayacak bir sokete takın.

Ardından yapmanız gereken tek şey Windows'a girdikten sonra diski aktifleştirmek. Bunun için başlat menüsüne sağ tıklayarak Disk Yönetimi'ne girmelisiniz. Diski aktifleştirirken UEFI standartlarında olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Ardından standart UEFI kurulumu yaparak diskinizi kullanabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.
Diskin uefi standartını ne ayarlamalıyım? B9154687-AFB7-492B-959D-ED0D9452173B.jpeg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı