Çözüldü SSD nedir ve ne işe yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lamba

Picopat
Daha fazla  
Ya bu SSD ne işe yarıyor? Windows kuralım ve çalıştıralım diyorlar, ne oluyor? SSD ek depolama alanı mı anlamadım yoksa direkt yeni disk mi? Direkt disk mi değişiyoruz?

Çözüm
Ya bu SSD ne işe yarıyor? Windows kuralım ve çalıştıralım diyorlar, ne oluyor? SSD ek depolama alanı mı anlamadım yoksa direkt yeni disk mi? Direkt disk mi değişiyoruz?

SSD hard disk gibi mekanik çalışmaz bu yüzden bozulma ihtimalı çok çok daha düşüktür daha hızlıdır daha uzun ömürlüdür Windows'un açılma hızından oyunların açılma hızına kadar etkiler.
Muhtemelen şuanki diskin HDD dir.SSD şuanki diskine göre çok çok daha hızlı.Açılış süreleri ve dosya aktarım konularında seni asla yarı yolda bırakmaz.

SSD'ler HDD'lere göre daha hızlı çalışan depolama birimleridir. Eğer fazladan giriş varsa ek olarak da takılıp kullanılabilir. Mevcut ikincil slot yok ise mecburen olanın yerine takılır.

SSD'lerin amacı temelde HDD ile aynıdır: Dosyalarınızı uzun vadeli kullanım için saklamak. SSD'nin farkı ise "flash bellek" denilen bir tür bellek birimi kullanmasıdır. RAM'e benzetebileceğimiz bu depolama birimi, RAM'in aksine elektrik kesildiğinde dahi veriyi tutmayı başarır.

HDD'ler tıpkı cd gibidir, bir motor diski çevirir ve bir kol onun üstünde gezerek okuma/yazma işlemi yapar.

SSD'ler ise daha hızlıdır çünkü okuma/yazma işlemini mekanik olarak değil dijital olarak yapar. “O zaman niye biz hala külüstür HDD'yi kullanıyoruz?” diyebilirsiniz, nedeni ise şu; SSD'ler üretimi ve barındırdığı teknoloji gereğiyle HDD'ye nazaran daha pahalıdır.

Ayrıca HDD'ler bu işlemi mekanik olarak yaptığı için sarsıntı durumunda bozulabilir, SSD'ler ise bu durumdan etkilenmez.

1699728538337.png

SSD hard disk gibi mekanik çalışmaz bu yüzden bozulma ihtimalı çok çok daha düşüktür daha hızlıdır daha uzun ömürlüdür Windows'un açılma hızından oyunların açılma hızına kadar etkiler.

Çözüm
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
HDD'ye göre çok daha hızlı ve optik olmadığı için çok daha dayanıklıdır. Buyrun SSD vs HDD videosu.

Yeni konular

Geri
Yukarı