SSD Olmasına Rağmen Bilgisayarın Geç Açılması

50050

Kilopat
Makaleler
9
  • ASUS M5A97LE R2.0
  • AMD FX X6 6350 3.9GHz
  • Kingston A400 240GB SSD
Sisteme sahibim. Windows 10 UEFI ve SSD'ye kurulu durumda. Ağırlık yapan hiçbir uygulama yok. Ama sistemin açılış süresi 40-50 saniye arası.

BIOS'tan birkaç ayar yapmaya çalıştım, AHCI modu devreye aldım, sonuç gelmedi. Yardımlarınızı bekliyorum.

DiskMark64_PKgwYQ1aUs.png

Açılışta hangi programlar yükleniyor diye görev yöneticisi başlangıç sekmesinden bir görsel atar mısın?
Ekran kartı driverını nereden kurdun? Açılış programlarından kaynaklı değilse büyük ihtimal ekran kartı driverındandır, kaldırıp tekrar yükle, driver programları kullanmadan.

Açılışta hangi programlar yükleniyor diye görev yöneticisi başlangıç sekmesinden bir görsel atar mısın?
Ekran kartı driverını nereden kurdun? Açılış programlarından kaynaklı değilse büyük ihtimal ekran kartı driverındandır, kaldırıp tekrar yükle, driver programları kullanmadan.
Taskmgr_30GKof9OOp.png

Bu şekilde mütevazı bir başlangıç ayarı yaptım. Sırf daha hızlı açılsın diye neredeyse lazım olan her şeyi kapattım.

Başlat, çalıştır'ı aç. msconfig yaz enterle. Açılan pencerede hizmetler kısmına geç. Microsoft dışında kalan tüm hizmetlerin işaretlerini kaldır uygula ve yeniden başlat. Çünkü hangi programı açarsan o ihtiyaç duyduğu hizmeti çalıştırıyor. Başlangıçta sistem dışındaki hizmetlerin çalışmasına gerek yok.

Bunun dışında masaüstünde kısayolların dışında boyutu büyük olan dosya olmasın. Çünkü her açılışta masaüstündeki dosyalarının hepsi hafızaya alınıyor ve başlangıcı yorar.

Başlat, çalıştır'ı aç. msconfig yaz enterle. Açılan pencerede hizmetler kısmına geç. Microsoft dışında kalan tüm hizmetlerin işaretlerini kaldır uygula ve yeniden başlat. Çünkü hangi programı açarsan o ihtiyaç duyduğu hizmeti çalıştırıyor. Başlangıçta sistem dışındaki hizmetlerin çalışmasına gerek yok.

Bunun dışında masaüstünde kısayolların dışında boyutu büyük olan dosya olmasın. Çünkü her açılışta masaüstündeki dosyalarının hepsi hafızaya alınıyor ve başlangıcı yorar.
Bunu daha önce yapmıştım.

Masaüstünde geri dönüşüm kutusundan başka bir şey yok. :LOL:

Eminim. Uyku özelliğini kapatmıştım tamamen.
bilgisayar başına geçeyim sana bir ekran görüntüsü atayım o kısıma da bak.

Eğer daha önce yapmadıysan;
1547756339803.png

işaretlediğim kısıma tıkla.
1547756390361.png

işaretlediğim kısıma tıkla ve alttaki işaretler pasif ise aktif et. Değişiklikleri kaydet ve kapatıp yeniden aç.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı