SSD Olmayan Sisteme HDD Görünümlü SSD Takmak

Sizin o HDD görünümlü SSD tabirinize biz SATA SSD diyoruz.

Bilgi yarışmasına böyle girmeyin hocam, aman diyeyim :)
Hahaha ne yalan söyliyim ben de güldüm.
Hocam size bunu kim dedi bilmiyorum. Fakat bu anakarta SSD takılır. Fakat SATA 2 desteği olduğu için hızı SATA 3'e göre yavaş olur. Yine de mekanik bir HDD'den çok daha hızlıdır. Alın bir SSD kullanın. Rahat olun.
Ben de şuan 12 yaşında wd 650gb hdd var. Samsung 500gb 860 evo almak istiyorum ancak uymaz ya da yavaş çalışır param boşa gider diye korkuyorum.
Şunun gibi 2.5" SATA SSD alıp sisteminizde kullanabilirsiniz. Anakartınızda sadece SATA II portları bulunuyor. Yani SSD'nin gerçek hızını alamazsnız ama sisteminiz yine de çok hızlanır. Bütçenize uygun bir model alabilirsiniz. Windows'u ve kullandığınız programları SSD'nin içine kuracaksınız.

500-550 mb/sn bir ssd kaç ile çalışır?

200-250 MB/s civarı okuma yazma hızı elde edersiniz. Ayrıca SSD'lerde IOPS denilen saniye başına giriş çıkış değeri çok daha yüksek olduğundan sisteminiz eskisine göre hızlanır.

Üz
200-250 MB/s civarı okuma yazma hızı elde edersiniz. Ayrıca SSD'lerde IOPS denilen saniye başına giriş çıkış değeri çok daha yüksek olduğundan sisteminiz eskisine göre hızlanır.
Üzdü :/ Evet sistem 2 kat hızlanır ama 600 tl paraya değecek mi? Gelecekte bir kaç ay veya yıl sonra pc toplayınca ekstra masrafa girmem faydası o olur ama şimdi ne olur bilemedim.

Sistem sizin sisteminiz. Nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın. 600 lira para verip 500 GB Samsung SSD almak zorunda değilsiniz. 120 GB SSD alıp Windows ve diğer programlarınızı onun içine kurabilirsiniz. 160-170 TL arası tutar.

Sistem sizin sisteminiz. Nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın. 600 lira para verip 500 GB Samsung SSD almak zorunda değilsiniz. 120 GB SSD alıp Windows ve diğer programlarınızı onun içine kurabilirsiniz. 160-170 TL arası tutar.
Tekrardan çok sağolasın hocam, dün yaptığım araştırmalara göre SATA 3 hdd 130 150, ssd 500 600 okurken aynı parçalar sata 2 de 50 70, 200 300 hızında çalışıyormuş. Matematiksel orantıladığımız zaman aslında şimdi de 4 kat hızlanıyor aslında. Ha birde doğruluğunu bilmem ama, Sata 2 bir sisteme Sata 3 ssd takarsak, bu hız düşüşü windows açma kapama, edit programları ve tarayıcı açma veya windows fonksiyonlarını kullanmada etkisini göstermiyormuş. Sadece dosya aktarım esnasında bu hız göz önüne çıkıyormuş, ondada 150 den 250 ye değil, 50 60 den 250 ye çıktığımız için yine devasa bir fark çıkıyormuş ortaya. E hal böyleyse, zaten şöyle 10 bin bandında bir sistem toplamayı düşündüğüm için hem aradan bir parça çıkmış olur hem de bu sistemde bir yandan kullanmaya başlarım. Tabii bu bilgi doğruysa... işte o zaman değer 600 liraya.

Arkadaşlar "Gigabyte EX-58 UD3r" anakartına sahibim, ve araştırdığım kadarıyla anakart SSD desteklemiyor. Geçenlerde bir arkadaş sistem alalı 6 ay olmasına rağmen yeni duymuş. İşte şusu var busu var onu böyle yapacağım, edeceğim derken, bana dedi ki, SSD desteği olmayan bilgisayarlara "HDD görünümlü SSD" ya da "HDD soketli SSD" gibisinden bir şey takılabiliyor, dedi. Bu doğru mu, doğruysa bana öneride bulunur musunuz? Bir de bu soketin veya aletin tam ismi nedir? Teknolojiden ve bilgisayardan anladığım konusunda iddialıyım hatta bilgi yarışına da varım, ancak ilk defa böyle bir şey duydum.
SSD desteklemiyor diye bir şey yok. Sisteme istediğin herhangi bir SATA SSD takabilirsin. Yanlız herhalde anakartın SATA 2 destekli. O yüzden SSD diskten tam hız alamayacağını da belirteyim. Yine de HDD diskten çok daha hızlı olur o ayrı 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı