SSD sağlığını korumak için neler yapmalıyım?

Tahao

Hectopat
Hayırlı sabahlar, sorum şu:
Bildiğiniz üzere SSD depolaması tamamen dolunca ömrü azalıyor, ben 500 GB SSD'mi 2'ye ayırdım C ve D diye biri 450 GB diğeri 50 GB. Şimdi bu 50 GB'lik alanı komple doldursam ama SSD'min tamamında yeterli boş alan bıraksam SSD sağlığı yine korunmuş olur mu? Yoksa her birimde belirli bir boş alan mı bırakmalıyım?

Bilgim yok ama siz o alanı fiziksel olarak bölmüyorsunuz ki yazılımsal olarak bölüyorsunuz, değil mi? Ayrıca yanlış bilmiyorsam SSD ömrü zırt pırt bir şeyler yükleyip silince de azalıyor. Yanlış biliyor olabilirim.
SSD ömrü dediğin gibi ne kadar SSD'ye okuma-yazma işlemi yaptırırsan o kadar çabuk azalır.

SSD ömrü, depolama dolduğunda değil yazma-okuma işlemi yaptığında azalır. Yapabileceğiniz şey kopyala-yapıştır olayını en aza indirmek olabilir. Ayrıca disk birleştirmeyi de kapatın. SSD ömrü için sağlıksız olduğunu duymuştum.

Bilgim yok ama siz o alanı fiziksel olarak bölmüyorsunuz ki yazılımsal olarak bölüyorsunuz, değil mi?

Aynen öyle. O zaman bölüp doldurmamda sıkıntı yok ben yanlış biliyornuşum, Dragon Center bildirim yolluyordu az depolama kaldı gibisinden kötü bir şey sanmıştım. Arkadaşların dediği gibi gereksiz işlemlerden kaçınmam yeterli.

M.2 SSD'yi soğutuculu veya soğutucusuz kullanmak arasında ömrü açısından fark olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal bir kullanıcı için kaliteli bir SSD'nin ömrü, herhangi bir dış sorun oluşmazsa 10 yıllarla ifade edilebilir. Bende 4 yıl önce aldığım Crucial BX500 SSD var, yoğun bilgisayar kullanmama rağmen halen kalan ömrü %96 görünüyor.

Geri
Yukarı