SSD sonrası Mavi Ekran hataları

Akın S.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün Samsun 850 EVO 250 model SSD aldım. Asus X550JX-XX099D model bilgisayarımdaki HDD'yi çıkarıp SSD'yi HDD'nin yerine taktım.
Daha sonra Windows'u sıfırdan kurdum ve DVD'yi çıkarıp bilgisayardan çıkardığım HDD'yi HDD Caddy aracılığıyla DVD'nin yerine taktım.
Daha sonra GTA'yı açmak istediğimde Video Scheduler İnternal Error isimli mavi ekran hatasını aldım.
Ondan daha sonra ise bir kaç kez DPC WATCHDOG VIOLATION isimli mavi ekran hatasını bir kaç kez aldım.
Ve de durduk yere arka arkaya 3 kez Nvidia sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarı ile kurtuldu uyarısını aldım.
Windows bütün sürücüleri kendisi yükledi. Nvidia ekran sürücüsünün eski versiyonunu yüklediği için ben onu kaldırıp son sürücüyü yükledim.

@Murat5038 @JaroxJamaica @cRea80 @AhmetAksoy @Recep Baltaş @Ali Güngör Bi yardım etseniz.

DDU rehberine göre yeşilleri takip et. Kendi sitelerinden İntel ve Nvidia sürücülerini sırasına göre kurun.
Yaptım fakat DPC Watchdog'lu mavi ekran hatasıyla karşılaştım yine. Nvidia GPU'nun kullanıldığı hangi oyunu açsam önce bi bilgisayar siyah ekranda bekliyor. Mouse simgesi dönüyor. Ondan sonra mavi ekran geliyor.

chkdsk ve sfc scannowlu komutları uyguladım. Sorun çıkmadı.

Ekran kartı sürücülerinle alakalı çoğu, DDU ile yeşilleri takip edip İntel ve Nvidia güncelle. Realtek sürücülerini güncelle, Touchpad sürücülerini güncelle, Conexant ses sürücünü güncelle, Atheros sürücünü güncelle.

Donanımsal bir durum oluşmuş olabilir. Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti durumunu yetersiz bir ekran kartıyla (radeon hd 5550) kullandıktan uzun bir süre sonra yaşamaya başlamıştım. Ekran kartını değiştirince sorun düzeldi. Bu sorun yazılımsal olarak da çıkabiliyor. İnternetten araştırma yapıp sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak siz temiz kurulum yaptığınız ve daha önce böyle bir sorun yaşamadığınız için bu ihtimali düşük görüyorum. Bence dvd yerine sabit diski takınca ve sabit disk aktif olarak çalışınca güç yetmezliği durumu oluşmuş olabilir ya da süküp takma işlemlerinde yaptığınız yanlış bir işlem sonucu donanımsal durum ortaya çıkmış olabilir.

Ekran kartı sürücülerinle alakalı çoğu, DDU ile yeşilleri takip edip İntel ve Nvidia güncelle. Realtek sürücülerini güncelle, Touchpad sürücülerini güncelle, Conexant ses sürücünü güncelle, Atheros sürücünü güncelle.
Dediğiniz gibi önce İntel ve Nvidia sürücülerini sildim daha sonra kalan sürücüleri güncelleyip önce İntel'in daha sonra da Nvidia'nın GPU sürücüsünü güncelledim.
Fakat durum yine aynı. Bir kere Watchdog'lu mavi ekranı, bir kere de oyunu açınca mavi ve beyaz çizgili bir ekran geldi ve bilgisayar yeniden başladı. Oyunların bir kaçını SSD'ye taşıdım durum yine aynı. Minidump dosyasını ve Driveİdentifier raporunu ekliyorum.

Donanımsal bir durum oluşmuş olabilir. Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti durumunu yetersiz bir ekran kartıyla (radeon hd 5550) kullandıktan uzun bir süre sonra yaşamaya başlamıştım. Ekran kartını değiştirince sorun düzeldi. Bu sorun yazılımsal olarak da çıkabiliyor. İnternetten araştırma yapıp sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak siz temiz kurulum yaptığınız ve daha önce böyle bir sorun yaşamadığınız için bu ihtimali düşük görüyorum. Bence dvd yerine sabit diski takınca ve sabit disk aktif olarak çalışınca güç yetmezliği durumu oluşmuş olabilir ya da süküp takma işlemlerinde yaptığınız yanlış bir işlem sonucu donanımsal durum ortaya çıkmış olabilir.
Açıkçası yanlış bir işlem yaptığımı zannetmiyorum çünkü çok yavaş ve hassas davrandım.
Güç yetmezliği ise garip geliyor. Sonuçta ben daha önce HDD'yi usb'den bağlayıp fazlasıyla kullandım.

Açıkçası ne yapacağımı da bilemiyorum.

Sonuçta donanımsal değişiklik yaptığınız için donanımsal faktörleri de göz önünde bulundurmanız lazım. Sabit diski çıkarıp sadece SSD ile deneme yapın. SSD'ye Windows 8.1 kurup sorunun işletim sistemiyle alakalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sabit diski çıkarıp sadece SSD ile deneme yapın. SSD'ye Windows 8.1 kurup sorunun işletim sistemiyle alakalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Windows 8.1 elimde olmadığı için indirmem falan biraz uzun sürecek. Onu şimdilik sona bırakmak istiyorum.
Tekrar Windows 10'u falan kursam sorun olur mu?
Ya da Windows 10'un eski sürümlerinden birini?

Bir de benim asıl anlamadığım neden SSD'ye geçince GPU ile ilgili problemler çıkmaya başladı?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı