SSD Soruları

Pinkman

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhaba sevgili Technopatlar, size bir kaç madde halinde sorular yönelteceğim. Şimdiden yardımcı olacaklara teşekkür eder, herkese iyi forumlar dilerim.

1. USB 3.0 ile çalışan SSD var mı? Sadece oyunlar kurulu olacak.
2. Eğer var ise USB 3.0'ın sağladığı ve SSD'nin sağladığı hız, 7200 RPM 64 MB HDD ye göre masrafa değecek performans farkı sağlar mı?
3. MSI firmasının laptop ve diğer sistemlerinde kullandığı teknolojiyi bilirsiniz, sistemde bir kaç SSD varsa onların hızını toplayarak 1 GB/Saniye gibi veri aktarım hızı elde ediyorlar. Bunu biz normal toplama bilgisayarda yapabilir miyiz? İlla anakart ta RAID teknolojisi mi olmalı? Varsa nasıl yaparız? Mantıken açıklama olarak soruyorum.

Not: 1. ve 2. Sorular biraz gereksiz meşakkat gibi görülebilir, ama laptop'ımda tek HDD yeri var onun için USB şansını sordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem SSD'ye kurulur. İstersen optik sürücü yuvasını iptal edip oraya da takabilirsin, DVD sürücüyü kullanırım dersen USB 3.0 disk kutusu alıp HDD'yi USB depolama için kullanabilirsin.

Tavsiyem ( Muhtemelen DVD yi çook nadir kullanıyorsun ) DVD yerine SSD takabilirsin. Ben DVD yi çıkarıp 30 TL'lik aparat ile SSD yi taktım. Şimdi HDD+ SSD var laptopta. Sistem de gayet iyi. Sorun yok.

Benimde bir sorum olacaktı. SSD'nin sistem, program ve oyun yükleme sürelerine etkisi oldukça iyi ve hızlı, ama oyunları ve programları SSD ye yükleme şartı var mı. Yani HDD'ye oyunları ve programları yüklesek yine SSD nin hızından faydalanır mıyız ? Ona göre kapasiteli bir SSD almayı düşünüyorum.
Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Benimde bir sorum olacaktı. SSD'nin sistem, program ve oyun yükleme sürelerine etkisi oldukça iyi ve hızlı, ama oyunları ve programları SSD ye yükleme şartı var mı. Yani HDD'ye oyunları ve programları yüklesek yine SSD nin hızından faydalanır mıyız ? Ona göre kapasiteli bir SSD almayı düşünüyorum.
Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Oyunları ve programları yükleme şartı yok ama yüklersen tabii ki hızından faydalanırsın. Farkı hissedersin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı