SSD Takılan Bilgisayarda BIOS'a Gömülü Key İle Windows Kurulumu

Tolayd

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba herkese,

Cumartesi günü vatan bilgisayardan asus n551jw model laptopu aldım. Aldığım anda içindeki harddisk yerine SSD taktım. Yani bilgisayar içinde hiçbir işletim sistemi yok. BIOS'a gömülü olan key de win 8.1 single language e aitmiş. Az önce asus müşteri hizmetlerini aradım ve SSD taktığım için artık o serial i kullanamayacağımı söyledi. Benim sorum şu ki microsoft un sitesinden 8.1 sl isosunu indirip BIOS'umda gömülü olan serial girip kurulum yapamam mı?

Zaman ayırıp cevap verebilirseniz çok sevinirim arkadaşlar.

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

1. Windows sürümünüze ait iso dosyasını indirerek DVD/USB yazdırarak işletim sistemi kurulumunuzu gerçekleştirin.
2. RWEverything yazılımını bilgisayarınıza indirin ve BIOS içerisinde gömülü olarak gelen ürün anahtarınızı öğrenin.
3. Ürün anahtarınız ile aktivasyon işlemini gerçekleştirin.

Download | RWEverything

v14oN.jpg

Öncelikle herkese teşekkür ederim cevapları için. Keyin geçerli olduğu sürümü yüklediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadan yükledim ve windows 10'a upgrade ettim. Bir sorum daha olacaktı. Şimdi benim elimde olan Windows 8.1 sl serialini, Win 10 için temiz kurulum yapmak istediğimde kullanabilecek miyim? Yoksa Win 10 için farklı bir key var mıdır? Teşekkürler.

Öncelikle herkese teşekkür ederim cevapları için. Keyin geçerli olduğu sürümü yüklediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadan yükledim ve windows 10'a upgrade ettim. Bir sorum daha olacaktı. Şimdi benim elimde olan Windows 8.1 sl serialini, Win 10 için temiz kurulum yapmak istediğimde kullanabilecek miyim? Yoksa Win 10 için farklı bir key var mıdır? Teşekkürler.
Windows 10' a yükselttikten sonra temiz kurulum için ürün anahtarı kullanılmayacak, sistem otomatik olarak etkinleşecektir.

Aktive edilmiş ve lisanslı Windows 7.1 veya 8.1 ile çalışan cihazınızı bir kez in-place upgrade ile Windows 10 yükseltirseniz, aynı cihaz üzerine yapılacak sonraki temiz kurulum yüklemeleri için aktivasyon işlemi ürün anahtarına gerek duymadan gerçekleşir. Buradan Windows 10 aktivasyon servisinin cihaz donanımıyla bir ilişkisi olacağı sonucu çıkıyor.

Kaynak : Serhat AKINCI - IT Blog

Makaleye istinaden Windows 10 ürününüzü OEM haklara sahip olarak kullanabileceğiniz durumu ortaya çıkıyor.
OEM ürün haklarında işletim sisteminizi aynı donanım (anakart) üzerinde kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı